Урок літератури з поеми мцирі. Герой та мир у поемі «Мцирі

💖 Подобається?Поділися з друзями посиланням

ВІДКРИТИЙ УРОК З ЛІТЕРАТУРИ В 8 КЛАСІ

НА ТЕМУ

«СВОБОДОЛЮБИЙ ХАРАКТЕР МЦИРІ»

ПО ПОЕМІ М. Ю. ЛЕРМОНТОВА.

Вчитель Хайло О.В.

ЦІЛІ:

освітні : продовжити вивчення поеми, розкрити особливості характеру головного героя, з'ясувавши способи його зображення, організувати діяльність уч-ся з узагальнення та систематизації знань у рамках теми.

розвиваючі: продовжити роботу над удосконаленням уміння будувати монологічне висловлювання, зіставляти, робити власні висновки, розвивати навички виразного читання ліро-епічного твору, закріпити навички міркування на літературну тему.

виховні: виховувати інтерес до тв-ва поета.

ТИП УРОКУ: формування знань та вмій.

ОБЛАДНАННЯ: портрет М. Ю. Лермонтова, ілюстрації до поеми на електронному носії, таблиця, підручник літератури п Р Г. І. Біленького 8 кл., Вид-во «Мнемозина» 1999р.

ПЛАН УРОКУ

    ОРГМОМЕНТ

    МОТИВАЦІЯ

    ОРГАНІЗАЦІЯ СПІЛЬНОЇ ЦІЛОГОПОЛОГОВАННЯ

    ПЕРЕВІРКА Д/З

а) лексична робота

б) повідомлення учнів

    ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

а) аналітична розмова

б) аудіювання (слухання виразного читання у виконанні професійних читців)

в) самостійна робота

    ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

а) створення проблемної ситуації

б) евристична розмова

    РЕФЛЕКСІЯ

    ОРГАНІЗАЦІЯ Д/З.

ХІД УРОКУ

1. ОРГМОМЕНТ

2. МОТИВАЦІЯ

Зберіть розрізане висловлювання

«ЩО ТАКЕ СВОБОДА, знають лише ті, хто готовий померти за неї».

Поясніть сенс висловлювання, що належить французькій письменниці 19 століття Жермен де Сталь.

(Відповіді дітей)

Одним із таких героїв є грузинський юнак, якого готують у ченці – Мцирі.

3. ОРГАНІЗАЦІЯ СУМІСНОГО ЗМІСТ.

Т. о. Тема сьогоднішнього уроку - СВОБОДОЛЮБИЙ ХАРАКТЕР МЦИРІ. Відповідно МЕТА нашого уроку – розкрити особливості характеру Мцирі.

А епіграфом до уроку послужить висловлювання відомого російського критика В. Г. Бєлінського: "Що за вогненна душа, що за могутній дух, що за велетенська натура у цього Мцирі".

Як на вашу думку, що означає велетенська натура?

(Надзвичайно широка, вільна).

А яке значення слова «СВОБОДА» за словником В. І. Далем?

4. Д\З

а) ЛЕКСИЧНА РОБОТА

У Даля "свобода" - своя воля, простір, можливість діяти по-своєму, відсутність сором'язливості, неволі, рабства, підпорядкування чужій волі.

А як трактує це поняття С. І. Ожегов, автор сучасного тлумачного словника?

(Можливість виявити свою волю, відсутність сором'язливості та обмежень, стан того, хто не перебуває в ув'язненні, у в'язниці).

ПОЯСНЕННЯ ВЧИТЕЛЕМ ДУМКИ ЗАВДАННЯ.

Так що ж означає СВОБОДОЛЮБИЙ?

(Той, що цінує і любить свободу).

Чи такий характер у Мцирі, ми сьогодні постараємося на уроці розібратися. Але ми з вами знаємо, що характер людини закладається з дитинства (згадаймо Петра Гриньова). Тому пропоную спочатку згадати історію короткого життя Мцирі, почавши з того, як той потрапив до монастиря.

(Повідомлення А. Бурлака або З Мельницького)

Яке враження справляє на вас Мцирі-дитина?

(Це самотній бідолашний юнак, приречений жити в монастирі, що є для нього в'язницею).

5. ФОРМУВАННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

а) АНАЛІТИЧНА БЕСІДА

Життя Мцирі у монастирі.

Але тут формується його характер. Що впливає формування його характеру? (Навколишня обстановка, люди і те, що закладено природою, передано з молоком матері, тобто на генетичному рівні).

Які ж це риси? Знайдіть у тексті.

.. він був, здавалося, років шести...

.. Бродив безмовний, самотній...

ВИСНОВОК:

Його ми запишемо в таблицю, яка відображає риси хар-ра Мцирі. І головна його риса – це могутній Дух. Згадайте: "Він тихо гордо помирав". (ТАБЛИЦЯ)

Подумайте, чи Лермонтов дає конкретний портрет героя? Чому ні? (Автор дає лише узагальнений портрет, тому що такою була доля багатьох горян).

Художні прийоми (епітети і порівняння), використовувані автором, не піддаються образному сприйняттю, лише чуттєвому і є підтвердженням.

Про що мріє юнак? (Побачити Батьківщину)

Знайдіть у тексті та прочитайте, який він її представляє.

    І це не просто мрії: це одна, але полум'яна пристрасть, яка порівнюється з хробаком.

  • Поясніть це порівняння. (Пристрасть заволодіває людиною, добирається до кожного куточка його душі, поглинає його також, як черв'як позбавляє життя яблуко. Т. о. Лермонтов підкреслює всю силу та владу пристрасті Мцирі.

    Яка ж мета втечі Мцирі? Чому вона його так тягне? Підтвердьте відповідь цитатами з тексту.

* Я мало жив, але жив у полоні.

Таких два життя за одне

Але тільки повну тривогу

Я проміняв би, якби міг.

*Мої палаючі груди

Притиснути з тугою до грудей інший,

Хоч незнайомою, але рідною.

* Задумав я подивитись на далекі поля...

* Я мета одну - пройти до рідної країни

Мав у душі.

ВИСНОВОК:

Яка риса хар-ра рухала їм?

(Спрага свободи, волі, тому що уявлення про свободу пов'язане у Мцирі з мрією про повернення на Батьківщину. Бути вільним - значить вирватися з монастирського полону, повернутися до рідного аулу.

    А поясніть, чому Мцирі втік у грозу?

(Клик природи. Гроза - ідеальний час для втечі. Сама природа допомагає Мцирі.

РОЛЬ ПЕЙЗАЖУ В ПОЕМІ.

(ГЛАВИ 9, 10, 11).

    Що побачив Мцирі і дізнався про життя під час поневірянь?

(Гол. 6, 9, 10, 11).

ВИСНОВОК: Природа прекрасна, а значить, і життя прекрасне. Бути з Природою разом – значить бути вільним. Значить, тільки там він вільний. Зверніть увагу до порівняння, яких вдається Лермонтов, описуючи Мцирі віч-на-віч із природою. Як вони характеризують юнака?

(Наголошують його любов до життя, єднання з природою, співчуття всьому живому: шакал кричав і плакав, як дитя). І барса він теж порівнює з людиною і каже: «Обнявшись, міцніше двох друзів». І навіть коли юнак перемагає дикого звіра, все одно вважає його гідним супротивником.

    Отже, особистість Мцирі, його характер відбиваються у цьому, які картини приваблюють його, як і про них говорить. Пейзаж у поемі відіграє важливу роль, тому що дано у сприйнятті героя, а отже, стає засобом створення хар-ки Мцирі. Отже, через розуміння природи розкривається ще одне риса хар-ра героя. Яка?

Чуйність душі, його любов до життя, до всього прекрасного. Не кожен може бачити, помічати красу природи. Наприклад, ченці. (ТАБЛИЦЯ)

    Цю рису бачимо завдяки використаному Лермонтовим прийому АНТИТЕЗИ, т. е. ПРОТИПОСТАЧАННЯ. Мцирі вражає багатство та різноманіття природи, що виступає контрастом монастирського життя.

