Lekce literatury o básni Mtsyri. Hrdina a svět v básni „Mtsyri

💖 Líbí se? Sdílejte odkaz se svými přáteli

OTEVŘENÁ LEKCE LITERATURY V 8. TŘÍDĚ

NA TÉMA

"SVOBODU MILUJÍCÍ CHARAKTER MTSYRI"

NA BÁSNĚ M. YU. LERMONTOV.

Učitel Khailo E.V.

CÍLE:

vzdělávací : pokračovat ve studiu básně, odhalit povahové rysy hlavního hrdiny, zjistit, jak ho ztvárnit, organizovat aktivity studenta tak, aby zobecnil a systematizoval poznatky v rámci tématu.

rozvíjející se: nadále pracovat na zdokonalování schopnosti budovat monolog, srovnávat, vyvozovat vlastní závěry, rozvíjet dovednosti expresivního čtení lyricko-epického díla, upevňovat schopnosti úvahy o literárním tématu.

vzdělávací: vzbudit zájem o básníkovu televizi.

TYP LEKCE: formování znalostí a dovedností.

VYBAVENÍ: portrét M. Yu.Lermontova, ilustrace k básni na elektronických nosičích, stůl, učebnice literatury G. I. Belenky, ročník 8, nakladatelství Mnemozina, 1999.

PLÁN LEKCE

    ORGMOMENT

    MOTIVACE

    ORGANIZACE SPOLEČNÉHO STANOVOVÁNÍ CÍLŮ

    D/Z KONTROLA

a) lexikální práce

b) studentské vzkazy

    TVORBA ZNALOSTÍ A DOVEDNOSTÍ

a) analytický rozhovor

b) poslech (poslech expresivní četby v podání profesionálních čtenářů)

c) samostatná práce

    KONSOLIDACE ZNALOSTÍ A DOVEDNOSTÍ

a) vytvořit problém

b) heuristický rozhovor

    ODRAZ

    ORGANIZACE D/Z.

BĚHEM lekcí

1. ORGMOMENT

2. MOTIVACE

Collect cut říká

"CO JE SVOBODA, vědí jen ti, kteří jsou připraveni pro ni zemřít."

Vysvětlete význam výroku francouzského spisovatele 19. století Germaine de Staela.

(odpovědi dětí)

Jedním z těchto hrdinů je gruzínský mladík, který se připravuje na mnicha – Mtsyri.

3. ORGANIZACE SPOLEČNÉHO STANOVOVÁNÍ CÍLŮ.

Že. Tématem dnešní lekce je CHARAKTER MTSYRI MILUJÍCÍ SVOBODU. Účelem naší lekce je tedy odhalit rysy charakteru Mtsyri.

A epigrafem lekce bude výrok slavného ruského kritika V. G. Belinského: „Jaká ohnivá duše, jaký mocný duch, jakou gigantickou povahu má tato Mtsyra.“

Co podle vás znamená gigantická příroda?

(neobvykle široký, volný).

A jaký význam má slovo „SVOBODA“ podle slovníku V. I. Dahla?

4. D\W

a) LEXIKÁLNÍ PRÁCE

Dahl má „svobodu“ – vlastní vůli, prostor, schopnost jednat po svém, absenci omezení, otroctví, otroctví, podřízení se vůli někoho jiného.

A jak tento pojem vykládá S.I.Ozhegov, autor moderního výkladového slovníku?

(schopnost projevit svou vůli, absence omezení a omezení, stav toho, kdo není uvězněn, ve vězení).

VYSVĚTLENÍ VÝZNAMU ÚKOLU UČITELEM.

Co tedy znamená LIBERTY?

(Vážit si a milovat svobodu).

Je to postava Mtsyri, pokusíme se na to dnes v lekci přijít. Ale vy a já víme, že charakter člověka je položen od dětství (pamatujte na Pyotra Grineva). Proto navrhuji nejprve připomenout historii Mtsyriho krátkého života, počínaje tím, jak se dostal do kláštera.

(Vzkazy A. Burlaka nebo S Melnitského)

Jaký dojem na vás dělá to dítě Mtsyri?

(Jde o osamělého nešťastného mladého muže, odsouzeného k životu v klášteře, který je pro něj vězením).

5. TVORBA ZNALOSTÍ A DOVEDNOSTÍ

a) ANALYTICKÝ ROZHOVOR

Mtsyriho život v klášteře.

Ale už tady se formuje jeho charakter. Co ovlivňuje formování jeho postavy? (prostředí, lidé a to, co je stanoveno přírodou, přeneseno s mateřským mlékem, tedy na genetické úrovni).

Jaké jsou tyto vlastnosti? Najdi v textu.

.. zdálo se mu asi šest let......

.. Putoval tiše, osaměle...

ZÁVĚR:

Zapíšeme to do tabulky odrážející rysy Mtsyriho charakteru. A jeho hlavním rysem je Mocný duch. Pamatujte: "Potichu hrdě zemřel." (STŮL)

Přemýšlejte o tom, zda Lermontov poskytuje konkrétní portrét hrdiny? Proč ne? (Autor uvádí pouze zobecněný portrét, protože takový byl osud mnoha horalů).

Autorem používané výtvarné techniky (epitety a přirovnání) nejsou přístupné figurativnímu, ale pouze smyslovému vnímání a jsou toho důkazem.

O čem mladý muž sní? (viz vlast)

Najděte v textu a přečtěte si, co představuje.

    A to nejsou jen sny: to je jeden, ale ohnivá vášeň, která je přirovnávána k červu.

  • Vysvětlete toto srovnání. (Vášeň se zmocní člověka, dostane se do každého koutu jeho duše, pohltí ho stejně jako červ bere život jablku. Lermontov tak zdůrazňuje veškerou sílu a sílu Mtsyriho vášně.

    Jaký je účel útěku Mtsyry? Proč ho tak rozčiluje? Svou odpověď podpořte citacemi z textu.

* Žil jsem trochu, ale žil jsem v zajetí ..

Takové dva životy v jednom

Ale jen plný úzkosti

Změnil bych, kdybych mohl.

*Moje planoucí hruď

Přitiskni touhou k hrudi druhého,

Sice neznámý, ale domorodec.

* Rozhodl jsem se podívat na vzdálená pole ...

* Mám jeden cíl – odjet do své rodné země

Měl jsem to v duši.

ZÁVĚR:

Jaká vlastnost har-ra ho pohnula?

(žízeň po svobodě, vůle, protože Mtsyrova myšlenka svobody je spojena se snem o návratu do vlasti. Být svobodný znamená uniknout z klášterního zajetí, vrátit se do své rodné vesnice.

    A vysvětlit, proč Mtsyri utekl do bouřky?

(volání přírody. Bouřka je ideální čas k útěku. Příroda sama pomáhá Mtsyri.

ROLE KRAJINY V BÁSNI.

(KAPITOLA 9, 10, 11).

    Co viděl a dozvěděl se Mtsyri o životě během svých toulek?

(Kap. 6, 9, 10, 11).

ZÁVĚR: Příroda je krásná, a proto je krásný i život. Být společně s přírodou znamená být svobodný. Takže jen tam je volný. Věnujte pozornost přirovnáním, ke kterým se Lermontov uchýlí, když popisuje Mtsyri samotnou s přírodou. Jak charakterizují mladého muže?

(zdůrazněte jeho lásku k životu, jednotu s přírodou, sympatie ke všemu živému: šakal křičel a plakal jako dítě). A také porovná levharta s mužem a říká: "Objímající, silnější než dva přátelé." A i když mladý muž porazí divoké zvíře, stále ho považuje za důstojného soupeře.

    Osobnost Mtsyri, jeho charakter se tedy odráží v tom, jaké obrazy ho přitahují, jak o nich mluví. Krajina v básni hraje důležitou roli, protože je dána ve vnímání hrdiny, a proto se stává prostředkem k vytvoření Mtsyriho postavy. Takže skrze pochopení přírody se odhaluje ještě jeden rys charakteru hrdiny. Který?

CITLIVOST DUŠE, jeho láska k životu, ke všemu krásnému. Ne každý je schopen vidět, všimnout si krásy přírody. Například mniši. (TABULKA)

    Tuto vlastnost vidíme díky technice ANTITHESIS, kterou používá Lermontov, tedy KONTRAST. Mtsyri je pozoruhodná bohatostí a rozmanitostí přírody, která je v kontrastu s klášterním životem.

ZÁVĚR: Takže poeticky vznešená povaha hrdiny, jeho touha po svobodě mu umožňuje srovnávat svobodný život s rájem.

    Ale příroda je nejen krásná, ale i nebezpečná. (jsou tam jedovatí hadi, divoká zvířata).

    Jakou roli hrají tato nebezpečí?

(Hledajíc Mtsyri, jsou stále blízko jeho duši, jako blesk, který mu osvětlil cestu při útěku z kláštera).

