Poznámky k aplikaci „stěhovaví a zimující ptáci“. Aplikace ptáků ve školce

💖 Líbí se vám? Sdílejte odkaz se svými přáteli

cíle:




Stažení:


Náhled:

Shrnutí lekce netradiční techniky aplikace „Ptáci na větvích“ (střední skupina)

cíle:
-naučte děti vyrábět nášivku ve tvaru ptáčka; použití - upevnit myšlenku jejich jména, konstrukčních prvků, tvaru těla, křídel, ocasu, charakteristické rysy odlišné typy ptactvo;
- pěstovat lásku a starostlivý přístup k ptákům;
- posílit schopnost opatrně používat lepidlo;
-rozvíjet jemné motorické dovednosti prsty.
- rozvíjet pozorování a pozornost;
Zařízení: šablona z barevného papíru, ubrusu, střapců, lepidla, semen melounu, hrášku, větvičky s listy. Ubrousky. Obrázek ptáků na větvi.

Slovní zásoba: Vyrobíme nášivku, vyrobíme ptáčky, zasadíme je na větev, lepidlo, šablonu, semínka melounu, hrášek, co to je?

Průběh lekce:
-Jedeme na výlet na lesní mýtinu. Pojedeme autem. Jak signalizuje? (Děti vstupují do skupinové místnosti, ve které jsou předem připojeny obrázky ptáků)
-Poslouchejte, lidi, kdo tak krásně zpívá? (Ptactvo)
-Kde se schovali? Pojďme to najít a uvidíme, jak se jmenuje pták, který takhle zpívá? Tohle je malý vrabec. Šikovný skokan. Jak tweetuje? Chick-chirp!
-Podívejte, chlapi, co je to za ptáka? Odkud se tu vzala? Myslím, že vím: tohoto ptáčka vyrobily děti z jiné školky a poslaly ho vidět svět. Je to opravdu krásné (ukazuje ukázku nadcházející práce)
-Ano!
- Chcete, abych vás naučil, jak je vyrobit? krásné ptáky. A až je uděláte, pustíme je za dětmi do jiných školek.
-Pojďme nejprve zjistit, z čeho bude pták sestávat. Ukážu to a ty pojmenuj části.
- Hlava.
-Který plynule přechází do těla.
- Křídlo. (proč potřebuješ křídlo?)
-Ocas. (proč potřebuješ culík?)
-Oko. (proč potřebuješ oko?)
-Zobák. (proč potřebuješ zobák?)
- Teď mi tiše ukaž, jak létají ptáci. Ptáci létali, létali a tiše seděli u stolů, aby na lesní mýtině nehlučeli.
-Podívejte se, co leží na stole před vámi.
- Tělo vašeho budoucího ptáka.
-Semena melounu

Hrachová zrna
- Jako první natřeme tělo lepidlem a opatrně nalepíme semínka melounu na tělo ptáčka. Ptačí hlava je nahoře a ocas bude dole. Poté přilepte oko a zobák.
-Naši ptáčci jsou připraveni, postavme je na společný strom a oni nám zazpívají jasné písně.
-Ach, jak hlasitě zpívali ptáci, co chtějí? Myslím, že vím. Zvou nás ke hře „Vrabci a auto“ (hra)
- Co jste se naučili dělat na lesní mýtině?
- Líbil se ti náš výlet?
-Je čas, abychom se vrátili domů: zamávejte ptákům na rozloučenou a nasedněte do malého auta.
-Jak dává znamení?
-Bi-bi, jdeme!!


K tématu: metodologický vývoj, prezentace a poznámky

Shrnutí lekce výtvarného umění (dekorativní kresba) ve střední skupině „Pohádkový ptáček“

Poznámky k lekci na výtvarné umění(dekorativní kresba) ve střední skupině „Pohádkové ptáče“ Účel lekce: 1. Naučte děti kreslit pohádkového ptáčka netradičním způsobem...

Zimní vzory. Shrnutí lekce o netradičních technikách kreslení pro děti střední skupiny.