ВИСНОВОК: Отже, поетично піднесена натура героя, його прагнення свободи дозволяє йому порівняти вільне життя з раєм.

    Але природа як прекрасна, вона й небезпечна. (Тут водяться отруйні змії, дикі тварини).

    Яку роль відіграють ці небезпеки?

(Підстерігаючи Мцирі, вони все одно близькі його душі, як і блискавки, які осяяли його шлях під час втечі з монастиря).

    Але відчуття щастя у Мцирі пов'язане не лише з тим, що він встиг побачити, а й з тим, що встиг зробити.

    Що ж зробив Мцирі і як розкрився його характер?

* Втеча з монастиря дало йому відчуття єднання з природою.

* Зустріч з грузинкою викликала солодку тугу - здатність любити. (ТАБЛИЦЯ)

Чому ж він не пішов по грузинку в саклю, до вільних людей? До яких так прагнуло все життя?

(Це ще його батьківщина, не його край батьків).

* Бій з барсом. Чому він з ним воював? Адже міг спокійно піти чи перечекати, щоби той його не помітив.

(Мцирі хотів пізнати щастя боротьби, захоплення перемоги, дізнатися про свою силу, сміливість). Ще одна риса – прагнення до самопізнання. (ТАБЛИЦЯ)

    ВИРАЗУВАЛЬНЕ ЧИТАННЯ УРИВАННЯ В ВИКОНАННІ заслуженого артиста Чеченської республіки РАМЗАНА УМАЄВА.

Отже, яким словом можна поєднати всі ці переживання? ЖИТТЯ.

    Що означає жити для героя?

(перебувати у постійних пошуках, тривозі, боротися, перемагати і головне, відчувати блаженство свободи).

6. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ.

    На початку уроку Ми говорили про МЦИРІ як про бранця, який жив у монастирі. Він багато чого не знав про себе, тому що тільки справжнє життя перевіряє людину і показує, що вона є.

СТВОРЕННЯ ПРОБЛЕМНОЇ СИТУАЦІЇ

    Що ж дізнався про себе Мцирі, опинившись на волі?

* Глибше розкрилася любов до батьківщини, що злилася зі свободою. Якщо в монастирі він нудився жадобою волі, то на волі відчуває земне щастя, тобто стає цілеспрямованим.

* Він дізнався, що сміливий і безстрашний.

* Відмова від можливого щастя любові заради того, щоб прийти до рідної країни.

* Що він витривав. Знівечений барсом, він збирає залишки сил і намагається вийти з лісу.

    У чому полягає особливість хар-ра Мцирі? Чи можна відповісти словами Бєлінського?

    Так, Мцирі – це могутня натура. Він прагне щастя, яке можливо тільки на свободі. Він живе лише цією метою і готовий на будь-які жертви задля її здійснення. Навіть готовий віддати життя.

Евристична бесіда.

    Згадаймо, до якого літературного напряму належить поема «МЦИРІ» і чому?

(Це романтична поема, т. до. Мцирі самотній, має яскравий хар-р, прагне свободи, не розуміє суспільство. У разі ченців.

    Крім того, дія поеми відбувається серед вільної та могутньої природи Кавказу, символом величі, непокори та свободи якої є гори.

    А якщо поема – романтична, то ким буде герой?

(Романтиком, тому що для романтика все життя – боротьба.

7. УЗАГАЛЬНЕННЯ.

    • Чому ж загинув цей мужній герой? Відповісти на це філософське питання вам допоможе опора, дана у картці.

КАРТКА

    • Чому загинув Мцирі?

Витоки трагедії Мцирі - це умови.

Обставини, в яких він опинився з дитинства, позбавили його ......................................... ............................. .. і призвели до …............... .................................................. .....

Його останнім передсмертним бажанням стало ............................................... ...............................................

Це не примирення, а перемога. Життя прирекло його на .............................................. ............................................, а 3 дні на волі дали................................................. ..........

Тому його загибель викликає ............................................ за Мцирі .

8. РЕФЛЕКСІЯ

    Ви також мешкаєте в районі Кавказьких гір. Ви можете назвати себе романтиками? Чи відчуваєте себе самотніми і у в'язниці? Чи прагнете ви пізнати себе? Чи потрібно вам для цього воювати з барсом? Подумайте. Можливо, роздуми звідси допоможуть написати твір - мініатюру.

    1. Що для Мцирі – свобода?

    2. Чим Мцирі близький Лермонтову і мені?

Я даю вам волю вибору.

Урок літератури 8 клас

«Образ головного героя поеми «Мцирі» та засоби його створення»

Підготувала:

вчитель російської мови та

літератури

МБОУ ЗОШ № 11 п. Новотерський

Мінераловодського району

Ставропольського краю

Козина Олена Іванівна.

2013 – 2014 рр.

Цілі: розвивати навички аналізу тексту, характеристики героїв; виявити методи розкриття образу головного героя поеми; дати первісне поняття про романтизм, романтичний герой, романтичний конфлікт.

Методичні прийоми: робота зі складання цитатного плану; лекція вчителя, виразне читання, аналіз тексту, розмова з питань, коментарі вчителя, словникова робота, робота у групах.

Обладнання: репродукції картин І. Айвазовського, О. Кіпренського; фрагменти творів композиторів-романтиків; ілюстрація до поеми.

Епіграф:

«… що за вогненна душа, що за могутній дух, що за велетенська натура у цього Мцирі!»

(В. Г. Бєлінський)

Хід уроку

п / п

I.Реалізація домашнього завдання

1.Індивідуальні завдання – показ електронних презентацій на запропоновані теми:

«Епоха, в яку жив Лермонтов»

«Найважливіші факти з життя поета»

2.Аналіз презентацій

Скільки років прожив Лермонтов?

В яку епоху він жив?

Чим характеризувалася вона у політичному відношенні?

На яких «трьох китах» ґрунтувалося керування країною у цю епоху?

Яким було становище у цей час передових людей Росії?

Які найважливіші факти життя поета вам відомі?

3.Мікровивід

Поет жив і творив в один із похмурих періодів російської історії – у 30 – 40 роках 19 століття. На чолі держави стояв цар Микола 1. Цього царя Лев Толстой називав «Миколаєм Палкіним». Головним завданням цар поставив боротьбу з революційними ідеями століття як у країні, і у всьому світі. Наляканий повстанням декабристів, він вважав організацію поліцейського нагляду країни важливою державною справою. Нещадно розправившись із дворянськими революціонерами – декабристами, які хотіли знищити кріпацтво і повалити самодержавство, він зробив головними своїми помічниками: шефа жандармів графа Бенкендорфа, який усе життя переслідував Пушкіна, генерала Дубельта – начальника секретної царської поліції, літературу і одного разу в пориві злості вигукнув: «Хочу, нарешті, щоб російська література припинила своє існування, тоді я принаймні спатиму спокійно»; князя Голіцина, колишнього за Олександра 1 обер - прокурором Святішого Синоду.

Управління країною трималося на трьох підставах, сформульованих графом Уваровим:

Православ'я – духовне поневолення народу з допомогою релігії;

Самодержавство – політичне поневолення народу царської влади з допомогою солдатських багнетів і жандармів;

Народність – відданість селян цареві і поміщикам, беззаперечна смиренність і покірність, що становили нібито «споконвічні» якості російського народу.

Становище передових, вільнодумних людей і особливо літераторів було дуже важке. Не можна було вільно мислити, ні вільно говорити, ні вільно писати. За висловом Герцена, життя було схоже «на муку з хусткою в роті». А над літературою лютував такий цензурний статут, який самі сучасники провали «чавунним».

Попри це, у 30 – 40 роки виступають такі чудові борці за народну справу, як Бєлінський, Герцен, Огарьов і продовжувач Пушкіна, великий поет М. Ю. Лермонтов.

3.Робота над композицією поеми

У якому році написано поему?

- Яка тема поеми?

Зображення сильної, сміливої, бунтівної людини, взятої в полон. Який виріс у похмурих стінах монастиря, що страждає від гнітючих умов життя і вирішив ціною ризику для власного життя вирватися на волю в той самий момент, коли це було небезпечніше:

І в годину нічна, жахлива година,

Коли гроза лякала вас,

Коли, стовпившись, при вівтарі,

Ви ниць лежали на землі,

Я втік.