    Pocit štěstí v Mtsyře je ale spojen nejen s tím, co se mu podařilo vidět, ale také s tím, co se mu podařilo uskutečnit.

    Co dělal Mtsyri a jak zde byla odhalena jeho postava?

* Útěk z kláštera mu dal pocit jednoty s přírodou.

* Setkání s gruzínskou ženou vyvolalo sladkou touhu - schopnost milovat. (STŮL)

Proč nešel pro gruzínskou ženu v saklji, aby osvobodil lidi. Po kterém celý život toužil?

(Toto ještě není jeho vlast, ne země jeho otců).

* Bojujte s leopardem. Proč s ním bojoval? Vždyť mohl klidně odejít nebo vyčkat, aby si ho nevšiml.

(Mtsyri chtěl poznat štěstí z boje, radost z vítězství, poznat jeho sílu, odvahu). Dalším rysem je touha po sebepoznání. (STŮL)

    EXPRESIVNÍ ČTENÍ úryvku V PROVEDENÍ RAMZANA UMAJEVA, Ctěného umělce Čečenské republiky.

Jaké slovo tedy může sjednotit všechny tyto zkušenosti? ŽIVOT.

    Co to znamená žít pro hrdinu?

(být v neustálém hledání, úzkosti, bojovat, vyhrávat a hlavně prožívat blaženost svobody).

6. KONSOLIDACE ZNALOSTÍ A DOVEDNOSTÍ.

    Na začátku lekce jsme mluvili o MTSYRI jako o vězni, který žil v klášteře. Moc toho o sobě nevěděl, protože jen skutečný život člověka zkouší a ukazuje, jaký je.

VYTVOŘENÍ PROBLÉMOVÉ SITUACE

    Co se o sobě Mtsyri dozvěděl, když byl svobodný?

* Hlubší odhalená láska k vlasti, spojená se svobodou. Jestliže v klášteře strádal žízní po svobodě, pak ve volné přírodě zažívá pozemské štěstí, to znamená, že se stává cílevědomým.

* Naučil se, že je smělý a nebojácný.

* Odmítnutí možného štěstí lásky, abyste mohli přijít do své rodné země.

* Že je odolný. Mučený leopardem sbírá zbytky sil a snaží se dostat z lesa.

    Jaká je zvláštnost Har-ra Mtsyri? Je možné odpovědět slovy Belinského?

    Ano, Mtsyri je mocná příroda. Usiluje o štěstí, které je možné pouze ve svobodě. Žije pouze pro tento účel a je připraven k jakékoli oběti pro jeho uskutečnění. Dokonce připraven dát svůj život.

HEURISTICKÁ KONVERZACE.

    Připomeňme si, ke kterému literárnímu směru patří báseň „MTSYRI“ a proč?

(Toto je romantická báseň, protože Mtsyri je osamělý, má jasnou povahu, usiluje o svobodu, společnost mu nerozumí. V tomto případě mniši.

    Děj básně se navíc odehrává ve svobodné a mocné přírodě Kavkazu, jejímž symbolem velikosti, vzpurnosti a svobody jsou hory.

    A pokud je báseň romantická, kdo bude hrdinou?

(Romantik, protože pro romantika je celý život boj.

7. GENERALIZACE.

    • Proč tento odvážný hrdina zemřel? Podpora uvedená na kartě vám pomůže odpovědět na tuto filozofickou otázku.

KARTU

    • Proč zemřel Mtsyri?

Původem tragédie Mtsyri jsou podmínky .....

Okolnosti, ve kterých se od dětství nacházel, ho připravily o ………………………………………………………………………… .......... ................... .. a vedly k ……………………… ................. .........................................

Jeho poslední umírající přání bylo ……………………………………………………….. ...................... .............................

To není smíření, ale vítězství. Život ho odsoudil k ................................................... ....... ............................... a 3 dny ve volné přírodě daly .... ............................................................ .....

Proto jeho smrt způsobuje ............................................................ pro Mtsyri.

8. REFLEXIE

    Žijete také v pohoří Kavkaz. Můžete si říkat romantici? Cítíte se osaměle a ve vězení? Toužíš poznat sám sebe? Potřebujete kvůli tomu bojovat s leopardem? Myslet si. Možná, že přemýšlení pomůže napsat esej - miniaturu.

    1. Co je svoboda pro Mtsyru?

    2. Jak je Mtsyri blízký samotnému Lermontovovi a mně?

Dávám ti svobodu volby.

Lekce literatury 8. třída

„Obraz protagonisty básně „Mtsyri“ a prostředky jeho vytvoření“

Připravil:

učitel ruštiny a

literatura

MBOU střední škola č. 11 p. Novotersky

Mineralovodský okres

Stavropolské území

Kozina Elena Ivanovna

2013–2014

cíle: rozvíjet dovednosti analýzy textu, vlastnosti postav; identifikovat způsoby, jak odhalit obraz hlavního hrdiny básně; dát počáteční koncept romantismu, romantického hrdiny, romantického konfliktu.

Metodické metody: práce na vypracování citačního plánu; přednáška učitele, expresivní čtení, rozbor textu, konverzace na otázky, komentáře učitele, práce se slovní zásobou, skupinová práce.

Zařízení: reprodukce obrazů I. Aivazovského, O. Kiprenského; fragmenty děl romantických skladatelů; ilustrace k básni.

Epigraf:

"... jaká ohnivá duše, jaký mocný duch, jakou gigantickou povahu má tento Mtsyri!"

(V. G. Belinsky)

Během vyučování

P / P

.Realizace domácích úkolů

1. Jednotlivé úkoly - předvádění elektronických prezentací na navržená témata:

„Éra, ve které žil Lermontov“

„Nejdůležitější fakta ze života básníka“

2. Analýza prezentací

Kolik let žil Lermontov?

V jaké době žil?

O co politicky šlo?

Na jakých „třích pilířích“ byla v této éře založena vláda země?

Jaké bylo postavení vyspělého lidu Ruska v té době?

Jaká jsou nejdůležitější fakta z básníkova života?

3. Mikrovýstup

Básník žil a tvořil v jednom z nejtemnějších období ruských dějin - ve 30. - 40. letech 19. století. V čele státu stál car Mikuláš 1. Lev Tolstoj nazýval tohoto cara „Nikolaj Palkin“. Car si za svůj hlavní úkol stanovil boj proti revolučním myšlenkám století jak v zemi, tak na celém světě. Vyděšený děkabristickým povstáním považoval organizaci policejního dozoru v zemi za důležitou státní záležitost. Nemilosrdně zasahoval proti urozeným revolucionářům – děkabristům, kteří chtěli zrušit nevolnictví a svrhnout samoděržaví, učinil své hlavní pomocníky: náčelníka četníků hraběte Benckendorffa, který Puškina celý život pronásledoval, generála Dubelta – šéfa tajných carská policie, hrabě Uvarov - ministr školství, který nenáviděl ruskou literaturu a jednou v návalu hněvu zvolal: „Chci konečně, aby ruská literatura přestala existovat, pak budu alespoň klidně spát“; Princ Golitsyn, který byl za Alexandra 1 Obera - prokurátora Svatého synodu.

Vláda země spočívala na třech základech formulovaných hrabětem Uvarovem:

Pravoslaví je duchovní zotročení lidu pomocí náboženství;

Autokracie – politické zotročení lidu carskou mocí za pomoci bajonetů vojáků a četníků;

Národnost – oddanost sedláků k carovi a statkářům, nezpochybnitelná pokora a pokora, což byly údajně „původní“ vlastnosti ruského lidu.

Pozice vyspělých, svobodomyslných lidí a především spisovatelů byla nesmírně obtížná. Nebylo možné svobodně myslet, svobodně mluvit, svobodně psát. Slovy Herzena, život byl jako „muka s kapesníkem v ústech.“ A nad literaturou zuřila taková cenzura, že jeho současníci sami selhali s „litinou“.

Přesto ve 30. a 40. letech 20. století působili tak pozoruhodní bojovníci za lidovou věc jako Belinskij, Herzen, Ogarjov a Puškinův nástupce, velký básník M. Ju. Lermontov.

3. Práce na kompozici básně

Ve kterém roce byla báseň napsána?

- Jaké je téma básně?

Obrázek silného, ​​odvážného, ​​vzpurného muže zajatého. Vyrůstat v ponurých zdech kláštera, trpět tísnivými životními podmínkami a rozhodovat se za cenu riskování vlastního života osvobodit se právě ve chvíli, kdy to bylo nejnebezpečnější:

A v noční hodinu, hroznou hodinu,

Když tě bouře vyděsila

Když se tísní u oltáře,

Ležel jsi na zemi

běžel jsem.

Jaká je kompozice básně?

