Конспект корекційного заняття «Орієнтування на аркуші паперу.

💖 Подобається?Поділися з друзями посиланням

Прийоми навчання орієнтування на аркуші паперу.

У дошкільному віцівідбувається основне формування просторових уявлень та способів орієнтування дітей як у навколишньому просторі, так і на площині. Від того як дитина орієнтуватиметься у зошиті та клітці, залежатиме правильність та краса цифр, літер, виконання графічних завдань тощо. Тому дуже важливо давати дітям такі завдання, які розвиватимуть візуально-просторову орієнтацію.

Щоб навчити дитину орієнтуватися на аркуші паперу, слід почати з ознайомлення з самим аркушем.

Що це? (Аркуш паперу)
-Якій він форми? (Прямокутної)
-Ця сторона знаходиться нагорі і називається – верхня.
-Ця сторона знаходиться внизу і називається – нижня.
-Ця сторона знаходиться праворуч і називається – права.
-Ця сторона знаходиться зліва і називається – ліва.
-Цей кут знаходиться нагорі зліва і називається – верхній лівий.
-Цей кут знаходиться нагорі праворуч і називається - верхній правий і т.д.

Для закріплення цих понять можна запропонувати дитині пограти у такі ігри:

«Падають сніжинки»

Мета: розвиток вміння розрізняти верх і низ листа.

Діти викладають сніжинки, зроблені з паперу в верхню частинулиста. Потім беруть кожну сніжинку і показують, куди вона падає (униз листа). Свої дії супроводжують словами: «згори донизу».

«Метелики летять»

Мета: розвиток уміння розрізняти верх і низ аркуша.

Виконується так само, як і першу вправу. Спираючись на показ дорослого та його словесні вказівки, а потім лише за його словесними інструкціями діти переміщують метелика по аркуші паперу, коментуючи свої рухи: «вгору – вниз», «знизу вгору».

«Літак», «Машина»

Ціль:розвиток вміння розрізняти праву та ліву сторони аркуша.

Літак «розбігається» злітною смугою, машина «їде» з дому в гараж. Свої дії діти супроводжують вказівкою напряму руху: «зліва направо».

«Політ у космосі»

По аркушу паперу темного кольору (космос) діти переміщають гурток (космічний корабель) відповідно до зазначеного напрямку (маршруту) космічного корабля): із середини (центру) в лівий верхній кут, потім у правий нижній і т.д.

Намалюй квадрат у середині аркуша.

Праворуч від нього намалюй трикутник.

Намалюй коло нижче трикутника.

Зліва від трикутника постав крапку.

Ще один варіант ускладнення роботи з цими іграми - це наступне «читання» візерунків, що вийшли. Дитині необхідно розповісти, де які фігури він розмістив або яким чином намалював візерунок, що вийшов.

Можна використовувати й інший варіант диктанту:

Діти розглядають готову композицію орнаменту, аналізують його та відтворюють по пам'яті, користуючись заздалегідь заготовленими геометричними фігурами. Наприклад, квадрат розмістити у центрі листа, коло – у верхній частині, овал – у нижній, трикутник – з правого краю, багатокутник – з лівого. Або: синє коло в центрі листа, червоне – у лівому верхньому кутку, зелене – у лівому нижньому, жовте – у правому верхньому, чорне – у правому нижньому.

Наступна гра "Назви сусідів".Для цього використовується аркуш паперу, на якому розташовані хаотично зображення різних предметів.

Варіант 1:дорослий просить знайти зображення якогось предмета та визначити:

Що зображено праворуч від нього?
– Що намальовано під ним?
- Що вгорі праворуч від заданого предмета? і т.п.

Варіант 2:дорослий просить назвати або показати предмет(и), які(і) знаходяться:

У правому верхньому кутку,
- вздовж нижньої сторони листа,
- у центрі листа, тощо.