Яка композиція поеми?

Головна частина поеми – сповідь Мцирі; вона випереджається великим вступом. У якому дається опис руїн грузинського монастиря, історія ув'язнення «дитя полоненого» в монастир, його зникнення з нього і нове осеління Мцирі, хворого, напівмертвого. У монастирську обитель.

Яка причина втечі героя з монастиря?

Мрії про вільне, бурхливе життя і туга за батьківщиною.

Скільки днів на волі провів Мцирі?

Як минув перший день героя на волі?

Першого дня на волі Мцирі насолоджується красою природи і віддається невиразним спогадам про батьківський будинок і рідних.

Другий день?

Другого дня Мцирі прокидається на краю прірви. Навколо нього «цвів божий сад».

Він пережив зустріч, що схвилювала його, з молодою грузинкою; вночі, блукаючи в лісі, зустрівся з барсом. Зі смертельного бою герой вийшов переможцем, але був сильно змучений могутнім звіром.

Третій день?

У несвідомому стані герой поміщений у монастир. «Світ божий спав у заціпенінні глухим». Передсмертна маячня зображена поетом в «Пісні рибки».

Про що йдеться у заповіті Мцирі?

Мцирі заповідав себе поховати в саду, де цвіли «акацій білих два кущі»:

Звідти видно і Кавказ:

Можливо, він зі своїх висот

Привіт прощальний мені надішле.

Чи був щасливий Мцирі на волі?

«І життя моє без цих трьох блаженних днів було б сумнішим і похмурішим безсилої старості моєї».

4.Оповідання учнів про характері і мрії юнака-послушника «Душею дитину, долею чернець».

5. Читання складеного будинку цитатного плану.

Зразковий цитатний план:

1) «Трохи років тому… /Був монастир…»

2) «Одного разу російський генерал / З гір до Тифлісу проїжджав; Дитині полоненої він віз...»

3) "Але після до полону він звик ..."

4) «Як раптом одного разу він зник…»

5) «Його в степу без почуттів знайшли…»

6) "І близький став його кінець ..."

7) «Таких два життя за одне, / Але тільки повне тривог, / Я проміняв би, якби міг ...»

8) «І я, як жив, у землі чужій / Помру рабом та сиротою»

9) «І стало в пам'яті моєї / Минуле ясніше, ясніше ...»

10) «І згадав я батьківський дім…»

11) «Я сам, як звір, був чужий людей /І повз і ховався, як змій».

12) «Навколо мене цвів Божий сад ...»

13) «Грузинка вузькою стежкою / Сходила до берега».

14) «Пустеля вічний гість - / Могутній барс».

15) «Бій закипів, смертельний бій!»

16) «…зрозуміти / Не міг я довго, що знову / Повернувся я до в'язниці моєї…»

17) «Мене томив / Передсмертна маячня».

18) "Так я знайдений і піднятий був ..."

19) «Прощавай, тату ... дай руку мені ...»

20) «Звідти видно і Кавказ!»

II. Закріплення вивченого матеріалу

    Слово вчителя

Лермонтов не дає докладного опису монастирського життя Мцирі. Монастирське життя означало, перш за все, відхід від людей, від світу, повну відмову від власної особистості, «служіння Богу», що виражається в постах і молитвах, що одностайно чергуються. Головна умова життя у монастирі – послух. Який прийняв чернечу обітницю виявлявся назавжди відрізаним від людського суспільства; повернення до життя заборонялося.

Для героя монастир – символ неволі, в'язниця із похмурими стінами та «кельями задушливими». Залишитися жити в монастирі означало назавжди відмовитися від батьківщини і свободи, бути приреченим на вічне рабство і самотність (бути рабом і сиротою). Автор не розкриває характеру хлопчика, який потрапив до монастиря; він тільки малює його фізичну слабкість і полохливість, а потім дає кілька штрихів у його поведінці, і особистість бранця-горця вимальовується чітко. Він витривалий («Без скарг він // Стомлювався, навіть слабкий стогін // З дитячих губ не вилітав…»), гордий, недовірливий, тому що бачить в навколишніх ченцях своїх ворогів, йому з ранніх років знайомі не дитячі почуття самотності ні туги . Є і пряма авторська оцінка поведінки хлопчика, що посилює враження, - Лермонтов говорить про могутній дух, успадкований від батьків.

    Робота над образом Мцирі

Увага читачів привертає незвичайність назви поеми. «Мцирі» у перекладі з грузинського – неслужащий чернець, прибулець, чужинець, чужинець.

Яке з тлумачень цього слова найточніше визначає характер героя? (Обговорення).

Мцирі - «природна людина», яка живе не за надуманими законами держави, що пригнічують свободу людини, а за природними законами природи, що дозволяє людині розкритися, реалізувати свої прагнення. Але герой змушений жити у неволі, у стінах чужого йому монастиря.

В основі сюжету – реальний факт. Мандруючи Кавказом, поет зустрівся зі старим самотнім ченцем. Розговорившись, він дізнався від нього історію його трагічного життя. Монах був родом горець. Дитиною його взяли в полон генералом Єрмоловим під час його військової експедиції на Кавказ. Генерал віз його з собою, але хлопчик захворів у дорозі і був залишений у монастирі. Тут він і виріс, але звикнути до монастирського життя не міг. Неодноразово він робив спроби бігти в гори. Одна з таких спроб викликала в ньому тяжку та тривалу хворобу, після якої він змирився і назавжди залишився в монастирі. Лермонтов змінив кінцівку розповіді про долю ченця.

    Чому Лермонтов змінив закінчення історії?

    Чому читачеві залишається невідомим ім'я героя?

    Чи тільки в монастирі Мцирі почував себе чужинцем?

    Як можна пояснити його слова:

    «І неясно зрозумів я тоді,
    Що мені на батьківщину сліду не прокласти ніколи»?

    Якою була мета втечі? Що означає для Мцирі бути вільним?

    Підберіть цитати для відповіді на запитання.

Цитати:

а) ...Мої палаючі груди // Притиснути з тугою до грудей інший, //Хоч незнайомою, але рідною.

б) Давним-давно задумав я // Подивитись далекі поля, // Дізнатися, чи прекрасна земля, // Дізнатися, для волі чи тюрми // На цей світ народимося ми.

в) Я мало жив і жив у полоні. // Таких два життя за одне, // Але тільки повну тривогу, // Я проміняв би, якби міг.

г) ...Я мета одну - //Пройти до рідної країни - // Мав душі.

Уявлення про свободу пов'язане у Мцирі із мрією повернення на батьківщину. Бути вільним – отже, для нього вирватися з монастирського полону та повернутися до рідного аулу, втекти «з родини чужої». Живучи в монастирі, юнак переставав бачити «живі сни»:

Про милих ближніх та рідних,

Про волю дику степів,

Про легких, скажених коней,

Про битви чудові між скелями...

(У душі його постійно жив образ невідомого, але бажаного «чудового світу тривог та битв».)

    Що побачив і що дізнався Мцирі про життя під час своїх поневірянь?

    Які епізоди триденних поневірянь Мцирі ви вважаєте особливо важливими? Чому?

Характер Мцирі розкривається і через картини, які його залучають, і через почуття, з яким він говорить про них. Його вражає багатство та різноманіття природи, що контрастує з монотонністю монастирського існування. У пильній увазі до навколишнього світу відчувається любов до життя, до всього прекрасного в ньому, співчуття всьому живому.

    Чому загинув Мцирі?

Лермонтов показав боротьбу героя із середовищем та її загибель у нерівній боротьбі. Мцирі загинув фізично зламаним, але духовно непереможеним, із незадоволеною тугою за ідеалом.

Чи знайшов Мцирі відповідь на запитання, чи «прекрасна земля»? Навіщо живе людина не на землі?