Hlavní částí básně je Mtsyriho vyznání; předchází mu dlouhý úvod. Ve kterém je uveden popis ruin gruzínského kláštera, příběh uvěznění „zajatého dítěte“ v klášteře, jeho zmizení z kláštera a nové umístění Mtsyri, nemocného, ​​polomrtvého. Do kláštera.

Jaký je důvod hrdinova útěku z kláštera?

Sny o svobodném, bouřlivém životě a stesku po domově.

Kolik dní strávil Mtsyri ve volné přírodě?

Jaký byl první den hrdiny ve volné přírodě?

První den v divočině si Mtsyri užívá krásy přírody a oddává se matným vzpomínkám na dům a příbuzné svého otce.

Druhý den?

Druhý den se Mtsyri probouzí na okraji propasti. Kolem něj „kvetla boží zahrada“.

Prožil vzrušující setkání s mladou Gruzínkou; v noci se při toulkách lesem setkal s leopardem. Hrdina vyšel ze smrtelné bitvy jako vítěz, ale byl těžce roztrhán mocným zvířetem.

Třetí den?

V bezvědomí je hrdina umístěn do kláštera. "Boží svět spal v hluché strnulosti." Umírající delirium zobrazuje básník v Písni o rybě.

Co říká Mtsyri's will?

Mtsyri odkázal, aby se zakopal v zahradě, kde kvetly „dva bílé keře akácie“:

Odtud můžete vidět Kavkaz:

Možná je ze svých výšin

Pozdravy rozloučení mi pošlete.

Byla Mtsyri v divočině šťastná?

"A můj život bez těchto tří požehnaných dnů by byl smutnější a temnější než moje bezmocné stáří."

4. Příběh studentů o postavě a snech mladého nováčka "Duše dítěte, osud mnicha."

5. Čtení cenového plánu vypracovaného doma.

Vzorový plán nabídky:

1) „Před několika lety ... / Byl tam klášter ...“

2) „Kdysi ruský generál / Prošel z hor do Tiflisu; Nosil dítě vězně…“

3) "Ale potom si zvykl na zajetí ..."

4) „Najednou jednoho dne zmizel…“

5) „Byl nalezen ve stepi bez citů ...“

6) „A jeho konec byl blízko…“

7) „Dva životy pro jeden, / ale jen plné starostí, / obchodoval bych, kdybych mohl...“

8) „A já, jak jsem žil, v cizí zemi / zemřu jako otrok a sirotek“

9) „A stalo se mi v paměti / Minulost je jasnější, jasnější ...“

10) „A vzpomněl jsem si na dům svého otce…“

11) "Já sám jsem jako zvíře byl lidem cizí / plazil jsem se a skrýval se jako had."

12) „Boží zahrada kvetla všude kolem mě…“

13) "Gruzínsko po úzké stezce / Sešel na břeh."

14) "Poušť je věčný host - / Mocný leopard."

15) "Boj uvařená, smrtelná bitva!"

16) "... pochop / dlouho jsem nemohl, že jsem se zase / vrátil do svého vězení..."

17) "Byl jsem mučen / Smrtelné delirium."

18) „Tak jsem byl nalezen a vychován…“

19) "Sbohem, otče...podejte mi ruku..."

20) "Odtud můžete vidět Kavkaz!"

II. Konsolidace studovaného materiálu

    slovo učitele

Lermontov nepodává podrobný popis klášterního života Mtsyri. Klášterní život znamenal především odklon od lidí, od světa, úplné odmítnutí vlastní osobnosti, „službu Bohu“, vyjádřenou v jednotně se střídajících půstech a modlitbách. Hlavní podmínkou života v klášteře je poslušnost. Ti, kdo složili mnišský slib, byli navždy odříznuti od lidské společnosti; návrat do života byl zakázán.

Pro hrdinu je klášter symbolem otroctví, vězením s ponurými zdmi a „dusnými celami“. Pobyt v klášteře znamenal navždy se vzdát své vlasti a svobody, být odsouzen k věčnému otroctví a osamělosti („být otrokem a sirotkem“). Povahu chlapce, který skončil v klášteře, autor neprozrazuje; jen načrtne svou fyzickou slabost a strach, pak své chování párkrát pohladí a totožnost vězně horolezce se jasně ukáže. Je otužilý („Bez nářků / / chřadl, i slabé zasténání / nevyletěl z dětských rtů...“), hrdý, nedůvěřivý, protože v okolních mniších vidí své nepřátele, zná z nejranější roky nejsou dětinské pocity osamělosti nebo touhy. Nechybí ani přímé autorské hodnocení chlapcova chování, které dojem umocňuje – Lermontov mluví o mocném duchu zděděném po otcích.

    Práce na obrazu Mtsyry

Pozornost čtenářů přitahuje neobvyklý název básně. „Mtsyri“ v překladu z gruzínštiny je nesloužící mnich, mimozemšťan, cizinec, cizinec.

Který z výkladů tohoto slova nejpřesněji definuje charakter hrdiny? (Diskuse).

Mtsyri je „přirozená osoba“, žijící nikoli podle přitažených zákonů státu, které potlačují lidskou svobodu, ale podle přírodních zákonů přírody, které umožňují člověku otevřít se, realizovat své touhy. Ale hrdina je nucen žít v zajetí, ve zdech kláštera, který je pro něj cizí.

Děj je založen na skutečné skutečnosti. Básník, který cestoval po Kavkaze, se setkal se starým osamělým mnichem. Po rozhovoru se od něj dozvěděl příběh jeho tragického života. Mnich byl od narození horolezec. Jako dítě se dostal do zajetí generála Jermolova během své vojenské výpravy na Kavkaz. Generál ho vzal s sebou, ale chlapec cestou onemocněl a zůstal v klášteře. Zde vyrůstal, ale nedokázal si zvyknout na mnišský život. Nejednou se pokusil o útěk do hor. Jeden z těchto pokusů mu způsobil těžkou a vleklou nemoc, po které rezignoval a zůstal navždy v klášteře. Lermontov změnil konec příběhu o osudu mnicha.

    Proč Lermontov změnil konec příběhu?

    Proč není jméno hrdiny čtenáři známé?

    Cítil se Mtsyri jako cizinec jen v klášteře?

    Jak můžete vysvětlit jeho slova:

    A pak jsem to matně pochopil
    Že na svou vlast nikdy nezanechám žádnou stopu“?

    Jaký byl účel útěku? Co pro Mtsyru znamená být svobodná?

    Vyberte citáty k zodpovězení otázek.

Citáty:

a) ... Moje planoucí hruď // Tiskni touhou na hruď druhého, // Sice neznámá, ale drahá.

b) Kdysi dávno mě napadlo / Podívat se na daleká pole, / zjistit, zda je země krásná, / zjistit, za svobodou nebo vězením / Na tento svět se narodíme.

c) Žil jsem málo a žil v zajetí. // Takové dva životy v jednom, // Ale jen plné starostí, // Obchodoval bych, kdybych mohl.

d) ...mám jeden cíl - //Jít do své rodné země - // jsem měl v duši.

Mtsyriho myšlenka svobody je spojena se snem o návratu do své vlasti. Být na svobodě pro něj znamená uprchnout z klášterního zajetí a vrátit se do rodné vesnice, uniknout „z cizí rodiny“. Mladý muž, který žil v klášteře, přestal vidět „živé sny“:

O milých sousedech a příbuzných,

O vůli divokých stepí,

O světle, šílených koních,

O nádherných bitvách mezi skalami...

(V jeho duši neustále žil obraz neznámého, ale žádaného „nádherného světa starostí a bitev“.)

    Co viděl Mtsyri a co se Mtsyri při svých toulkách dozvěděl o životě?

    Které epizody třídenního putování Mtsyrou považujete za zvlášť důležité? Proč?

Charakter Mtsyry se odhaluje jak prostřednictvím obrázků, které ho přitahují, tak prostřednictvím pocitu, s jakým o nich mluví. Zaráží ho bohatost a rozmanitost přírody, která kontrastuje s monotónností mnišské existence. V těsné pozornosti k okolnímu světu člověk cítí lásku k životu, ke všemu krásnému v něm, sympatie ke všemu živému.

    Proč zemřel Mtsyri?

Lermontov ukázal boj hrdiny s prostředím a jeho smrt v nerovném boji. Mtsyri zemřel fyzicky zlomený, ale duchovně neporažený, s neukojenou touhou po ideálu.

Našla Mtsyri odpověď na otázku: „Je země krásná“? Proč žije člověk na zemi?

Mtsyri v ní viděla přírodurozmanitost, zažili radost z komunikaces ní. Ano, svět je krásný! - to je smysl Mtsyriho příběhu o tom, co viděl. Jeho monolog je hymnou tohoto světa. A skutečnost, že svět je krásný, plný barev a zvuků, plný radosti, dává Mtsyri odpověď na druhou otázku: proč byl člověk stvořen, proč onžije: člověk se rodí pro vůli, a ne pro vězení.