Seznamte děti s kresbou kvašem pomocí metody tisku Rozvíjejte zájem o netradiční obrázky na papíře. Vyvinout podle...

Dlouhodobý pracovní plán vedení výuky netradičních výtvarných a grafických technik ve střední skupině na listopad 2015

Materiál bude užitečný pro učitele mateřských škol. Ukazuje témata hodin, jaké vybavení se používá k provedení té či oné lekce, obsah softwaru a vybavení nezbytné pro vedení...

Nášivka je zdobení hladkého povrchu pomocí vystřiženého a nalepeného nebo přišitého výkresu, vzoru nebo obrázku, například kůže, papír, látka.

Od dvou let se dítě učí aktivněji a smysluplněji svět a od této chvíle ho můžete začít seznamovat s aplikací.

Třídy v mateřská školka podle předmětu, děje a dekorativní design povrchy, umožňují dětem seznámit se s materiály: papírem, látkou atd., jakož i se způsoby jejich zpracování. Naučte se seskupovat geometrické obrazce: kruh a ovál, obdélníkové postavy a mnohostěny, naučte se pojmy délka, šířka a výška.

Dítě si u mistra upevňuje své znalosti a dovednosti různá díla na určité téma. Jedná se o několik po sobě jdoucích akcí, které vyžadují dostatečnou úroveň rozvoje technických a vizuálních dovedností a osobní kvality: koncentrace, přesnost, samostatnost, vytrvalost a vytrvalost.

Třídy v mateřské škole seznamují děti s následujícími typy aplikací:

Strmý- používá se k vyjádření dekorativnosti, iluze objemu a dodává účinnost a jas. Mraky na obloze, peří nebo nadýchané kuře v tomto tématu vypadají dobře.

Peřový materiál- barevný papír stočený do spirály.

Mozaika- hlavní detaily jeho geometrických tvarů různé velikosti, rozložený uvnitř nakresleného obrázku.

Symetrický- obrobek je přeložen na polovinu a řezán podél obrysu.

Vícevrstvé- pro vytvoření kompozice jsou k dílům připojeny nejmenší díly větší velikost. V této technice pomocí různé průměry kruhy, lze vyrobit hýl.

Páska- list papíru je tvarován jako harmonika a je vyříznut obrys bobule, očí nebo plotových prvků. Tato metoda je vhodná pro získání stejných dílů.

Silueta- pomocí šablony se nakreslí nebo obkreslí kontura a vyřízne se. Dělají to děti, které již s jistotou používají nůžky a mají dostatečnou úroveň dovedností a schopností.

Nekonvenční- používají se neobvyklé materiály: plastelína, vata, cereálie, těstoviny, pěnová pryž, vaječná skořápka, tkanina, nitě.

Ladoškovaja- základem je silueta narýsované dlaně, která je upravena do podoby motýla, květiny nebo pohádkového ptáčka.

Během tříd na zahradě s předškoláky středních, starších a přípravných věkových skupin přispívá aplikace vyrobená z ubrousků, látek, suchých rostlin a listů k rozvoji dítěte:

  • umělecko - grafické dovednosti a schopnosti;
  • imaginativní myšlení;
  • kreativní představivost;
  • prostorové vnímání;
  • jemné motorické dovednosti prstů.

V různých dětských skupinách jsou úkoly vytváření aplikace implementovány od jednoduchých po složité. S rozvojem znalostí, dovedností a schopností se témata aplikací stávají složitějšími.

Aplikace ptáků je základem pro rozvoj kreativních dovedností dítěte.

Od mladší věkové skupiny zařízení péče o děti toto téma prochází všemi stupni vzdělávání.

Uprostřed a seniorská skupina zvyšuje se počet vkládaných objektů a jejich kombinace ve velikosti a barvě.

Je tam více než originální řešení toto téma.

Galerie: nášivka ptáčka (25 fotografií)















Nášivka ptáčka sova vyrobená z papíru

Nášivka se provádí ve starší skupině, pomocí řezacích technik, pomocí papíru a kresebných prvků. Pro texturu je lepší použít řemeslný a tapetový papír.