Мцирі побачив природу в їїрізноманітті, відчув радість спілкуванняз нею. Так, світ, прекрасний! - такий сенс оповідання Мцирі про побачене. Його монолог – гімн цьому світу. І те, що світ прекрасний, сповнений фарб і звуків, сповнений радості, дає Мци.ри відповідь на друге запитання: навіщо створена людина, навіщо вонаживе: людина народжена для волі, а чи не для в'язниці.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення учнів на тему «Романтизм»

Романтизм - художній напрямок у літературі, що виражає ідею розладу мрії, ідеалу та дійсності.

У російській літературі романтизм отримав визнання після Великої Вітчизняної війни 1812 року.

У 20-30-ті роки XIXстоліття саме слово «романтизм» хвилювало уми людей, робило одних непримиренними ворогами, інших – друзями та соратниками на все життя. Критик Бєлінський так описав літературну ситуацію на той час: «Класицизм та романтизм -ось два слова, якими оголосив Пушкінськийперіод нашої словесності; ось два слова... з якими ми засинали і прокидалися, за котрі билися на смерть, про яких сперечалися до сліз і в класах, і в вітальні, і на майданах, і на вулицях!

Романтиками часто називали послідовників Карамзіна, які стверджували, що найцінніше - це людська особистість, і героїв, що створили сильних, сміливих, активних, шляхетних, натхнених однією великою метою, готових на будь-які жертви заради її здійснення.

Світ, де живуть романтичні герої, далекий від сірих буднів. Це екзотичні країни, славне минуле, реальне чи створене народною фантазією. Під стать і пейзаж: море, гори - символи величі, свободи, непокірності.

Письменники-романтики намагалися бути незвичними у всьому: у виборі героїв, яскравих, непересічних, у побудові сюжету, як правило, заплутаного, оповитого серпанком таємничості, у мові та стилі своїх творів. Їх хвилювала доля Вітчизни, цікавив фольклор, пам'ятники літератури (наприкінці XVIIIстоліття було знайдено «Слово о полку Ігоревім»), історія батьківщини. Романтизм розквіт і в інших видах мистецтва: у музиці (В. Верстовський, Л. Рубінштейн), у живописі (О. Кіпренський, І. Айвазовський).

З'явившись, романтизм вже ніколи не сходив із літературної сцени, то затихаючи, то знову голосно заявляючи про себе.

2. Способи створення образу Мцирі

Особливості «Мцирі» як романтичної поеми

Де відбувається дія поеми?

На Кавказі, серед вільної та потужної Кавказької природи, спорідненої душі героя. Але герой нудиться в монастирі. Так створюється контраст, позначається конфлікт.

Дуже важливі в поемі картини пейзажу, згадка про вітер, бурю, птахів, звірів. Яка роль картин природи у творі?

Природа споріднена з героєм, і поклик свободи виявляється непереборним: пісню про кохання йому співає рибка, «як брат», він готовий обійнятися з бурею, «як звір», він чужий людям. І навпаки, природа ворожа і чужа ченцям монастиря: Мцирі тікає в годину нічний, жахливий час, // Коли гроза лякала вас, //Коли, стовпившись, при вівтарі,// Ви ниць лежали землі».

Сюжет поеми здається звичним для романтичних творів – герой, шукач свободи, біжить зі світу неволі. Ми зустрінемося з такою ситуацією в «Кавказькому бранці» та «Циганах» А.С. Пушкіна. Але в поемі Лермонтова є поворот, що кардинально змінює традиційну ситуацію. Бранець і Алеко рвуть зв'язки зі своїм звичним оточенням і йдуть у чужий, екзотичний світ вільності (на Кавказ, до циган), Мцирі ж біжить із чужого, насильницького нав'язаного йому світу у світ рідний, природний.

Чому поет, на вашу думку, змінює традиційну ситуацію?

Лермонтов втілив у Мцирі пристрасну мрію про горду, вільну і сильну людину, що протистоїть «ганебно-байдужим» сучасникам, для якого «свобода» і «батьківщина» означають те саме. Людина повинна сама обрати свій шлях - таке кредо поета.

Роль пейзажу

Пейзаж у поемі грає істотну роль: він дано у сприйнятті героя, отже, стає засобом характеристики Мцирі.

Перечитайте опис ранку з 11 розділу. Що особливого ви відзначите? Що можна сказати про людину, яка так сприймає природу?

Читаємо текст від слів «Довкола мене цвів божий сад...» до слів «Я в ньому очима і душею. // Тонув...»

Пейзаж надзвичайно гарний, для героя він подвійно привабливий тим, що це для Мцирі перший ранок на волі. З цього ранку починається для нього пізнання світу, і романтично налаштований юнак населяє її фантастичними незримими істотами, які знають таємниці «неба та землі». У синяві та чистоті небес герой готовий бачити «ангела польоту». Поетично піднесена душа і прагнення свободи дозволяють Мцирі порівняти вільне життя, дику природу з раєм. Перед смертю це порівняння набуває ще більш бунтівного, бунтарського характеру. Мцирі готовий майбутні після смерті "рай і вічність" проміняти на здійснення своєї мрії, на "кілька хвилин // Між крутих і темних скель".

Перечитайте уривок із 6-го розділу поеми «Мцирі». Доведіть, що поет намалював романтичний краєвид. (Читаємо 6-й розділ.)

Це романтичний пейзаж: кожна його деталь незвичайна, етична, належить не тільки реальності («пишні поля...пагорби... купи темних скель»), а й області мрії, фантазії, божественному («гірські хребти, химерні, як мрії») , "курилися, як вівтарі"; "крізь туман, // У снігах, що горять, як алмаз, // Сивий, непорушний Кавказ...", "таємний голос".

Аналіз художніх прийомів

Мова поеми перебуває у повній відповідності до її змістом та характером героя. Бєлінський писав: Цей чотиристопний ямб з одними чоловічими закінченнями ... звучить і уривчасто падає, як удар меча, що вражає свою жертву. Пружність, енергія і звучне, одноманітне падіння його напрочуд гармоніюють із зосередженим почуттям, незламною силою могутньої натури та трагічним становищем героя поеми».

1. Обговорення питання

Які мистецькі засоби використав М.Ю. Лермонтов у описі пейзажу?

Розгорнуті метафорипри описі картин природи:

Навколо мене цвів божий сад.

Рослин райдужний наряд

Зберігав сліди небесних сліз.

І кучері виноградних лоз

Вились, красуючись між деревами

Прозорою зеленню листів;

І грона повні на них.

Серьог подобу дорогих

Висіли пишно. І часом

До них птахів летів лякливий рій.

Метафоричні епітети:сріблястий голосок, солодкий місяць, золотий пісок, сонні квіти, пишні поля, свіжий натовп, обійми кам'яні, таємний ночівля, солодка туга, священні слова, могутній дух, блаженні дні, жахлива година.

Метафори:

Я цю пристрасть у темряві нічний вигодував сльозами та тугою;

Я гриз сирі груди землі;

Світ божий спав у заціпенінні глухим розпачом важким сном;

І сонце крізь кришталь місяця сяяло солодкішого місяця;

Але що? - Щойно зійшла зоря, палючий промінь її обпалив у в'язниці виховану квітку;

вінцем дерев, купи скель;

уособлення - думи скель, сивий наказ;

порівняння - дерева, як брати у танці круговий,

у снігах, що горять, як алмаз;

гірські хребти, химерні, як мрії; курилися, як вівтарі, їх висоти;

хмари, як білий караван залітних птахів.

Зорові враження, які у читача завдяки цим художнім засобам, посилюються звуковими. Алітерація на шиплячі передає шум лісу (пишні, що розрослися, шумять, свіжою). Розкотисті «р» підкреслюють міць скель і гуркіт каміння, що перекочується і падаючого каміння (груди, гірські хребти, курилися, як вівтарі). М'які сонорні «л» позначають легкість і ніжність мрій (залітних, далеких, далеко, легко).

2. Робота у групах

Завдання: знайти приклади використання художніх засобів та

пояснити їх роль створення образа героя.

Примітка:можна закріпити за кожною групою пошук одного з мистецьких

коштів чи проаналізувати з цього погляду глави поеми.