III. Učení nového materiálu

1. Sdělení studentů na téma "Romantismus"

Romantismus je umělecké hnutí v literatuře, které vyjadřuje myšlenku nesouladu mezi sny, ideály a realitou.

Romantismus získal uznání v ruské literatuře po vlastenecké válce v roce 1812.

Ve 20-30 letech XIX století samotné slovo „romantismus“ vzrušovalo mysl lidí, z některých si udělalo nesmiřitelné nepřátele, jiné – přátele a kamarády na celý život. Kritik Belinsky popsal literární situaci té doby takto: "Klasicismus a romantismus - zde jsou dvě slova, která oznámil Puškinského období naší literatury; tady jsou dvě slova ... se kterými jsme usínali a probouzeli se, za které jsme bojovali na život a na smrt, o které jsme se hádali k slzám ve třídách, v obývácích, na náměstích i v ulicích!

Následovníci Karamzina byli často nazýváni romantiky, kteří tvrdili, že nejcennější je lidská osobnost, a kteří stvořili silné, odvážné, aktivní, ušlechtilé hrdiny, inspirované jedním velkým cílem, připravené přinést jakékoli oběti pro jeho realizaci.

Svět, ve kterém romantičtí hrdinové žijí, má daleko k šedé každodennosti. Jsou to exotické země, slavná minulost, skutečná nebo vytvořená lidovou fantazií. V souladu s krajinou: moře, hory - symboly velikosti, svobody, vzpoury.

Romantičtí spisovatelé se snažili být neobvyklí ve všem: ve výběru postav, jasné, vynikající, ve stavbě zápletky, zpravidla složité, zahalené v oparu tajemství, v jazyce a stylu svých děl. Báli se o osud vlasti, zajímali se o folklór, literární památky (na konci XVIII století byla nalezena „Příběh Igorova tažení“), historie vlasti. Romantismus vzkvétal v jiných formách umění: v hudbě (V. Verstovský, L. Rubinstein), v malířství (O. Kiprensky, I. Aivazovský).

Poté, co se romantismus objevil, nikdy neopustil literární scénu, pak utichl a znovu se hlasitě hlásil.

2. Způsoby, jak vytvořit obraz Mtsyry

Vlastnosti „Mtsyri“ jako romantické básně

Kde se báseň odehrává?

Na Kavkaze, mezi svobodnou a mocnou kavkazskou přírodou, spřízněnou s duší hrdiny. Hrdina ale v klášteře strádá. Tím vzniká kontrast, je naznačen konflikt.

V básni jsou velmi důležité krajinomalby, zmínka o větru, bouři, ptácích, zvířatech. Jakou roli hrají v díle obrázky přírody?

Příroda je hrdinovi podobná a volání svobody se ukazuje jako neodolatelné: ryba mu zpívá milostnou píseň, „jako bratr“, je připraven obejmout bouři, „jako zvíře“, je to lidem cizí. A naopak, příroda je nepřátelská a cizí mnichům kláštera: Mtsyri utíká v jednu hodinu v noci, strašná hodina, // Když tě vyděsila bouřka, // Když se kolem oltáře tísnící, // Ležíš na zemi.

Děj básně se zdá romantickým dílům povědomý – hrdina, hledač svobody, prchá ze světa otroctví. S takovou situací se setkáme u „Kavkazského zajatce“ a „Cikánů“ od A.S. Puškin. Ale v Lermontovově básni dochází k obratu, který radikálně mění tradiční situaci. Vězeň a Aleko přeruší vazby se svým známým prostředím a odcházejí do cizího, exotického světa svobody (na Kavkaz, k Cikánům), zatímco Mtsyri prchá před cizím, násilným světem, který mu byl vnucován, do jeho rodného, ​​přirozeného světa.

Proč si myslíte, že básník mění tradiční situaci?

Lermontov ztělesnil v Mtsyri vášnivý sen o hrdém, svobodném a silném muži, který stojí proti svým „hanebně lhostejným“ současníkům, pro které „svoboda“ a „vlast“ znamenají totéž. Člověk si musí zvolit vlastní cestu – takové je básníkovo krédo.

Role krajiny

Krajina v básni hraje významnou roli: je dána ve vnímání hrdiny, což znamená, že se stává prostředkem k charakterizaci Mtsyry.

Přečtěte si znovu popis rána z kapitoly 11. co je na tobě zvláštní? Co lze říci o člověku, který takto vnímá přírodu?

Čteme text od slov „Kolem mě rozkvetla boží zahrada...“ až po slova „Jsem v ní očima i duší. // Topit se..."

Krajina je neobyčejně krásná, pro hrdinu dvojnásob atraktivní, protože pro Mtsyru je první ráno v divočině. Od dnešního rána pro něj začíná poznání světa a romanticky založený mladý muž jej obývá fantastickými neviditelnými tvory, kteří znají tajemství „nebe a země“. V modrém a čistém nebe je hrdina připraven spatřit „anděla letu“. Poeticky vznešená duše a touha po svobodě umožňují Mtsyri srovnávat svobodný život, divokou přírodu s rájem. Před smrtí se toto přirovnání stává ještě vzpurnějším, vzpurnějším. Mtsyri je připraven po smrti vyměnit „nebe a věčnost“ za uskutečnění svého snu, na „několik minut // Mezi strmými a temnými skalami“.

Přečtěte si znovu úryvek z 6. kapitoly básně „Mtsyri“. Dokažte, že básník maloval romantickou krajinu. (Přečtěte si kapitolu 6.)

Toto je romantická krajina: každý její detail je mimořádný, etický, patří nejen do reality („bujná pole... kopce... hromady temných skal“), ale také do říše snů, fantazie, božského („pohoří, bizarní, jako sny“, „zakouřeno jako oltáře“; „v mlze, // ve snězích, hořící jako diamant, // šedovlasý, neotřesitelný Kavkaz ...“, „tajný hlas“ “.

Analýza výtvarných technik

Jazyk básně je plně v souladu s jejím obsahem a charakterem hrdiny. Belinsky napsal: „Tento jambický tetrametr s pouze mužskými konci... zní a náhle padá, jako rána mečem zasahujícím svou oběť. Elasticita, energie a znělý, monotónní pád jsou v úžasném souladu s koncentrovaným citem, nezničitelnou silou mocné přírody a tragickou pozicí hrdiny básně.

1. Diskuse k problematice

Jaké umělecké prostředky M.Yu. Lermontov v popisu krajiny?

Rozšířené metafory při popisu obrázků přírody:

Všude kolem mě rozkvetla Boží zahrada.

Rostlinný duhový outfit

Zachovány stopy nebeských slz.

A kadeře vinné révy

Stočený, předvádějící se mezi stromy

Průhledné zelené listy;

A jsou jich plné hrozny.

Náušnice jako drahé

Visely velkolepě. A někdy

Proti nim přiletělo plaché hejno ptáků.

Metaforická epiteta: stříbřitý hlas, sladký měsíc, zlatý písek, ospalé květiny, svěží pole, čerstvé davy, kamenná objetí, tajné ubytování, sladká muka, posvátná slova, mocný duch, požehnané dny, hrozná hodina.

metafory:

Živil jsem tuto vášeň v temnotě noci slzami a úzkostí;

kousal jsem vlhkou hruď země;

Svět Boží spal v strnulosti hluchého zoufalství v těžkém spánku;

A slunce skrze krystal měsíce zářilo sladší než měsíc;

Ale co? - Sotva vzešlo svítání, jeho žhnoucí paprsek spálil vyšlechtěnou květinu ve vězení;

koruna stromů, hromady kamení;

personifikace - myšlenky na skály, šedovlasý mandát;

přirovnání - stromy, jako bratři v kruhovém tanci,

ve snězích hoří jako diamant;

pohoří bizarní jako sny; kouřil jako oltáře, jejich výšiny;

mraky, jako bílá karavana toulavých ptáků.

Vizuální dojmy, které ve čtenáři těmito výtvarnými prostředky vznikají, jsou umocněny zvukovými. Aliterace pro syčení přenáší šum lesa (bujný, zarostlý, hlučný, svěží). Valící se "r" zdůrazňují sílu skal a hukot valících se a padajících kamenů (haldy, horská pásma, zakouřeno jako oltáře). Jemné zvučné „l“ značí lehkost a něhu snů (bloudivý, vzdálený, vzdálený, snadný).

2. Práce ve skupinách

Úkol: najít příklady použití výtvarných prostředků a

vysvětlit jejich roli při vytváření obrazu hrdiny.

Poznámka: každé skupině můžete přiřadit hledání jednoho z umělců

znamená nebo analyzuje z tohoto pohledu kapitoly básně.

Příklady:

Epiteta:"Ale svobodné mládí je silné a smrt, jak se zdálo, není hrozná!"

Hyperboly:„Ach, jsem jako bratr / rád bych objal bouři! // Očima jsem sledoval mraky, // rukou jsem zachytil blesk...».