Je nutné střídat vrstvy - hladká, poté texturovaná strana

V tomto případě bude tělo sovy objemné. Zobák a oči by měly být vyrobeny z barevného hladkého papíru.

Pracovní plán

  1. Na kartonovou základnu musíte nalepit větev, na kterou následně zasadíte sovu.
  2. Namalujte pozadí prsty namočenými v barvě.
  3. Nakreslete tužkou na základě obrysu.
  4. Dále odtrhněte kus papíru, potřete ho lepidlem a položte na základnu uvnitř designu.
  5. Naneste peříčka druhé vrstvy na již nalepená.
  6. Oči a zobák si můžete nakreslit sami.

Při vytváření řemesel na téma „Ptáci“ z papíru byste měli věnovat pozornost barvě, tvaru, velikosti a póze dítěte. Musíte pozorovat zvyky ptáků ve volné přírodě, podívat se na ilustrace a určit plán výroby řemesla.

Výrobní plán:

  • připravit pozadí;
  • nejprve přilepte detaily pozadí: stromy, mraky;
  • figurky první řady: siluety ptáků - jsou pevné a tvarované jako poslední.

Téma „Aplikace stěhovavých ptáků“

V řemesle vyrobeném z geometrických tvarů, pro přípravná skupina dětský ústav, se používají:

Návod na výrobu:

  1. Šablonu stěhovavého ptáka položíme na papír a obkreslíme jednoduchou tužkou.
  2. Vystřihněte tvary.
  3. Rozkládáme jej na základě složení kompozice o stěhovavých ptácích.
  4. Opravujeme postavy, které by měly vizuálně létat.

Téma: "Aplikace Firebird"

Exkluzivně Magic Firebird pohádková postava a nikdo nikdy neviděl, jak to vypadá. Právě tento důvod umožňuje dítěti pracovat na řemeslech ve skupině i individuálně, včetně fantazie a představivosti, a přijít s pohádkovým ptáčkem.

Výrobní fáze:

1.Tělo a hlava pohádkového ptáčka.

  • Pomocí barevného tenkého papíru musíte vystřihnout čtverec o straně 10 cm.
  • Dítě vytvaruje vystřižený čtverec do trojúhelníku a ohne ho na polovinu podél dlouhé strany, čímž označí linii přehybu.
  • Čtverec rozložíme - dostaneme čtyři stejné části.
  • Překrýváme dvě vnější části a tvoříme tělo. Dlouhá strana je bříško, krátká strana se stane zády.

Vystřihneme devět 9 proužků dlouhých 9 centimetrů, které můžeme zaoblit nebo nechat rovné.

3. Na zadní stranu nalepte 3 proužky. Ukazuje se, že je to ocas.

4. Ze zbylých proužků vytvoříme křídla a přilepíme je na zadní stranu.

5. Křídla vyrobená z barevných proužků papíru se lepí v následujícím pořadí - od největší části k nejmenší části. Široká část je střižená s třásněmi, které dodává peřím objem.

6. Nakreslete oči a přilepte je k pohádkovému ptáčkovi. Ocas a křídla lze vyrobit technikou dlaně.

7. Řemeslo je připraveno. Nyní můžete ptáčka posadit na větev. Větev je třeba vyrobit z ubrousku. Stočí se do bičíků a zhnědne.

7. Pozadí ozdobíme květinami nebo vzory.

Téma: „Firebird“ z listí

Chcete-li vyrobit řemeslo Firebird z listů, potřebujete:

  • kartonový list A4;
  • barevný papír Hnědý;
  • Javorový list;
  • sušené bylinky a květiny;
  • nůžky;
  • lepidlo;
  • markery.

Pracovní postup

Dokonce i dítě může vyrobit ptačí řemeslo střední skupina předškolní zařízení:

  1. Vezmeme karton a do jeho středu opatrně vlepíme javorový list.
  2. Krk a hlava jsou vyrobeny z hnědého papíru.
  3. Nyní musíte pomoci dítěti přilepit hlavu a krk k tělu.
  4. Kreslíme oči, zobák a tlapky.
  5. Posledním krokem bude zdobení produktu z podzimních květin a stébel trávy.