Приклади:

Епітети:«Але юність вільна сильна, // І смерть, здавалося, не страшна!»

Гіперболи:«О, я як брат // Обійнятись із бурею був би радий! // Очима хмари я стежив, // Рукою блискавку ловив...».

Метафори, уособлення:«Я цю пристрасть у темряві ночі вигодував сльозами та тугою», «Я гриз сирі груди землі...»

Порівняння:«Я сам, як звір, був чужий людей // І повз і: ховався, як змій». І т.д.

Багатство образотворчих та виразних засобів тісно пов'язане з багатством внутрішнього світу героя. «Можна сказати без перебільшення, - писав Бєлінський,- що Лермонтов брав кольори у веселки, промені у сонця, блиск у блискавки, гуркіт у громів. Гул біля вітрів – що вся природа сама несла та подавала йому матеріали. Коли він писав цю поему.

3.Аналіз епізодів

Завдання групам – проаналізувати епізоди:

а) Втеча з монастиря, спроба знайти дорогу до рідного краю.

б) Зустріч із грузинкою.

в) Бій із барсом.

IV . Підсумок уроку

Відчуття щастя у Мцирі викликане як тим, що він бачив, а й тим, що він встиг зробити. Втеча з монастиря під час грози дала насолоду відчути дружбу між бурхливим серцем і грозою; спілкування з природою принесло радість (йому «було! весело зітхнути... нічну свіжість тих лісів»); у битві з барсом він пізнав щастя боротьби та захоплення перемоги; зустріч із грузинкою викликала «солодку тугу». Всі ці переживання Мцирі поєднує одним словом – життя!.. «Що я робив на волі? // Жив».

Що означає жити для героя?

Перебувати у постійному пошуку, тривозі, боротися і перемагати і головне – відчувати блаженство «вільності святої». У цих переживання дуже яскраво розкривається полум'яний характер Мцирі. Тільки справжнє життя перевіряє людину і показує, що вона є.

Що ж дізнався Мцирі про себе, опинившись на волі?

насвободі з новою силою розкрилася любов Мцирі до батьківщини, яка злилася для юнака із прагненням вільності.І якщо в монастирі герой лише нудився бажанням свободи,то на волі він пізнав «блаженство вільності» і зміцнивсяу своїй спразі земного щастя.

Проживши три дні на свободуде, Мцирі дізнався, що він сміливий і безстрашний. Безстрашність, зневага до смерті та пристрасна любов до життя, спрагаборотьби та готовність до неї розкривається у битві з барсом«Полуменна пристрасть» Мцирі- любов до батьківщини – робитьйого цілеспрямованим та твердим. Він відмовляється від візможливого щастя кохання, перемагає страждання, голод,у відчайдушному пориві намагається пробитися через ліс заради мети – «пройти до рідної країни».

Мцирі витривав. Знівечений барсом, він забуває про рани і, зібравши решту сил, знову намагається вийти з лісу.

Загибель цієї мрії народжує в нього відчай, але й у відчайдушному пориві Мцирі постає не слабкою і беззахисною, а гордою і відважною людиною, що відкидає жалість та співчуття.

Чому Мцирі біг під час грози без жодної підготовки?

Чому Мцирі не пішов за грузинкою в саклю, до вільних людей, яких він прагнув все життя?

Чому Мцирі бився з барсом, адже він міг вільно піти, доки барс його не почув?

Чому загинув Мцирі? Чому, незважаючи на загибель героя, ми не сприймаємо поему як твір похмурий, сповнений розпачу та безнадійності?

Витоки трагедіїМцирі – в умовах, які з дитинства оточували героя.Обставини, в яких він опинився з дитинства, позбавилийого зв'язку з людьми, практичного досвіду, знання життя,клали на нього свій друк, зробивши «квіткою темничною»,та зумовили загибель героя. Його останнє бажання – бутипохованим поза монастирськими стінами, ще раз відчутикрасу світу, побачити рідний Кавказ. Це не можна назватипримиренням з долею та поразкою героя. Таке враженняня в той же час і є перемога: життя прирекла Мцирі нарабство, смирення, самотність, а він зумів дізнатися про свободу,випробувати щастя боротьби та радість злиття зі світом. зацьому загибель його при всій трагічності викликає у читаннятеля гордість за Мцирі та ненависть до умов, що позбавляютьйого щастя.

Яке значення мала поема за доби М. Ю. Лермонтова?

Вся поема представляє пристрасний заклик до боротьби за свободу, вона закликає не миритися з рабськими умовами існування, що відривають людину від природи. Від рідного народу. Від батьківщини і такими, хто прирікає його на животіння, на пасивне ставлення до життя. Почуття та переживання Мцирі – це почуття та переживання самого Лермонтова та його передових сучасників.

V. Домашнє завдання

    Підготувати промовисте читання напам'ять уривка з поеми «Мцирі».

Цілі:

Освітні : вивчати працювати з текстом ліричного твору, проводити ідейно-тематичний аналіз поеми Лермонтова, показувати художні відкриття поета.

Дати теоретичні уявлення про тему та ідею художнього твору

Розвиваючі: розвивати емоційне сприйняття ліричного твору, розвивати вміння будувати монологічне висловлювання.

Виховують : щепити любов до поезії як до особливого виду мистецтва, виховувати інтерес до творчості поета, виховувати в учнів цілеспрямованість, прагнення зрозуміти справжній сенс і красу життя, виховувати любов до батьківщини.

Тип уроку : формування знань та умінь.

Обладнання: текст вірша, опорний запис дошці, картки з опорним матеріалом, мультимедійна презентація (портрет М.Ю. Лермонтова, ілюстрації до поеми “Мцирі”), комп'ютер, проектор.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект уроку літератури у 8 класі за поемою М.Ю.Лермонтова «Мцирі»

Тема уроку «У чому сенс життя для Мцирі?»

Тема та ідея художнього твору

Цілі:

Освітні: вивчати працювати з текстом ліричного твору, проводити ідейно-тематичний аналіз поеми Лермонтова, показувати художні відкриття поета.

Дати теоретичні уявлення про тему та ідею художнього твору

Розвиваючі: розвивати емоційне сприйняття ліричного твору, розвивати вміння будувати монологічне висловлювання.

Виховують : щепити любов до поезії як до особливого виду мистецтва, виховувати інтерес до творчості поета, виховувати в учнів цілеспрямованість, прагнення зрозуміти справжній сенс і красу життя, виховувати любов до батьківщини.

Тип уроку: формування знань та умінь.

Обладнання: текст вірша, опорний запис дошці, картки з опорним матеріалом, мультимедійна презентація (портрет М.Ю. Лермонтова, ілюстрації до поеми “Мцирі”), комп'ютер, проектор.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

2. Перевірка домашнього завдання.

Слово вчителя.

- Поема М.Ю.Лермонтова «Мцирі» прочитана, сюжет її складний. Цю історію Лермонтов почув Кавказі. Саме вона лягла в основу поеми, але є суттєва різниця у фіналі. Давайте звернемося до твору, щоб його зрозуміти.

Слайд 2

Розповідь учня:

Дія поеми відбувається у Грузії. Виникнення задуму пов'язане з подорожжю поета Військово-Грузинською дорогою. Тоді Лермонтов відвідав давню столицю Грузії місто Мцхета. Там він зустрів самотнього ченця, який розповів йому свою історію. Горець за народженням, він був взятий у полон генералом Єрмоловим. У дорозі хлопчик захворів, і Єрмолов залишив його у монастирі. Він довго не міг звикнути до монастиря, сумував, намагався тікати на батьківщину. Наслідком такої спроби була тяжка хвороба, яка ледь не вбила його. Він упокорився зі своєю часткою і провів життя у стінах монастиря.

У чому різниця між героєм поеми та героєм легенди? (5м)

3. Повідомлення теми уроку

Слово вчителя.

У своїй сповіді перед смертю Мцирі скаже ченцю:

Ти хочеш знати, що я робив на волі? Жив».

Головна мета нашого уроку – відповісти на запитання:Що означає для Мцирі жити?

У чому сенс життя для Мцирі?