Metafory, personifikace:"Tuto vášeň jsem živil v temnotě noci slzami a touhou", "hryzal jsem vlhkou hruď země ..."

Srovnání:"Sám jsem jako zvíře byl pro lidi cizí // A plazil jsem se a: schovával se jako had." Atd.

Bohatost výtvarných a výrazových prostředků je úzce spjata s bohatstvím hrdinova vnitřního světa. "Bez nadsázky lze říci," napsal Belinsky, "že Lermontov převzal barvy z duhy, paprsky ze slunce, lesk z blesků, řev z hromů. Dunění větrů - to všechno příroda sama nesla a dala mu materiály. když psal tuto báseň.

3. Analýza epizod

Úkolem skupin je analyzovat epizody:

a) Útěk z kláštera, pokus najít cestu do rodné země.

b) Setkání s Gruzínkou.

c) Boj s leopardem.

IV . Shrnutí lekce

Pocit štěstí v Mtsyře je způsoben nejen tím, co viděl, ale také tím, co se mu podařilo dosáhnout. Útěk z kláštera za bouřky mi dal potěšení pocítit přátelství „mezi bouřlivým srdcem a bouřkou“; společenství s přírodou přinášelo radost (on "bylo zábavné dýchat... noční svěžest těch lesů"); v bitvě s leopardem poznal štěstí z boje a radost z vítězství; setkání s Gruzínkou způsobilo „sladké trápení“. Mtsyri spojuje všechny tyto zkušenosti do jednoho slova – život! .. „Co jsem dělal ve volné přírodě? // Žil.

Co to znamená žít pro hrdinu?

Být v neustálém hledání, úzkosti, bojovat a vítězit, a hlavně prožívat blaženost „svobody svatého“. V těchto zkušenostech je velmi jasně odhalen ohnivý charakter Mtsyri. Teprve skutečný život člověka testuje a ukazuje, jaký je.

Co se o sobě Mtsyri dozvěděl, když se ocitl na svobodě?

NaMtsyriho láska k vlasti byla odhalena s obnovenou silou, která se u mladého muže spojila s touhou po svobodě.A pokud v klášteře hrdina toužil pouze po svobodě,pak ve svobodě poznal „blaženost svobody“ a posílilve své žízni po pozemském štěstí.

Žít tři dny zdarmade, Mtsyri se dozvěděl, že je smělý a nebojácný. Nebojácnost, pohrdání smrtí a vášnivá láska k životu, žízeň poboj a připravenost na to se projevuje v bitvě s leopardem"Ohnivá vášeň" Mtsyri- láska k vlasti - dělájeho cílevědomý a pevný. On to odmítámožné štěstí lásky, překonává utrpení, hlad,v zoufalém popudu se snaží probít lesem za cílem – „odjet do své rodné země“.

Mtsyri je odolný. Mučený leopardem zapomene na svá zranění a poté, co sebral zbytek svých sil, se znovu snaží dostat z lesa.

Smrt tohoto snu v něm vyvolává zoufalství, ale i v zoufalém popudu se Mtsyri nejeví jako slabý a bezbranný, ale jako hrdý a odvážný člověk, který odmítá lítost a soucit.

Proč Mtsyri běžel během bouřky bez jakékoli přípravy?

Proč Mtsyri nešel za Gruzínkou do chatrče, osvobodit lidi, o které celý život usiloval?

Proč Mtsyri bojoval s leopardem, protože mohl volně odejít, dokud ho leopard neucítil?

Proč zemřel Mtsyri? Proč i přes smrt hrdiny nevnímáme báseň jako ponuré dílo, naplněné zoufalstvím a beznadějí?

Původ tragédieMtsyri - v podmínkách, které obklopovaly hrdinu od dětství.Okolnosti, ve kterých se od dětství nacházel, ho připravilyjeho spojení s lidmi, praktické zkušenosti, znalosti života, nadát na něj pečeť a udělat z něj „květinu žaláře“,a způsobil smrt hrdiny. Jeho posledním přáním je býtpohřben mimo klášterní zdi, znovu cítitkrásy světa, vidět rodný Kavkaz. To se nedá nazvatsmíření s osudem a porážkou hrdiny. Taková porážkazároveň je tu vítězství: život odsouzen k Mtsyriotroctví, pokora, osamělost a podařilo se mu poznat svobodu,zažít štěstí z boje a radost ze splynutí se světem. Podletato smrt, přes veškerou svou tragédii, způsobuje čtenářihrdost těla v Mtsyri a nenávist k podmínkám, které zbavujíjeho štěstí.

Jaký význam měla báseň v době M. Yu.Lermontova?

Celá báseň představuje vášnivou výzvu k boji za svobodu, vyzývá nesnášet otrocké podmínky existence, které člověka odtrhávají od přírody. Od domorodců. Od vlasti a odsouzení k vegetaci, k pasivnímu přístupu k životu. Pocity a zkušenosti Mtsyri jsou pocity a zážitky samotného Lermontova a jeho vyspělých současníků.

PROTI. Domácí práce

    Připravte si expresivní čtení zpaměti úryvku z básně „Mtsyri“.

cíle:

Vzdělávací : naučit se pracovat s textem lyrického díla, provést ideový a tematický rozbor Lermontovovy básně, ukázat umělecké objevy básníka.

Uveďte teoretické představy o tématu a myšlence uměleckého díla

Rozvíjející se: rozvíjet emocionální vnímání lyrického díla, rozvíjet schopnost budovat monologickou výpověď.

vychovatelé : vštípit lásku k poezii jako zvláštnímu druhu umění, pěstovat zájem o dílo básníka, vštípit žákům smysl pro smysluplnost, touhu porozumět skutečnému smyslu a kráse života, vštípit lásku k vlasti.

Typ lekce : formování znalostí a dovedností.

Zařízení: text básně, referenční záznam na tabuli, karty s referenčním materiálem, multimediální prezentace (portrét M.Yu. Lermontova, ilustrace k básni „Mtsyri“), počítač, projektor.

Stažení:


Náhled:

Synopse lekce literatury v 8. třídě podle básně M. Yu. Lermontova "Mtsyri"

Téma lekce je „Jaký je smysl života pro Mtsyru?

Téma a myšlenka uměleckého díla

cíle:

Vzdělávací: naučit se pracovat s textem lyrického díla, provést ideový a tematický rozbor Lermontovovy básně, ukázat umělecké objevy básníka.

Uveďte teoretické představy o tématu a myšlence uměleckého díla

Rozvíjející se: rozvíjet emocionální vnímání lyrického díla, rozvíjet schopnost budovat monologickou výpověď.

vychovatelé : vštípit lásku k poezii jako zvláštnímu druhu umění, pěstovat zájem o dílo básníka, vštípit žákům smysl pro smysluplnost, touhu porozumět skutečnému smyslu a kráse života, vštípit lásku k vlasti.

typ lekce: formování znalostí a dovedností.

Zařízení: text básně, referenční záznam na tabuli, karty s referenčním materiálem, multimediální prezentace (portrét M.Yu. Lermontova, ilustrace k básni „Mtsyri“), počítač, projektor.

Během vyučování.

1. Organizační moment.

2. Kontrola domácích úkolů.

Slovo učitele.

- Báseň M.Yu.Lermontova "Mtsyri" se čte, její děj není složitý. Lermontov slyšel tento příběh na Kavkaze. Právě ona tvořila základ básně, ale ve finále je podstatný rozdíl. Vraťme se k práci, abychom to pochopili.

snímek 2

Příběh studenta:

Děj básně se odehrává v Gruzii. Vznik myšlenky souvisí s básníkovou cestou po gruzínské vojenské dálnici. Poté Lermontov navštívil starověké hlavní město Gruzie, město Mtskheta. Tam potkal osamělého mnicha, který mu vyprávěl svůj příběh. Rodem horal, jako dítě byl zajat generálem Yermolovem. Na cestě chlapec onemocněl a Yermolov ho nechal v klášteře. Dlouho si nemohl zvyknout na klášter, toužil, snažil se utéct do vlasti. Následkem takového pokusu byla vážná nemoc, která ho málem zabila. Rezignoval na svůj podíl a svůj život strávil ve zdech kláštera.

Jaký je rozdíl mezi hrdinou básně a hrdinou legendy? (5m)

3. Zveřejnění tématu lekce

Slovo učitele.

Ve své zpovědi před svou smrtí Mtsyri řekne mnichovi:

„Chceš vědět, co jsem dělal ve volné přírodě? Žil."

Hlavním cílem naší lekce je odpovědět na otázku:Co pro Mtsyri znamená žít?

Jaký je smysl života pro Mtsyri?

(Tato problematická otázka je napsána na tabuli.)

A přemýšlejte o tom, jaké je téma básně „Mtsyri“ a jaká je myšlenka této básně.