Při řemeslech je hlavní věcí správně organizovat kognitivní činnost dětí tak, aby dítě přistupovalo k navrhovanému tématu vědoměji a kreativněji.

Učitel určuje kreativní úkoly:

  • Vystřihněte obrys objektů, při vzájemném porovnávání je rozlišujte podle velikosti. Například malí vrabci a vysoký strom.
  • Zvýrazněte hlavní a vedlejší objekty a spojte je s místem a prostředím. Například ptáci létají na jih.
  • Schopnost zprostředkovat vlastnosti postav.
  • Správně uspořádejte předměty vodorovně a svisle.
  • Vyberte a použijte barvu plavidla k vyjádření vztahu k předmětům a ročnímu období.

Naučit se používat nášivku má příznivý vliv na vývoj dítěte a správně vysvětlené téma lekce pozitivně ovlivní jeho emoční výchovu.

Poznámky k lekci k aplikaci „Ptáci na větvích“

(střední skupina)


cíle:
-naučte děti vyrábět nášivku ve tvaru ptáčka;
- upevnit myšlenku jejich jména, strukturálních rysů, tvaru těla, křídel, ocasu, charakteristických rysů různých druhů ptáků;
- pěstovat lásku a starostlivý přístup k ptákům;
- posílit schopnost opatrně používat lepidlo;
- rozvíjet jemné motorické dovednosti prstů, schopnost poslouchat a slyšet zpěv ptáků;
- rozvíjet pozorování a pozornost;
- cvičit v správná výslovnost; vyvinout reakci na verbální signál.


Vybavení: šablona z barevného papíru: tělo, křídlo, ocas, zobák; polovina listu alba; ubrousky, štětce, lepidlo, ubrousky. Obrázek ptáků: sýkora, vrabec, datel, vlaštovka; obrázek stromu. Zvukový záznam ptačího zpěvu. Hrací volant.


Průběh lekce:
-Jedeme na výlet na lesní mýtinu. Pojedeme autem. Jak signalizuje? (Děti vstupují do skupinové místnosti, ve které jsou předem připojeny obrázky ptáků)
-Poslouchejte, lidi, kdo tak krásně zpívá? (Ptactvo)
-Kde se schovali? Pojďme je najít a podívat se, jací ptáci k nám přiletěli. Tohle je straka. Říká se jí také straka běloboká, protože má bílý strany Tohle je malý vrabec. Šikovný svetr. Jak tweetuje? Chick-chirp!
-Co je to za ptáka? V červené karkulce ostrým zobákem klepe a klepe na dřevo. Datel.
-A tohle je sýkorka - má žluté bříško. Všichni tito ptáci žijí vedle nás v zimě i v létě.
- Ale tento pták k nám přiletěl z jihu. Tohle je vlaštovka. Velmi rychle létá, chytá pakomáry, komáry a další škodlivý hmyz.
-Podívejte, chlapi, co je to za neobvyklého ptáka? Odkud se tu vzala? Myslím, že vím: tohoto ptáčka vyrobily děti z jiné školky a poslaly ho vidět svět. Je to opravdu krásné?
-Ano!
- Chceš, abych tě naučil dělat takové krásné ptáky? A až je uděláte, pustíme je za dětmi do jiných školek.
-Pojďme nejprve zjistit, z čeho bude pták sestávat. Ukážu to a ty pojmenuj části.
- Hlava.
-Který plynule přechází do těla.
- Křídlo. (proč potřebuješ křídlo?)
-Ocas. (proč potřebuješ culík?)
-Oko. (proč potřebuješ oko?)
-Zobák. (proč potřebuješ zobák?)
- Teď mi tiše ukaž, jak létají ptáci (studoval jsi pohyby v hodinách hudby). Ptáci létali, létali a tiše seděli u stolů, aby na lesní mýtině nehlučeli.
-Podívejte se, co leží na stole před vámi.
1. Větvička vyobrazená na listu.
2. Tělo vašeho budoucího ptáčka.
3. Křídlo.
4. Ocas.
5. Kulaté oko.
6. Malé trojúhelníkové oko.
- První věc, kterou uděláme, je položit před sebe větvičku. Poté tělo potřeme lepidlem a ptáčka „zasadíme“ na větev. Ptačí hlava je nahoře a ocas bude dole. Přilepte křídlo a přilepte ocas. Poté přilepte oko a zobák.
-Naši ptáčci jsou připraveni, postavme je na společný strom a oni nám zazpívají jasné písně.
-Ach, jak hlasitě zpívali ptáci, co chtějí? Myslím, že vím. Zvou nás ke hře „Vrabci a auto“ (hra)
- Co jste se naučili dělat na lesní mýtině?
- Líbil se ti náš výlet?
-Je čas, abychom se vrátili domů: zamávejte ptákům na rozloučenou a nasedněte do malého auta.