(Це проблемне питання записано на дошці).

І подумати, якою є тема поеми «Мцирі» і яка ідея цієї поеми.

4. Підготовка до засвоєння нового матеріалу. Розмова за текстом поеми.

1) Поема називається Мцирі. Що означає це слово?


Підписи до слайдів:

Поема М.Ю.Лермонтова «Мцирі» «У чому сенс життя Мцирі?» Тема та ідея художнього твору

Одного разу російський генерал З гір до Тифлісу проїжджав; Дитину полоненого він віз. Той занедужав, не переніс Праців далекого шляху.

МЦИРІ, - [вантаж. mciri - самітник, аскет]. - послушник монастиря

Давним-давно задумав я подивитись на далекі поля, дізнатися, чи прекрасна земля, дізнатися, для волі чи в'язниці На цей світ народимося ми. … Мої палаючі груди Притиснути з тугою до грудей інший, Хоч не знайомий, але рідний. … Я мета одну – Пройти до рідної країни – Мав у душі…

Я мало жив і жив у полоні. Таких два життя за одне, Але тільки повне тривог, Я проміняв би, якби зміг. … Я мета одну – Пройти до рідної країни – Мав у душі…

… і життя моє Без цих трьох блаженних днів Було б сумнішим і похмурішим… Вона мрії мої кликала Від келій душних і молитов У той дивний світ тривог і битв Де в хмарах ховаються скелі, Де люди вільні, як орли…

Тримаючи глечик над головою, Грузинка вузькою стежкою Сходила до берега...

Я чекав, схопивши рогатий гілку, Хвилину битви; серце раптом Запалилося жагою боротьби... До мене він кинувся на груди; Але в горло я встиг устромити І там двічі повернути Мою зброю…

Прощавай, тату... дай руку мені... Тут я забув. Боже світло В очах згас. Божевільна маячня Безсилля тіла поступилася… Так я знайдений і піднятий був…

Тема художнього твору - те, що кладеться в основу, основне коло життєвих подій, зображених письменником. Ідея художнього твору – це головна думка, що узагальнює смисловий, образний, емоційний зміст художнього твору.


Я мало жив і жив у полоні.
Таких два життя за одне,
Але тільки повну тривогу,
Я проміняв би, якби зміг.

М.Ю. Лермонтов «Мцирі»

Цілі уроку:

  • Організувати діяльність учнів щодо узагальнення та систематизації знань учнів.
  • Закріпити навички міркування на літературну тему

ХІД УРОКУ

I. Слово вчителя

– Основним художнім принципом романтизму, яким слідував Лермонтов, є романтичний індивідуалізм. Не будь-яка особистість може бути обраною. Невипадково у Байрона – це бунтар, високо «піднесений над натовпом», у Гофмана – це ізгою, дивак, самотній мрійник. Позиція романтичної особистості - зосередження на власному "я", тому їй важко жити в навколишньому світі. Отже, виникає антитеза «особистість – світ», у якій реалізується ідея романтичного двомірства. Світ постійно виштовхує особистість, а особистість відчужується від світу. В результаті, не знайшовши контактів зі світом, романтична особистість вирушає на пошуки своєї духовної батьківщини. ( Додаток 1 )

ІІ. Розмова за текстом

У чому особливість Лермонтовського Мцирі? Чому протягом багатьох десятиліть він хвилює почуття читачів?

У 1839 році опубліковану поему «Мцирі» Лермонтов супроводив поясненням назви: «Мцирі грузинською мовою означає «неслужащий чернець», щось на кшталт послушника». Це неросійське слово має подвійний сенс - прибулець, чужинець і самотня людина.
Звертаємо увагу на незвичайний епіграф «Смакуючи, смакує мало меду, і се я вмираю». Спочатку Лермонтов хотів обрати інший епіграф «У кожного є лише одна батьківщина», але згодом від нього відмовився. ( Додаток 2 )

Як допомагає нам відповісти на запитання, поставлене на початку уроку, епіграф до поеми?

Звертаючись до біблійної теми, автор наголошує на порушенні заборон. Лермонтову важливий узагальнюючий зміст фрази. За Біблією, яка порушила заборону, помре. Тут поета цікавить інше: вмираю, але смію порушити заборону. Цей епіграф втілює долю Мцирі і ставить філософський рівень сповіді, де головний герой говорить про сенс життя людини, яка скуштувала меду свободи.

Чим незвичайна особистість сімнадцятирічного юнака?

Стан самотності головного героя, відчуження у стінах монастиря обумовлено обставинами у житті Мцирі. Доля героя – даність, яка дана читачеві. Інакше кажучи, особистість Мцирі самоцінна.
Психологія молодої людини суперечлива: у нього слабке тіло та могутній дух. У ньому вбито життєву силу, причиною чого стало полон і перебування в «сірих стінах» монастиря. Але з іншого боку, у юнака не зламаний дух. Він залишається самим собою, природною людиною, яка тягнеться до природи, до природи.
Яку роль відіграли ченці у житті Мцирі? Чому він задихався у стінах монастиря?
Монастирське виховання не торкнулося Мцирі. Скільки він не жив із ченцями, у його свідомості живе пам'ять про землю предків. Зауважимо, що стан героя не пояснюється, а подається як даність.

В чому сенс життя

Яке ставлення Лермонтова до переживань свого героя?

Лермонтов не уникав сучасності. Він писав про те, що хвилювало і мучило найкращих людей його покоління; їхні думи та почуття, їх прагнення він втілював у героях своїх творах. Дія поеми відбувається у час, і герой теж є сучасником, якому важко і складно, як і і Лермонтову.

Чому, на вашу думку, розповідь передана герою?

У центрі поеми – образ юнака, поставленого у незвичайні умови. Монастирське існування бідне на зовнішні події, він не приносить людині радості, але й не може знищити його прагнень і поривів. Автор звертає основну увагу на ці прагнення, внутрішній світ героя, а зовнішні обставини його життя лише допомагають розкриттю характеру. Монолог - сповідь, що дозволяє проникнути в потаємні думки та почуття героя. Тут молодий чоловік більше говорить про побачене, а про пережите можна тільки здогадуватися («чи можна душу розповісти?»).
Слово «сповідь» має таке значення: покаяння у гріхах перед священиком; відверте визнання в чомусь; повідомлення своїх думок, поглядів.

У якому значенні, на вашу думку, вжито це слово в поемі?

Сповідь дозволяє поступово розкрити внутрішній світ героя. Мцирі говорить про своє життя в монастирі та відкриває те, що не було відомо ченцям. Зовні покірний, «душою – дитя, долею – чернець», він був одержимий полум'яною пристрастю до свободи, юнацькою жагою життя з усіма її радощами та смутками. За цими мріями та прагненнями вгадуються ті обставини та причини, які викликали його до життя. Виникає образ похмурого монастиря з задушливими келіями, нелюдськими законами та атмосферою, де придушуються всі природні прагнення.
Головна частина поеми – це суперечка, у якому бере участь, переважно, лише Мцирі. Тут показано зіткнення суперечливих поглядів життя.

Зіткнення світоглядів

Сила духу романтичного героя у його здатності пережити самотність у ченців. Але самотність Мцирі досягає апогею, і він біжить із монастиря.

Доведіть, що втеча розкриває внутрішній світ Мцирі? Знайдіть ознаки романтичної поеми? (Додаток 3 )

Кульмінацією поеми є втеча. Для романтичного героя характерно рвати зв'язки зі світом і тікати в чуже середовище. Мцирі теж залишає чужий собі світ і хоче повернутися на батьківщину, у поемі ситуація втечі стає мотивом повернення. Відбувається перевертень. Герой не втрачає своєї стихії, а набуває. Юнакові немає потреби налагоджувати стосунки з новим світом, куди він біжить, він йому близький. Поклик природи закликає Мцирі повернутися туди, де народився і жив до полону. Невипадково у поемі багато вітру та птахів. Він подібно до птаха, що відлетів у чужі краї, інстинктивно повертається в родове гніздо. Але в цьому світі він почувається чужим. Тут все гармонійно навіть у образах: дві річки, дві саклі, дві скелі, два кущі білої акації, дерева як брати, зграї птахів літають. Тільки Мцирі один, позбавлений спорідненості з дитинства, немає в нього нікого. Природно, що образи кревності та єднання викликають природне прагнення молодої людини відновити природні зв'язки.