"Графічний диктант".На аркуші паперу в клітинку діти відповідно до інструкції дорослого проводять лінії: «Одна клітина вправо, дві вниз, три вправо, дві вгору». Фігури диктантів спочатку мають бути простими, та був поступово ускладнюватися.

Графічні диктанти доцільно або малювати одночасно з дітьми на своєму аркуші, або пропонувати після малювання правильний зразокдля порівняння. Порівняння та аналіз отриманого малюнка допоможуть розвитку у дітей критичності до результатів своєї діяльності та самоаналізу.

"Клітинка".Дітям пропонується обвести клітинку в будь-якому місці аркуша, потім обвести клітини через одну до кінця сторінки. рядок; обвести клітинки через одну вниз до кінця сторінки, вийшов стовпчик. Спочатку діти діють за наслідуванням дорослому, потім по усній інструкції.

Використовуйте в орнаментах різні елементи: крапки, палички (вертикальні, горизонтальні, діагональні – завдовжки одну клітинку). У складних візерунках діти вчаться визначати закономірність розташування малюнка (чергування елементів). Корисно привчати до малювання безперервних візерунків, не відриваючи руки (підготовка до листа).

Ще один вид завдання: «Малювання в клітинах»
Можна також закріплювати кольори і рахунок: знайди верхню ліву клітинку і намалюй у ній синє коло, відступи вниз 4 клітинки і намалюй жовтий трикутник, відступи вправо 3 клітинки і намалюй зелений квадрат, відступи вниз 5 клітин і намалюй червоний квадрат, від зеленого квадрата відступи на 7 клітинок і намалюй чорне коло, від чорного кола відступи на 3 клітинки вниз і намалюй синій трикутник, і т. д. Завдання та кольори можуть бути будь-якими.

"Повтори малюнок".Після освоєння дитиною орієнтування на аркуші можна запропонувати йому зразок малюнка і попросити його повторити такий самий малюнок.

«Дорисуй другу половину». Дітям пропонують зразок з готовою половиною малюнка, і необхідно закінчити малюнок, домалювавши другу частину. Дитина обводить готовий бік малюнка та домальовує протилежний.

"Продовжи ряд". У цій грі у дитини на листочку є початок ряду із зображенням, і йому необхідно продовжити ряд до кінця.

Спочатку дитині пропонують самі прості зображення, а потім вони ускладнюються: вводиться кілька кольорів, кілька елементів, верхнє та нижнє зображення, елементи, які необхідно домальовувати, не відриваючи руки від аркуша. І т.д. Можна ускладнити і проводити заняття на час, використовуючи пісочний годинник. Потім дитина сама перевіряє, скільки вона зробила правильно і виробляє самоконтроль.

Ці ігри сприяють розвитку пам'яті, мови, уяви; розвитку навичок орієнтування на аркуші та зошити; формують елементарні математичні уявлення, наполегливість та терпіння.

Ігри формування умінь орієнтуватися на площині (орієнтування на аркуші паперу, т. е. в двовимірному просторі)

Орієнтування на площині. У старшій групідіти повинні навчитися вільно орієнтуватися на площині, тобто у двовимірному просторі. На початку навчального рокуна заняттях з математики дітей вчать розташовувати предмети у зазначеному напрямку: зверху вниз або знизу вгору, зліва направо чи праворуч наліво. Велику увагу приділяють послідовному виділенню, опису та відтворення взаємного розташування геометричних фігурпо відношенню один до одного.

Подальшому розвитку орієнтування на площині служить навчання дітей вмінню знаходити середину (центр) аркуша паперу чи таблиці, верхній і нижній, лівий і правий краю аркуша, верхній лівий і правий, нижній лівий і правий кути аркуша. Цій роботі присвячують основну частину 3-4 занять. На першому занятті педагог демонструє таблицю і дає зразок опису розташування предметів стосовно листа. Діти описують та відтворюють зразок. Пізніше вчать їх діяти за вказівкою, а зразок показують вже після того, як завдання виконане. Тепер він є засобом самоконтролю. Виконавши завдання, діти описують, скільки фігур і де розмістили. Починаючи з другого чи третього заняття, педагог пропонує їм спочатку повторити завдання, а потім виконати його.