Dospělý může vyzvat dítě, aby vytvořilo „ptačí“ aplikaci s různými tématy: ptáci v zimě, ptáci na větvích, drůbež, drůbežárna atd. Než začnete se svým dítětem vytvářet jakákoli řemesla s ptačí tématikou, můžete je sledovat na ulici, v parku, v lese nebo na dvoře u domu. V tomto případě je třeba věnovat pozornost strukturálním rysům těla různých druhů ptáků a jejich charakteristické rysy(velikost, barva peří atd.). Aby dítě nejjasněji sdělilo všechny strukturální rysy ptáků, jejich pohyby a držení těla, musíte se podívat na jejich běžný život: jak pijí vodu z louže, jak klují semena a „komunikují“ spolu. . Takové pozorování pomůže vštípit dítěti péči a lásku k malým tvorům.

Chcete-li upevnit znalosti získané během procházky, můžete své dítě pozvat, aby vytvořilo aplikaci na téma „Ptáci“.

Aplikace z barevného papíru na téma „Ptáci“

Pro dítě bude nejzajímavější vytvořit řemeslo, pokud ho pozvete, aby obkresloval jeho dlaně. Aplikace Firebird, navržená ve tvaru dlaní, umožní dítěti zažít pocit hrdosti na samostatné vytvoření tak složitého, ale bláznivého zajímavá řemesla. K tomu budete potřebovat:

  • barevný papír;
  • nůžky;
  • lepidlo;
  • vícebarevné konfety.

Aplikace "Drůbež" pro děti

Pro vaše dítě bude zajímavé vyrobit řemeslo z barevného papíru na téma „Drůbež“. Poté, co se dítě seznámí s ptáky na dvorku, bude chtít znovu vytvořit stejného ptáka vlastníma rukama. Rodiče mohou navrhnout vytvoření například ošklivého káčátka. Pro aplikaci budete potřebovat:

  • nůžky;
  • barevný papír;
  • lepidlo;
  • kuřecí peří;
  • plastové oči.
  1. Dítě si vybere list barevného papíru na pozadí, jak si přeje.
  2. Ze žlutého papíru jsme vystřihli dva kruhy: jeden velký a druhý menší.
  3. Z červeného papíru si připravíme tři malé trojúhelníky (ústa a nohy) a dva tenké proužky (to budou nohy).
  4. Nejprve na barevný podklad nalepte velký kruh (tělo), poté malý (to je hlava).
  5. Na malý žlutý kruh přilepte jeden červený trojúhelník - to budou ústa.
  6. Dole k nim přilepíme dva červené pruhy a dva trojúhelníky.
  7. Zbývá pouze dokončit řemeslo: položte peří na tělo a potřete je lepidlem. Na temeno hlavy připevníme předem připravené plastové oko. Řemeslo ošklivého káčátka je připraveno.