Яку функцію несе природне середовище?

У свідомості Мцирі живе образ далекої та бажаної батьківщини, де «чудовий край тривог та битв», де люди вільні як птахи. Тут не йдеться про жорстокість про жорстокість законів, криваві забави, насильство над полоненими горцями. Лермонтов побачив Кавказ лише з позитивного боку, оскільки Мцирі тут усе рідне, близьке. Цей край у поета олюднений. Біжучому герою природа дає новий приплив сил, вона дарує відпочинок, вгамовує спрагу, дозволяє зіткнутися зі щастям кохання.

Які почуття відчуває Мцирі під час зустрічі з дівчиною?

Зустріч із грузинкою стала подоланням спокуси. Ченці вважали, що жіноча краса гріховна, як гріховна сама думка про кохання. Ми не знаємо, що відчував Мцирі, але наші переживання на його боці. У його душі йде боротьба почуттів. Як би не був привабливий поклик щастя та спокою. Мцирі відкидає особисте заради досягнення своєї мети. Невипадково Мцирі з гіркотою кидає своєму співрозмовнику:

Спогади тих хвилин
У мене зі мною нехай помруть.

Але незабаром юнак утомлюється від природи. Йому, жителю монастиря, свобода виявилася непосильним тягарем, ніби він наситився киснем. Мцирі за три дні пережив стільки подій, скільки не було за час перебування в обителі. І він утомився від переживань, оскільки Мцирі – жертва цивілізації.

Як протистоїть світ природи світові монастирських стін?

У поемі Лермонтов розповідає про взаємини ченців та хлопчика. Мотив зла знятий цілком, ченці не били дитину, не насильствували, не ображали. Жителі монастиря відчували «жалість», у «зберігаючих стінах навчали лікуванню. Зло ченців у тому, що вони ґвалтують волю Мцирі. Ченці оточили його задушливою турботою, ув'язнивши цим в'язницю.

Монолог Мцирі

«Зберігаючі стіни» монастиря «Похмурі стіни» (гл. 4)
«Стіни глухі» (гл. 24)
«Келії задушливі» (гл. 3)
"Плити сирі" (гл. 21)
Монастир – в'язниця (гл. 20, 21)
Полон (гол. 3)
«…після до полону він звик,
Став розуміти чужу мову,
Був охрещений святим отцем
І, з гамірним світлом незнайомцем,
Вже хотів у кольорі років
Скажи чернечу обітницю ... »
«Я знав лише думи влади,
Одну – але полум'яну пристрасть:
Вона, як черв'як, у мені жила,
Погризла душу і спалила.
Вона мрії мої кликала
Від келій душних та молитов
У той чудовий світ тривог і битв,
Де в хмарах ховаються скелі,
Де люди вільні, як орли.
Я цю пристрасть у темряві нічний
Вигодував сльозами та тугою…» (гл.3)
«З жалості один чернець
Хворого побачив ... »
«І все навіщо? Щоб у кольорі років.
Забрати в могилу за собою
Тугу за батьківщиною святою,
Надій ошуканих докір
І вашій жалості ганьба!..» (Гл. 20)

Мцирі спалює пристрасть до волі, і тому добро ченців йому обертається злом. Замкнутий простір монастиря для героя загрожує несвободою. Лермонтов стверджує високу цінність не спокою, а цінність боротьби, особистої мужності.

Тут треба звернути увагу на сцену із барсом. Навіщо вводить Лермонтов цей епізод, як він характеризує Мцирі? Які почуття відчуває юнак у сутичці зі звіром? (Напруга сил, захоплення відкритою і чесною боротьбою, повне злиття з природою, радість та торжество перемоги.) Поет милується відвагою, рішучістю та мужністю Мцирі. Саме тут особливо пружно дзвенить вірш. Душевний стан героя виражається інтонацією та ритмом, системою переносів та пауз. Початок строфи уривчасто, що показує гостроту ситуації: паузи передають хвилювання, ритм – напруга боротьби, тверді чоловічі рими «падають» як удари.
У цьому бою показано справжнє людське суспільство, тобто Лермонтов моделює суспільство, яке має бути. Тільки у такому суспільстві мужності має протистояти мужність. Відкритий бій, де немає підступності, хитрощів, обману, саме такою мислилося життя Лермонтову. Барс поводиться як людина.

Як ви вважаєте, повернення до монастиря – це випадковість чи приреченість для Мцирі?

Природа подарувала Мцирі світ справжнього життя, але відкрила йому своїх дверей. І послушнику не вдалося втекти далеко від «похмурих стін».
Мцирі було дано пережити кілька миттєвостей справжнього життя. Ці три дні перекреслили життя у монастирі. Життя на волі – це приклад героїчної поведінки, спраги іншого життя, несумісного з минулим. Лермонтов розповідав про трагічні метання по колу до набуття недосяжної мети, про приреченість героя, проте він з повагою ставився до свого героя, до його прагнення змінити своє життя.
У поемі «Мцирі» поставлені серйозні моральні та філософські питання про сенс життя, про кохання та смерть, про людину та суспільство. Це поема не лише про Мцирі, а й про самого Лермонтова, бо їхні долі дуже схожі. Якщо Мцирі було у монастирі, то Лермонтову – у світському суспільстві. Лермонтов прагнув піти з цього оточення людей, глибоко чужих йому. Можливо, він втілив у образі свого героя свої риси і ті риси, які, на його думку, були найкращими в людях.
Коли Мцирі запитав:

… Чи прекрасна земля.
… для волі чи в'язниці
На цей світ ми народимося?

Лермонтов відповідав: так, земля прекрасна, людина народжується для волі, але трагедія у цьому, що змушений жити у неволі. І поет прославляв боротьбу, подвиг, заколот, силу характеру та непримиренність. Своїм героїзмом, нестримним прагненням до мети, занепокоєнням, жагою до боротьби, яскравістю почуттів Мцирі близький Лермонтову.

Чому поема має відкритий фінал?

Мцирі вмирає непокірним. Автор не завершує поему сценою фізичної смерті героя, а дає можливість звучати у свідомості читача словами живого, не зламаного жодними стражданнями героя.
У кожного читача своя відповідь на поставлене запитання, у кожного своя думка. Потрібно гідно прожити, щоб можна було без сорому відповісти:

Ти хочеш знати, що робив я
На волі? Жив...»

ІІІ. Домашнє завдання:написати твір-есе: «Ким став для мене Мцирі?»

Література:

  1. Г.І. Біленький«Від спостережень над композицією до осягнення ідейного сенсу твори», М., «Просвітництво», 1968р.
  2. Д.Є. Максимов"Поезія Лермонтова" М-Л., "Наука", 1964 р.
«Романтичний герой у поемі М.Ю. Лермонтова «Мцирі»

Урок літератури у 8 класі.


Ціль :

Учень має навчитися характеризувати Мцирі як героя романтичного твору
Завдання:
1. Актуалізувати знання про романтизм, особливості романтичного характеру. Виявити способи розкриття романтичного характеру у поемі.
2. Розвивати навички аналітичної роботи з текстом.
3. Виховувати самостійність мислення, працездатність, потреба образно висловлювати свої думки. Щеплювати любов до творів російської класичної літератури.

Універсальні навчальні дії:робота з текстом твору, цитатне заповнення схеми, монологічні висловлювання, робота з репродукціями, складання синквейну.

Метапредметні цінності: розвиток ціннісних уявлень (свобода - неволя, сила духу)

Заплановані результати

Учні навчаться:

Характеризувати образ юнака-мцирі, залучаючи для відповіді текст поеми та ілюстрації художників;

Коментувати ілюстрації до поеми, створені різними митцями;

Використовувати елементи причинно-наслідкового та структурно-функціонального аналізу;

Витягувати необхідну інформацію з літературного тексту та переводити її з однієї знакової системи до іншої (з тексту в діаграму);

Координувати особисту діяльність з іншими учасниками у спільній роботі.