4. Příprava na asimilaci nového materiálu. Rozhovor na text básně.

1) Báseň se jmenuje Mtsyri. Co to slovo znamená?


Popisky snímků:

Báseň M. Yu Lermontova "Mtsyri" "Jaký je smysl života Mtsyri?" Téma a myšlenka uměleckého díla

Jednou jel ruský generál z hor do Tiflisu; Nosil dětského vězně. Onemocněl, nemohl vydržet Díla dlouhé cesty ...

MTSYRI, - [náklad. mciri - poustevník, asketa]. - mnich kláštera

Kdysi dávno mě napadlo Podívat se na vzdálená pole, zjistit, zda je země krásná, zjistit, pro svobodu nebo vězení Narodíme se do tohoto světa. … Přitiskni mou hořící hruď s úzkostí k hrudi jiného, ​​I když ne známý, ale drahý. ... mám jeden cíl - jít do své rodné země - měl jsem v duši ...

Žil jsem málo a žil jsem v zajetí. Takové dva životy pro jednoho, Ale jen plné starostí bych vyměnil, kdybych mohl. ... mám jeden cíl - jít do své rodné země - měl jsem v duši ...

... a můj život Bez těchto tří blažených dnů by byl smutnější a pochmurnější ... Volala mé sny Z dusných cel a modliteb Do toho nádherného světa starostí a bitev Kde se skály skrývají v oblacích, Kde jsou lidé svobodní jako orli ...

Gruzínka držela džbán nad hlavou a sešla po úzké stezce ke břehu...

Čekal jsem, popadl rohatou větev, Minuta bitvy; mé srdce se náhle rozzářilo žízní po boji... Vrhl se na mou hruď; Ale podařilo se mi to strčit do krku a tam jsem dvakrát otočil svou zbraní...

Sbohem, otče... podejte mi ruku... Pak jsem na sebe zapomněl. Boží světlo v očích pohaslo. Bláznivé delirium podlehlo impotenci těla... Tak jsem byl nalezen a vychován...

Téma uměleckého díla je to, co tvoří základ, hlavní okruh životních událostí zobrazovaných spisovatelem. Myšlenka uměleckého díla je hlavní myšlenkou, která shrnuje sémantický, figurativní, emocionální obsah uměleckého díla.


Žil jsem málo a žil jsem v zajetí.
Takové dva životy v jednom
Ale jen plný úzkosti
Změnil bych, kdybych mohl.

M.Yu Lermontov "Mtsyri"

Cíle lekce:

  • Organizovat činnost studentů s cílem zobecnit a systematizovat znalosti studentů.
  • Posilovat schopnosti literárního uvažování

BĚHEM lekcí

I. Slovo učitele

- Hlavním uměleckým principem romantismu, kterým se Lermontov řídil, je romantický individualismus. Ne každý člověk může být vybrán. Není náhodou, že Byron je rebel, vysoko „povyšující se nad dav“, zatímco Hoffmann je vyvrhel, výstředník, osamělý snílek. Pozice romantického člověka je zaměřena na vlastní „já“, takže je pro ni těžké žít v okolním světě. Vzniká tak protiklad „osobnost – svět“, ve kterém se realizuje myšlenka romantického duálního světa. Svět neustále vytlačuje osobnost a osobnost se světu odcizuje. V důsledku toho, že romantický člověk nenachází kontakty se světem, jde hledat svou duchovní vlast. ( Příloha 1 )

II. Textová konverzace

Jaká je zvláštnost Lermontovovy Mtsyri? Proč po mnoho desetiletí vzrušuje a vzrušuje pocity čtenářů?

V roce 1839 Lermontov doprovázel publikovanou báseň „Mtsyri“ s vysvětlením názvu: „Mtsyri v gruzínštině znamená „nesloužící mnich“, něco jako nováček. Toto neruské slovo má dvojí význam – cizinec, cizinec a osamělý člověk.
Upozorňujeme na neobvyklý epigraf "Jím, ochutnávám málo medu a teď umřu." Zpočátku chtěl Lermontov zvolit jiný epigraf „Každý má jen jednu vlast“, ale následně od toho upustil. ( Dodatek 2 )

Jak nám epigraf k básni pomáhá odpovědět na otázku položenou na začátku lekce?

Pokud jde o biblické téma, autor se zaměřuje na porušování zákazů. Lermontov je důležitý zobecňující význam fráze. Podle Bible ti, kdo poruší zákaz, zemřou. Zde básníka zajímá něco jiného: Umírám, ale odvažuji se porušit zákaz. Tento epigraf ztělesňuje osud Mtsyry a nastavuje filozofickou rovinu zpovědi, kde hlavní hrdina hovoří o smyslu života člověka, který okusil med svobody.

Co je neobvyklého na osobnosti sedmnáctiletého kluka?

Stav osamělosti hlavního hrdiny, odcizení ve zdech kláštera je způsoben okolnostmi v životě Mtsyri. Osud hrdiny je daný čtenáři. Jinými slovy, osobnost Mtsyri je cenná sama o sobě.
Psychologie mladého muže je rozporuplná: má slabé tělo a mocného ducha. Byla v něm zabita životní síla, důvodem bylo zajetí a pobyt v „šedých zdech“ kláštera. Ale na druhou stranu duch mladého muže není zlomený. Zůstává sám sebou, přirozeným člověkem, kterého to táhne k přírodě, k přírodě.
Jakou roli sehráli mniši v Mtsyriho životě? Proč se dusil ve zdech kláštera?
Klášterní vzdělání se Mtsyri nedotklo. Bez ohledu na to, jak moc žil s mnichy, v jeho mysli žije vzpomínka na zemi jeho předků. Všimněte si, že stav hrdiny není vysvětlen, ale dán jako daný.

Jaký je smysl života

Jaký je Lermontovův postoj k zážitkům svého hrdiny?

Lermontov neopustil přítomnost. Psal o tom, co znepokojovalo a trápilo nejlepší lidi jeho generace; jejich myšlenky a pocity, jejich aspirace, ztělesnil v hrdinech svých děl. Děj básně se odehrává v moderní době a hrdinou je také současník, který je stejně jako Lermontov tvrdý a obtížný.

Proč si myslíte, že je příběh dán hrdinovi?

V centru básně je obraz mladého muže umístěného v neobvyklých podmínkách. Klášterní existence je chudá na vnější události, nepřináší člověku radost, ale nemůže zničit jeho aspirace a pudy. Autor se zaměřuje na tyto aspirace, na vnitřní svět hrdiny a vnější okolnosti jeho života jen pomáhají odhalit charakter. Monolog je zpověď, která umožňuje proniknout do nejniternějších myšlenek a pocitů hrdiny. Zde mladý muž více mluví o tom, co viděl, a o tom, co zažil, lze jen hádat („můžeš to říct duši?“).
Slovo „zpověď“ má následující význam: pokání za hříchy před knězem; upřímné přiznání něčeho; komunikaci svých myšlenek, názorů.

V jakém smyslu je podle vás toto slovo v básni použito?

Zpověď umožňuje postupně odhalovat vnitřní svět hrdiny. Mtsyri vypráví o svém životě v klášteře a odhaluje něco, co mniši nevěděli. Navenek submisivní, „s duší – dítětem, s osudem – mnichem“, byl posedlý ohnivou vášní po svobodě, mladickou žízní po životě se všemi jeho radostmi i strasti. Za těmito sny a aspiracemi se skrývají okolnosti a důvody, které ho přivedly k životu. Je zde obraz ponurého kláštera s dusnými celami, nelidskými zákony a atmosférou, kde jsou potlačeny všechny přirozené aspirace.
Hlavní částí básně je spor, kterého se v podstatě účastní pouze Mtsyri. Ukazuje střet protichůdných názorů na život.

Střet světonázorů

Síla ducha romantického hrdiny je v jeho schopnosti přežít osamělost mnichů. Ale Mtsyriho osamělost dosáhne svého vrcholu a on uprchne z kláštera.

Dokázat, že let odhaluje vnitřní svět Mtsyri? Najdete známky romantické básně? (Příloha 3 )

Vrcholem básně je let. Je běžné, že romantický hrdina přeruší styky se světem a uteče do cizího prostředí. Mtsyri také nechává pro sebe cizí svět a chce se vrátit do své vlasti, a tak se v básni stává motivem pro návrat situace útěku. Nastává obrat. Hrdina svůj prvek neztrácí, ale získává. Mladý muž nepotřebuje navazovat vztahy s novým světem, kam běží, je mu nablízku. Volání přírody volá Mtsyriho, aby se vrátil tam, kde se narodil a žil před zajetím. Ne náhodou je v básni hodně větru a ptactva. Jako pták, který odletěl do cizích zemí, se instinktivně vrací do rodinného hnízda. Ale v tomto světě se cítí jako cizinec. Zde je vše harmonické i v obrazech: dvě řeky, dvě sakli, dvě skály, dva bílé akátové keře, stromy jako bratři, hejna ptáků létají. Jen Mtsyri je sám, od dětství zbavený příbuzenství, nikoho nemá. Obrazy příbuzenství a jednoty přirozeně evokují přirozenou touhu mladého člověka obnovit přirozené vazby.