Aplikace geometrických tvarů "Pták"

Chcete-li u dítěte rozvíjet prostorové myšlení a seznámit se s pojmem geometrických tvarů, můžete své dítě vyzvat, aby vyrobilo aplikaci ptáčka z barevného papíru ve formě geometrických tvarů. Chcete-li to provést, musíte připravit následující materiály:

  1. Musíte si předem vytisknout šablonu s geometrickými tvary, které budou použity k vytvoření ptáka.
  2. Poté položením šablony na barevný papír vystřihněte geometrické tvary v barvách odpovídajících šabloně.
  3. Na základě nákresu dospělý nejprve dítěti předvede, jak složit figurku ptáka.
  4. Dále dítě samostatně lepí díly a porovnává výslednou aplikaci se vzorkem. Řemeslo je připraveno.

Vytváření řemesel společně s dítětem je nejen fascinující proces, ale také vzdělávací, protože vám umožňuje rozvíjet kreativitu, myšlení, představivost, vytrvalost a přesnost.

Shrnutí integrované lekce

Předmět "Stěhovaví a zimující ptáci."

Věková skupina: průměrný.

Cílová: Vytváření podmínek pro rozvoj kognitivních schopností prostřednictvím seznamování s stěhovavými a zimujícími ptáky.

úkoly:

  • Rozšiřovat a upevňovat představy dětí o stěhovavých a zimujících ptácích, jejich životním stylu a vzhledu;
  • Rozvíjet zrakově - obrazné myšlení, řečový sluch, souvislou řeč, koordinaci řeči s pohybem, obecnou a jemnou motoriku, vizuální pozornost a sluchové vnímání;
  • Opravte techniky lepení ptáka, pracujte opatrně s lepidlem;
  • Pěstujte starostlivý přístup k přírodě a touhu pomáhat ptákům.

Integrace vzdělávacích oblastí:Kognitivní vývoj, vývoj řeči, fyzický vývoj, umělecký a estetický vývoj.

Přípravné práce:pozorování ptáků na procházkách, prohlížení obrazů a modelů, rozhovory, čtení beletrie, memorování básniček.

Zdroje: magnetofon, obrázky zobrazující stěhovavé ptáky (labutě, vlaštovky, havrany, kachny, rorýsi, špačci) a zimující ptáky (straka, vrabec, vrána, sýkora, hýl, holub, sova, datel); audio záznam, s šumem lesa a zpěvem ptáků.

Leták:přířezy pro nášivky v dávkovacích koších, utěrky, štětce, lepidla, fixy.

Průběh lekce.

vychovatel: - Kluci, dnes, když jsem šel do školky, jsem našel pírko (ukazuje se). kdo si myslíš, že to je?

Odpověď dětí: - Toto je ptačí pírko

vychovatel: - O kom budeme dnes mluvit?

Odpověď dětí: - O ptácích

vychovatel: - Správně, chlapci, dnes s vámi budeme mluvit o ptácích.

Hra "Víš?"

vychovatel: - Kluci, řekněte mi, prosím, zůstávají všichni ptáci na zimu?

Děti: - Ne, ne všechny.

vychovatel: -Kam letí?

Děti: - Ptáci létají na jih.

vychovatel: - Kdy létají ptáci na jih?

Děti: - Odlétají na podzim.

vychovatel: – Jak říkáte ptákům, kteří létají na jih?

Děti: - Stěhovavé.

vychovatel: - Ale proč odlétají?

Děti: - Protože nemají co jíst.

vychovatel: – Co jedí vlaštovky, špačci a rorýsi?

Děti: - Hmyz.

vychovatel: -Kam mizí hmyz na podzim?

Děti: - Skrývají se před zimou. Lezou do štěrbin plotů a do kůry stromů.

vychovatel: - Ano, je to tak, proto ptáci, kteří se živí pakomáry a štěnicemi, létají na jih, kde je vždy teplo a vždy je jídlo. Pojmenujte stěhovavé ptáky.

Děti: - kachny, jeřábi, kukačka, vlaštovky, labuť, slavík, volavka.

vychovatel: – Jak se jmenují ptáčci, kteří u nás zůstávají na zimu?

Děti: - Zimování.

vychovatel: - Vyjmenuj zimující ptáky.