Тип уроку: урок формування знань.
Вигляд уроку: урок-діалог з елементами дослідницької та творчої діяльності.
Форми організації навчальної діяльності: фронтальна, групова.
Обладнання: Текст М.Ю. Лермонтова "Мцирі", комп'ютерні презентації (кросворд, фішбоун, аудіозапис уривка з поеми М.Ю. Лермонтова "Бій з барсом").

Хід уроку

1.Організаційний момент
Створення груп, виявлення спікерів.

2. Актуалізація знань
– На минулому уроці ми розпочали вивчення твору М.Ю. Лермонтова «Мцирі», говорили про тему та композицію поеми. Пропоную вам вирішити кросворд, який допоможе згадати деякі поняття, які мають пряме відношення до теми нашої розмови. (Див. додаток 1).

Відповідаючи на останнє запитання, з'ясовуємо, що романтизм– це напрям у європейському мистецтві, характерний кінця 18 – першої половини 19 століття. Романтизм проголошував спрямованість до безмежної свободи, жагу до досконалості, особисту та громадянську незалежність. Основа романтичного мистецтва - протиріччя ідеалу та соціальної дійсності.

3. Операційно-діяльнісний етап.
Сьогодні ми поведемо розмову про складний тип людського характеру, який з'явився в XIX столітті, - романтичний характер. Ми знайомі з таким характером за поемою О.С. Пушкіна «Цигани». Спробуємо відповісти на запитання: «Чи можна Мцирі назвати романтичним героєм?»

а) Для цього скористаємося діаграмою "Фішбоун".
Схема, або діаграма, Фішбоунвигадана професором Кауро Ішікава.

Цей прийом дозволяє «розбити» загальну проблемну тему на низку причин та аргументів. Візуальне зображення цієї стратегії схоже на «рибну кістку», «риб'ячий скелет» (звідси й назва).У голову «скелета» вписується проблема, що розглядається у процесі роботи над художнім твором. На самому «скелеті» є верхні «кісточки», на них фіксуються причини подій, що відбуваються, і нижні – для запису фактів, що підтверджують наявність сформульованих причин. Записи повинні бути короткими, являти собою ключові слова та фрази, що відображають суть. У «хвості» міститься висновок щодо вирішуваної проблеми.

Кожна група має заготівлю фішбоуну. Отже, у «голову» вписуємо проблемне питання, на верхніх «кісточках» - причини, тобто. ознаки, що характеризують романтизм у літературі (обговорюємо це фронтально), але в нижніх «кісточках» кожна група самостійно виписує з тексту цитати як аргументів.
(Див. додаток 2).

Після закінчення роботи та обговорення робимо висновок.

- Романтичний герой – особистість складна, пристрасна, внутрішній світ якої надзвичайно глибокий, нескінченний; це цілий всесвіт, повний протиріч. Низинної матеріальної практиці романтики протиставляли життя духу. Інтерес до сильних і яскравих почуттів, всепоглинаючих пристрастей, до таємних рухів душі характерні риси романтизму.

Б) Робота з ілюстраціями.

Хлопці, який епізод можна назвати кульмінацією поеми?

Центральним епізодом поеми є бій із барсом. Це

кульмінація трьох «вільних» днів героя

Які якості героя виявилися у сутичці? Що символізує бій із барсом?

Бій із барсом має глибокий психологічний і філософський зміст: це образне втілення того, що відбувається у душі героя. У ній ворогують два початку: нестримне прагнення свободи та індивідуалізм, що просякнув душу героя, «темнічного», самотнього «квітки». Мцирі відкритий для всього світу і одночасно замкнутий, занурений у себе, не здатний зрозуміти правду інших людей. Мцирі не готовий до діалогу зі світом людей – у цьому найважливіша причина його життєвої трагедії.

Прослухайте уривок «Бій з барсом» у художньому виконанні та розгляньте ілюстрації до поеми, виконані різними художниками. Чи збігаються їхні уявлення про героя з вашими? (Див. додаток 3)

Слово вчителя:

М. Ю. Лермонтов наділив Мцирі безліччю якостей і значень, з яких читач розуміє задум поеми. Поет поєднав у ньому протилежні якості, наприклад, він сильний і слабкий тощо. Багатозначність героя ускладнює його інтерпретацію в ілюстраціях.
Ми можемо виявити суттєві відмінності у образотворчих образах героя. Кожен художник має свій Мцирі. Головна відмінність полягає у передачі його зовнішніх даних: риси особи, статура, вік, етнічність, настрій. Проблема, з якою стикається художник, полягає у неоднозначній характеристиці героя. Постає питання: яким зобразити героя?
44 художники створили ілюстрації у період з 1863 по 2005 роки.
Л. О. Пастернак зобразив Мцирі з монахом. Герой з рвучким рухом рукою, спрямованою за стіни монастиря, в дику природу, у рідні краї, протиставлений статичній фігурі старця. Таким чином, художник показав «світ різних за духом людей за допомогою індивідуалізації та варіацій пластичного методу». Спрямованим, тріумфуючим і сміливим показав його Ф. Д. Константинов. І. С. Глазунов показав його в різних станах, радісним та напруженим.
У чому причина появи різних образів героя?
Герой поеми має певні якості, які необхідно знати для розуміння задуму поета, для аналізу існуючих та створення нових ілюстрацій.
Мцирі, як зазначали різні дослідники, - це і бунтівник, і чужинець, і втікач, і «природна людина», і спраглий пізнання дух, і сирота, що мріє про будинок, і юнак, який вступає в зіткнення з нав'язаними обставинами;
Д. Є. Максимов відзначив властиві йому вогненну пристрасність, життєвість, волелюбність, непохитну волю, прояви «могутнього духу» «його батьків». Всі ці якості невіддільні від його фізичної кволості та хворобливості, спадщини монастирського режиму. «У ньому «юність вільна сильна», і водночас він «слабкий і гнучкий, як очерет»». Його похмура і зухвала сміливість стикається в ньому з полохливістю («лякливий і дик», «боязкий погляд» - йдеться про нього в поемі). Він здатний люто битися, верещачи, як барс, але легко втомлюється і зневіряється до несамовитості.
Лермонтознавець А. С. Немзер охарактеризував героя так: «Могутній витязь, що ловить блискавки, і темнична квітка, що гине від сонячного світла, - дві одно присутніх в поемі образу великого героя».

Вивчивши образотворчий та літературний образ Мцирі, можна зробити такі висновки:
- кожен художник втілив своє розуміння образу героя;
- багатозначність образу дозволяє зобразити його різним: юнаком чи чоловіком, слабким чи сильним, показавши етнічність чи ні тощо;
-в Мцирі поет втілив усе, що, на його думку, не вистачало його сучасникам: «вічне шукання», порив до свободи, право на «неспокійний рух» духу; при всьому різноманітті сутностей Мцирі, він залишається цілісним плодом уяви поета.

4. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Якими романтичними рисами має Мцирі?

Передбачувані відповіді.

1. Сильна особистість. Він відрізняється зосередженістю ідеї життя, пристрастю боротьби.
2. Характер юнака суперечливий, із внутрішнім конфліктом між людським та звіриним. Головне в його характері – волелюбність.
3. Головний герой самотній, він входить у боротьбу волю один.
4. Мцирі - герой винятковий, діє у виняткових обставин і натомість незвичайних картин.
5. М.Ю. Лермонтов використовує пейзаж як характеристики героя і психологізм - поглиблення у внутрішній світ героя.

Складання синквейну на тему «Мцирі»

приклад.

Мцирі

Волелюбний, пристрасний,

Страждає, мріє, бореться,

Прагне побачити батьківщину, злитися з природою.

Романтичний герой.

5. Домашнє завдання: 1. Вивчити відповідний розділ підручника.

2. Письменно відповісти питанням: «Що
приваблює мене у характері Мцирі?»

3. Перспективне завдання – вивчити напам'ять

Уривок із поеми.



Розповісти друзям