Jakou funkci má přírodní prostředí?

V mysli Mtsyri žije obraz vzdálené a vytoužené vlasti, kde je „nádherná země úzkostí a bitev“, kde jsou lidé svobodní jako ptáci. Nemluví o krutosti o krutosti zákonů, krvavých zábavách, násilí proti zajatým horalům. Lermontov viděl Kavkaz pouze z pozitivní stránky, protože pro Mtsyri je zde všechno drahé, blízké. Tento okraj básníka je polidštěn. Příroda dává prchajícímu hrdinovi nový příval síly, dopřává odpočinek, utišuje žízeň, umožňuje jí vstoupit do kontaktu se štěstím lásky.

Jaké pocity zažívá Mtsyri při setkání s dívkou?

Setkání s Gruzínkou se stalo překonáním pokušení. Mniši věřili, že ženská krása je hříšná, stejně jako samotná myšlenka na lásku je hříšná. Nevíme, co Mtsyri cítil, ale naše zkušenosti jsou na jeho straně. V jeho duši se odehrává boj citů. Bez ohledu na to, jak atraktivní je volání štěstí a míru. Mtsyri odmítá osobní, aby dosáhl svého cíle. Není náhodou, že Mtsyri hořce hodí svému partnerovi:

Vzpomínky na ty chvíle
Ve mně, ať zemřou se mnou.

Mladého muže ale brzy příroda omrzí. Pro něj, obyvatele kláštera, se svoboda ukázala jako neúnosná zátěž, jako by byl přesycený kyslíkem. Mtsyri zažil za tři dny tolik událostí, kolik jich během pobytu v klášteře nebylo. A byl unavený ze zážitků, protože Mtsyri je obětí civilizace.

Jak se svět přírody staví proti světu klášterních zdí?

V básni Lermontov vypráví o vztahu mezi mnichy a chlapcem. Motiv zla byl zcela odstraněn, mniši dítě nebili, nezneužívali, neuráželi. Obyvatelé kláštera pociťovali „lítost“, ve „strážných zdech učili léčit. Zlo mnichů je v tom, že porušují vůli Mtsyri. Mniši ho obklopili s dusivou péčí, čímž ho uvěznili.

Mtsyriho monolog

"Strážné zdi" kláštera "Temné stěny" (kap. 4)
"Hluché stěny" (kap. 24)
"Ucpané buňky" (kap. 3)
"Desky jsou surové" (kap. 21)
Klášter je vězení (Kap. 20, 21)
Zajetí (kap. 3)
"... poté, co si zvykl na zajetí,
Začal jsem rozumět cizímu jazyku,
Byl pokřtěn Svatým otcem
A neznáš hlučné světlo,
Již žádané v barvě let
Složte klášterní slib...
„Znal jsem jen jednu myšlenkovou sílu,
Jedna – ale ohnivá vášeň:
Ona, jako červ, žila ve mně,
Nahlodalo duši a spálilo ji.
Volala mé sny
Z dusných cel a modliteb
V tom nádherném světě starostí a bitev,
Kde se skály schovávají v oblacích
Kde jsou lidé svobodní jako orli.
Jsem tato vášeň v temnotě noci
Vyživován slzami a touhou ... “(kap. 3)
„Z lítosti, jeden mnich
Viděl jsem nemocné…“
"A proč? Takže v barvě let...
Vezmi si to do hrobu
Touha po vlasti svatého,
Naděje podvedených výčitek
A hanba za svůj soucit!...“ (Kap. 20)

Mtsyri spaluje vášeň pro vůli, a proto se dobro mnichů pro něj mění ve zlo. Uzavřený prostor kláštera pro hrdinu hrozí nesvobodou. Lermontov tvrdí, že nejvyšší hodnotou není mír, ale hodnota boje, osobní odvahy.

Zde je třeba dávat pozor na scénu s leopardem. Proč Lermontov uvádí tuto epizodu, jak charakterizuje Mtsyri? Jaké pocity zažívá mladý muž v boji se šelmou? (Napětí sil, extáze otevřeného a čestného boje, úplné splynutí s přírodou, radost a triumf vítězství.) Básník obdivuje odvahu, odhodlání a odvahu Mtsyry. Právě zde zní verš obzvláště odolně. Duševní stav hrdiny je vyjádřen intonací a rytmem, systémem dělení slov a pauz. Začátek sloky je přerušovaný, což ukazuje naléhavost situace: pauzy vyjadřují vzrušení, rytmus - napětí zápasu, pevné mužské rýmy "padají" jako rány.
V této bitvě se ukazuje skutečná lidská společnost, tedy Lermontov modeluje společnost, která by měla být. Jen v takové společnosti musí být odvaze odporována odvaha. Otevřená bitva, kde není záludnost, lstivost, záludnost, tak byl pojat Lermontovův život. Bars se chová jako člověk.

Myslíte si, že návrat do kláštera je pro Mtsyru nehodou nebo zkázou?

Příroda dala Mtsyri svět skutečného života, ale své dveře mu neotevřela. A nováčkovi se nepodařilo dostat se daleko od „temných zdí“.
Mtsyri dostal příležitost zažít několik okamžiků skutečného života. Tyto tři dny přeškrtly život v klášteře. Život na svobodě je příkladem hrdinského chování, touhy po jiném životě, neslučitelném s minulostí. Lermontov mluvil o tragickém házení v kruzích, aby dosáhl nedosažitelného cíle, o zkáze hrdiny, ale přesto respektoval svého hrdinu, jeho touhu změnit svůj život.
Báseň „Mtsyri“ vyvolává vážné morální a filozofické otázky o smyslu života, o lásce a smrti, o člověku a společnosti. Tato báseň není jen o Mtsyri, ale také o samotném Lermontovovi, protože jejich osudy jsou velmi podobné. Pokud byl Mtsyri tvrdý v klášteře, pak Lermontov - v sekulární společnosti. Lermontov se snažil opustit toto prostředí lidí, kteří mu byli hluboce cizí. Možná ztělesnil do obrazu svého hrdiny své vlastní vlastnosti a vlastnosti, které byly podle jeho názoru v lidech nejlepší.
Když Mtsyri položil otázku:

… je země krásná.
... na svobodu nebo vězení
Narodili jsme se do tohoto světa?

Lermontov odpověděl: ano, země je krásná, člověk se rodí pro vůli, ale tragédií je, že je nucen žít v zajetí. A básník oslavoval boj, výkon, vzpouru, sílu charakteru a neústupnost. Svým hrdinstvím, neodolatelnou touhou po cíli, úzkostí, žízní po boji, jasem citů je Mtsyri blízký Lermontovovi.

Proč má báseň otevřený konec?

Mtsyri umírá nedobyt. Autor báseň nedoplňuje scénou fyzické smrti hrdiny, ale dává čtenáři možnost zaznít v mysli čtenáře slova živého hrdiny, nezlomeného žádným utrpením.
Každý čtenář má svou vlastní odpověď na položenou otázku, každý má svůj vlastní názor. Musíme žít důstojně, abychom mohli bez ostychu odpovědět:

„Chceš vědět, co jsem udělal?
Na přání? Žil…”

III. Domácí práce: napsat esej: "Kdo se pro mě stal Mtsyri?"

Literatura:

  1. G.I. Belenky„Od pozorování kompozice k pochopení ideologického smyslu díla“, M., „Osvícení“, 1968.
  2. D.E. Maksimov"Poezie Lermontova" M-L., "Věda", 1964
„Romantický hrdina v básni M.Yu. Lermontov "Mtsyri"

Lekce literatury v 8. třídě.


Cílová :

Student se musí naučit charakterizovat Mtsyriho jako hrdinu romantického díla
úkoly:
1. Aktualizovat poznatky o romantismu, rysy romantického charakteru. Identifikujte způsoby, jak odhalit romantický charakter v básni.
2. Rozvíjet dovednosti v analytické práci s textem.
3. Pěstovat samostatnost myšlení, výkonnost, potřebu obrazně vyjadřovat své myšlenky. Vštípit lásku k dílům ruské klasické literatury.

Univerzální vzdělávací aktivity:práce s textem díla, citace schématu, monologické výroky, práce s reprodukcemi, sestavení syncwine.

Metapředmětové hodnoty: rozvoj hodnotových představ (svoboda - otroctví, pevnost).