Děti: - Straky, vrány, vrabci, holubi atd.

vychovatel: – Víte, proč zůstávají na zimu?

Ptáci, kteří se živí semeny, šiškami, bobulemi, drobky, sádlem a obilovinami, zůstávají na zimu. Mohou najít jídlo. Chlapi, jak můžeme pomoci zimujícím ptákům?

Děti: - Vyrobte krmítka a nasypte do nich jídlo.

Pedagog: - Správně

vychovatel: - Kluci, zahrajeme si hru? Hra se jmenuje "Odlétají - neodlétají."

Děti jdou doprostřed sálu a provádějí dobrovolné pohyby na hudbu. Jakmile hudba ustane, učitel ptáčka pojmenuje. Pokud se jedná o zimujícího ptáka, zůstanou děti tam, kde jsou; migrant– děti se pohybují – „létají“, točí se, provádějí plynulé pohyby.

Hra: „Najdi ptáka podle hádanky“

vychovatel: kluci, teď budete muset hádat hádanky a najít odpovědi na obrázcích.

Tady je ten opeřený městský,

Všude se stýká s lidmi.

V zimě máme hlad

Podělíme se s ním,

Šedý darebák se ptá:

„Dej mi drobek chleba!

Jsem unavený, tweet-cvrlikání,

A trochu jsem ztuhnul!"

(Vrabec)

Jaký druh ptáků? Ne prsa.

Ňadra jsou šarlatová a hoří.

Ptáci seděli na sněhu

Tito ptáci... (Hýli)

Kar-kar-kar! Kar-kar-kar! –
To je celý repertoár.
Oznamuje javorovou korunu
Svým zpěvem... (Vrána)

Tady je další záhada.
Motley se vrtí,
Dlouhoocasý pták,
Upovídaný pták
Nejmluvnější (Straka)

Čtení básně s ukázkou hračky (straka)

Straka k nám přiletěla
Belogruda, Belobok
Zapraskané, cvalové
Rozdrtil jsem uvolněnou postel,
Sem tam jsem kopal zobákem,
Smočím svůj ocas v louži,
Pak zatřásla peřím,
Běžela a letěla nahoru!

vychovatel: "Je mi čtyřicet, právě jsem řekl, že nemá vůbec žádné přátele a je velmi znuděná." Jak mohu litovat straku? Jak pomoci strace?

Děti: - Musíme najít její přátele.

vychovatel: - Udělejme to společně pro čtyřicet přátel.

Podívejte se na naši straku! Straka má přezdívku - bílostranná. Peří na jejích stranách jsou bílé a její hlava, křídla a ocas jsou černé. Ocas straky je velmi krásný - dlouhý, rovný, jako šíp. Peří na něm není jen černé, ale s krásným nazelenalým nádechem. Straku nelze zaměnit s žádným jiným ptákem.

Prstová gymnastika: „Hejno deset ptáků“


Hejno deset ptáků. (tleskáme rukama)
Tento pták je slavík (ohýbáme prsty jeden po druhém) pravá ruka, počínaje malíčkem)
Tento pták je vrabec
Tento pták je ospalý malý slavík.
Tento pták je voskovka
Tento pták je chřástal polní
Tento pták je veverka (ohýbáme prsty na levé ruce jeden po druhém, začínáme malíčkem)
Šedé peříčko
Tohle je pěnkava
Tenhle je rychlík
Tenhle je veselý siskin
No, tohle je zlý orel (nechat palec levá ruka)
Ptáci, ptáci jděte domů! (máváme rukama jako křídly)

Kluci se ujmou práce u stolu a předvádějí nášivku „Straka“ od předem připravených partů až po hudební doprovod „Ptačích hlasů“.

vychovatel: Výborně, kluci, splnili jste všechny úkoly, víte a umíte hodně. Dnes jsem pro ptáčky připravil pamlsek: sádlo, semínka, zrní, chleba. Teď půjdeme ty a já na procházku a nakrmíme ptáky, kteří létají na naše stránky.




říct přátelům