Діти повинні вживати точні слова для позначення становища предметів стосовно аркушу, підлозі, майданчику. На заняттях з математики діти отримують перші уявлення про ті чи інші просторові зв'язки та стосунки. Засвоєння їх відбувається у різних видахпрактичної діяльності дітей (наприклад, образотворчої)

Гра «Назви сусідів». Для цього використовується аркуш паперу, на якому розташовані хаотично зображення різних предметів.

Варіант 1: вихователь просить знайти зображення якогось предмета та визначити:

  • - що зображено праворуч від нього,
  • - що намальовано під ним,
  • - що знаходиться вгорі праворуч від заданого предмета, тощо.

Варіант 2: вихователь просить назвати або показати предмет(и), які(і) знаходяться:

  • - у правому верхньому кутку,
  • - вздовж нижньої сторони листа,
  • - у центрі листа, тощо.

Гра "Лабіринт Гаррі Поттера". Вихователь роздає кожній дитині лист, на якому намальований лабіринт і стрілочною вказано початок шляху. Потім дітям пропонується допомогти знайти дорогу до кубка, для цього необхідно виконати інструкції, а потім перевірити правильність виконання. Спочатку лист з лабіринтом треба розташувати так, щоб вхід до нього був ліворуч (праворуч, вгорі, внизу), потім йти ним (вести лінію) до повороту, повертати в потрібну сторону за інструкцією. Наприклад, вхід до лабіринту внизу, йдемо вгору, вліво, вгору, вправо, вниз. Дійшовши до кінця, діти можуть себе перевірити: вихователь цей же маршрут намалював маркером на плівці, наклавши її на свій лист, дитина бачить - чи весь шлях він пройшов правильно.

Гра "Геометричний диктант". Перед дітьми лежить аркуш паперу та набір геометричних фігур. Вихователь дає інструкції, а діти мають виконувати у швидкому темпі. Наприклад, червоний квадрат покласти в лівий верхній кут, жовте коло - в центр аркуша і т.д. після виконання завдання діти можуть перевірити правильність виконання:

варіант 1: у вихователя заготовлено заздалегідь аркуш із намальованими геометричними фігурами відповідно до диктанта;

Варіант 2: хтось із дітей (під контролем вихователя) виконує роботу на магнітній дошці, яку потім можна повернути до всіх дітей.

Гра «Я їду машиною». Перед кожною дитиною аркуш паперу (А3) та маленька машинка.

Варіант 1. Діти, слухаючи інструкції вихователя, пересувають машину у потрібному напрямку. Наприклад, у правому нижньому кутку листа – гараж, звідти ми поїдемо по нижній сторонілиста до школи. Вона знаходиться у лівому нижньому кутку, а після школи ми поїдемо до зоопарку, який знаходиться у правому верхньому кутку, і т.д.

Варіант 2. Вихователь починає гру, діти по черзі вигадують та промовляють наступний орієнтир.

Гра "Калейдоскоп". Для гри дітям пропонується намалювати орнамент або наклеїти готові форми (геометричні фігури, вирізані картинки) та розповісти про свою роботу. Для цього вихователю раціонально датиме тему роботи. Наприклад: «Закладка», «Килимок», «Ковдряна ковдра», «Великоднє яєчко», «Рамка для картини» та інші.

Гра «Прикрась ялинку». Варіант 1. У кожної дитини на аркуші намальована ялинка, але всі кульки на ній білі. Діти розфарбовують кульки за інструкцією вихователя.

Варіант 2. У дітей заготівля ялинки з паперу та вирізані з паперу геометричні фігури різних кольорів. Діти по черзі називають орієнтири - куди наклеїти якусь фігуру.