Plánované výsledky

Studenti se naučí:

Charakterizujte obraz mladého muže-mtsyriho pomocí textu básně a ilustrací umělců k odpovědi;

Komentujte ilustrace k básni vytvořené různými umělci;

Používat prvky analýzy příčin a následků a strukturně-funkční analýzy;

Extrahujte potřebné informace z literárního textu a přeložte je z jednoho znakového systému do druhého (z textu do diagramu);

Koordinujte osobní aktivity s ostatními účastníky společné práce.

typ lekce: lekce formování znalostí.
Typ lekce: lekce-dialog s prvky badatelské a tvůrčí činnosti.
Formy organizace vzdělávacích aktivit: čelní, skupinový.
Zařízení: text od M.Yu. Lermontov "Mtsyri", počítačové prezentace (křížovka, rybí kost, zvukový záznam úryvku z básně M.Yu. Lermontova "Boj s leopardem").

Během vyučování

1. Organizační moment
Vytváření skupin, identifikace mluvčích.

2. Aktualizace znalostí
- Na poslední lekci jsme začali studovat dílo M.Yu. Lermontov "Mtsyri", mluvil o tématu a složení básně. Navrhuji, abyste vyluštili křížovku, která vám pomůže zapamatovat si některé pojmy, které přímo souvisejí s tématem našeho rozhovoru (viz Příloha 1).

Odpovědí na poslední otázku zjistíme, že romantismus- Jde o směr v evropském umění, charakteristický pro konec 18. - 1. polovinu 19. století. Romantismus hlásal touhu po neomezené svobodě, žízeň po dokonalosti, osobní a občanské nezávislosti. Základem romantického umění je rozpor mezi ideálem a sociální realitou.

3. Operativně-činnostní etapa.
Dnes budeme hovořit o složitém typu lidského charakteru, který se objevil v 19. století – o romantické postavě. Takovou postavu známe z básně A.S. Puškin "Cikáni". Zkusme si odpovědět na otázku: "Lze Mtsyri nazvat romantickým hrdinou?"

ALE) K tomu používáme diagram Fishbone.
Schéma nebo diagram, "rybí kost"vynalezl profesor Kauro Ishikawa.

Tato technika umožňuje „rozbít“ běžné problematické téma na řadu důvodů a argumentů. Vizuální obraz této strategie je podobný „rybí kosti“, „rybí kostře“ (odtud název).Problém, který je zvažován v procesu práce na uměleckém díle, zapadá do hlavy "kostra". Na samotné „kostře“ jsou horní „kosti“, na kterých jsou zaznamenány důvody děje a spodní slouží k zaznamenání skutečností potvrzujících existenci formulovaných důvodů. Příspěvky by měly být stručné, s klíčovými slovy a frázemi, které odrážejí podstatu. V „ocasu“ je umístěn závěr o řešeném problému.

Každá skupina má polotovar rybí kosti. Problémový problém tedy zadáme do „hlavy“, na horní „kosti“ – důvody, tzn. znaky, které charakterizují romantismus v literatuře (probíráme to frontálně) a na spodní „kosti“ každá skupina samostatně vypisuje citáty z textu jako argumenty.
(Viz Příloha 2).

Po skončení práce a diskuzi vyvozujeme závěr.

- Romantický hrdina je složitý, vášnivý člověk, jehož vnitřní svět je neobvykle hluboký, nekonečný; je to celý vesmír plný protikladů. Základní materiální praktika romantiků byla v protikladu k životu ducha. Zájem o silné a živé pocity, vše pohlcující vášně, o tajná hnutí duše jsou charakteristické rysy romantismu.

B) Práce s ilustracemi.

Kluci, jakou epizodu lze nazvat vyvrcholením básně?

Ústřední epizodou básně je boj s leopardem. to

vyvrcholení tří "volných" dnů hrdiny.

Jaké vlastnosti hrdiny se projevily v boji? Co symbolizuje boj s leopardem?

Boj s leopardem má hluboký psychologický a filozofický význam: je obrazným ztělesněním toho, co se odehrává v hrdinově duši. Bojují v něm dva principy: neodolatelná touha po svobodě a individualismus, který nasytil duši hrdiny, „žalář“, osamělá „květina“. Mtsyri je otevřená celému světu a zároveň uzavřená, ponořená do sebe, neschopná pochopit pravdu druhých lidí. Mtsyri není připraven na dialog se světem lidí - to je nejdůležitější důvod jeho životní tragédie.

Poslechněte si úryvek z "Boj s leopardem" v uměleckém provedení a podívejte se na ilustrace k básni, které vytvořili různí umělci. Shodují se jejich představy o hrdinovi s vašimi? (Viz příloha 3)

Slovo učitele:

M. Yu. Lermontov obdařil Mtsyri mnoha kvalitami a významy, díky nimž čtenář chápe myšlenku básně. Básník v něm spojoval opačné vlastnosti, např. je silný a slabý atp. Význam hrdiny komplikuje jeho interpretaci v ilustracích.
V obrazových obrazech hrdiny najdeme výrazné rozdíly. Každý umělec má svou vlastní Mtsyri. Hlavní rozdíl spočívá v přenosu jeho externích dat: rysy obličeje, postava, věk, etnická příslušnost, nálada. Problém, kterému umělec čelí, je nejednoznačná charakteristika hrdiny. Nabízí se otázka: jak ztvárnit hrdinu?
44 umělců vytvořilo ilustrace v letech 1863 až 2005.
L. O. Pasternak zobrazil Mtsyri s černochem. Hrdina trhavým pohybem ruky, směřujícím za zdi kláštera, do divočiny, do rodné země, stojí proti statické postavě starého muže. Umělec tak ukázal „svět lidí různých duchů pomocí individualizace a variací plastické metody“. F. D. Konstantinov mu ukázal ctižádostivého, jásajícího a smělého. I. S. Glazunov ho ukázal v různých stavech, radostných i napjatých.
Jaký je důvod, proč se objevují zcela odlišné obrazy hrdiny?
Hrdina básně má určité vlastnosti, které potřebujete znát, abyste pochopili záměr básníka, analyzovali ty stávající a vytvořili nové ilustrace.
Mtsyri, jak poznamenali různí badatelé, je jak rebel, tak cizinec, uprchlík a „fyzická osoba“ a duch žíznící po vědění, sirotek snící o domě a mladý muž, který se srazí s vynucené okolnosti;
D. E. Maksimov zaznamenal jeho ohnivou vášeň, vitalitu, lásku ke svobodě, nepružnou vůli, projevy „mocného ducha“ „svých otců“. Všechny tyto vlastnosti jsou neoddělitelné od jeho fyzické slabosti a nemoci, dědictví mnišského režimu. „V něm je „svobodné mládí silné“ a zároveň je „slabý a pružný, jako rákos“. Jeho ponurá a drzá odvaha se v něm střetává s bázlivostí („plachý a divoký“, „bojácný pohled“ - říká o něm báseň). Dokáže zuřivě bít, ječet jako leopard, ale snadno se unaví a zoufá si až k šílenství.
Lermontov učenec A. S. Nemzer popsal hrdinu takto: „Mocný rytíř chytající blesky a vězeňská květina umírající slunečním světlem jsou dvě podoby titulní postavy, které jsou v básni stejně přítomné.“

Po prostudování obrazového a literárního obrazu Mtsyry můžeme vyvodit následující závěry:
- každý umělec ztělesnil své chápání obrazu hrdiny;
- význam obrazu vám umožňuje zobrazit jej jinak: mladý muž nebo muž, slabý nebo silný, vykazující etnickou příslušnost nebo ne atd.;
- v Mtsyri básník ztělesnil vše, co podle jeho názoru jeho současníkům chybělo: „věčné hledání“, impuls ke svobodě, právo na „neklidný pohyb“ ducha; přes veškerou rozmanitost Mtsyriho esencí zůstává nedílným výplodem básníkovy představivosti.

4. Shrnutí lekce. Odraz.

Jaké romantické rysy má Mtsyri?

Navrhované odpovědi.

1. Silná osobnost. Vyznačuje se zaměřením na myšlenku života, vášní pro boj.
2. Postava mladého muže je rozporuplná, s vnitřním konfliktem mezi člověkem a zvířetem. Hlavní věcí v jeho postavě je láska ke svobodě.
3. Hlavní hrdina je osamělý, do boje za svobodu vstupuje sám.
4. Mtsyri je výjimečný hrdina, jednající za výjimečných okolností na pozadí neobvyklých obrazů.
5. M.Yu. Lermontov využívá krajinu jako prostředek k charakterizaci hrdiny a psychologismu – prohlubování do vnitřního světa hrdiny.

Kompilace syncwine na téma "Mtsyri"

Příklad.

Mtsyri

Svobodomyslný, vášnivý,

Utrpení, snění, boj,

Snaží se vidět vlast, splynout s přírodou -

romantický hrdina.

5. Domácí úkol: 1. Prostudujte si příslušnou část učebnice.

2. Odpovězte písemně na otázku: „Co
přitahuje mě postava Mtsyri?

3. Nadějný úkol – učit se nazpaměť

Úryvek z básně.



říct přátelům