Троян Наталія Анатоліївна

Щоб дитина успішно навчалася у школі, вона має вільно орієнтуватися у просторі та володіти основними просторовими поняттями. Просторові уявлення необхідні для навчання дитини рахунку, письма, малювання, читання та багатьох інших дисциплін, які ґрунтуються на встановленні співвідношень між предметами та явищами, їх послідовності, а значить, їх просторових можливостей. Розміщення точок, заголовки, назви вправ, правильне оформленняроботи майже всім маленьких дітей представляють складний момент шкільного життя. Робота у зошит потребує жорсткої дисциплінованості.

Формування графічної навички як технічної сторони письма багато в чому залежить від уміння орієнтуватися на аркуші паперу. Це пов'язано з тим, що форми букв визначаються не тільки складом елементів, що входять до них, але і їх кількістю, розміром і розташуванням щодо робочого рядка. Отже, для того, щоб дитина набула графічної навички, вона повинна свідомо засвоїти зоровий образ букви, ясно уявляти собі, з яких елементів вона полягає і в яких просторово-кількісних відносинах ці елементи об'єднані в кожній окремій літері.

Вправи на розвиток зорового та просторового сприйняття допомагають формуванню та вдосконаленню орієнтування на аркуші паперу та навички руху по ньому руки. Робота проводиться на аркуші великого формату і спирається на активну діяльність дітей з іграшками та геометричним матеріалом. Насамперед необхідно пояснити значення виразів у центрі, посередині, праворуч, зліва, збоку, по верхній, по нижній, по боковій стороні праворуч, по бічній — зліва , лівий (правий) верхній кут, лівий (правий) нижній кут, верхній (нижній) рядок та ін.

1. «Сніжинки падають»(Розвиток вміння розрізняти верх і низ листа.) Діти викладають сніжинки, зроблені з паперу у верхню частину листа. Потім беруть кожну сніжинку і показують, куди вона падає (униз листа). Свої дії супроводжують словами: «згори донизу».

2. « Метелики летять»(Розвиток вміння розрізняти верх і низ листа). Виконується так само, як і першу вправу. Спираючись на показ дорослого та його словесні вказівки, а потім лише за його словесними інструкціями діти переміщують метелика по аркуші паперу, коментуючи свої рухи: «вгору-вниз», «знизу вгору».

3. «Літак», «Машина»(Розвиток вміння розрізняти праву та ліву сторони аркуша). Літак «розбігається» злітною смугою, машина «їде» з дому в гараж. Свої дії діти супроводжують вказівкою напряму руху: «зліва направо».

4. « Геометричний диктант».

Варіант 1.Дітям пропонуються картки з різними фігурами (квадрат, коло, крапка, хрестик) та завдання до них. Наприклад:

Написати букву (намалювати фігурку) праворуч або ліворуч від вертикальної лінії.

Покласти кружок, праворуч від нього - намалювати хрестик, ліворуч від хрестика поставити крапку.

Намалювати крапку, нижче крапки - хрестик, праворуч від крапки - кружок.

Намалювати квадрат, праворуч від нього – хрестик, вище хрестика поставити крапку.

Варіант 2. Діти розглядають готову композицію орнаменту, аналізують його та відтворюють по пам'яті, користуючись заздалегідь заготовленими геометричними фігурами. Наприклад, квадрат розмістити у центрі листа, коло – у верхній частині, овал – у нижній, трикутник – по правому краю, багатокутник – по лівому. Або: синє коло в центрі листа, червоне - у лівому верхньому кутку, зелене - у лівому нижньому, жовте - у правому верхньому, чорне - у правому нижньому.

Варіант 3.Дорослий каже, де якісь постаті слід розмістити, але нічого не показує. Наприклад, покласти квадрат на середину аркуша паперу, навколо розмістити вісім трикутників ( гострим кутомдо квадрата), між трикутниками — малі кола, а над трикутниками — квадрати; у лівому верхньому та нижньому кутку розкласти кола, з'єднавши їх між собою прямою лінією.

5. "Політ у космосі".По аркушу паперу темного кольору (космос) діти переміщають гурток (космічний корабель) відповідно до зазначеного напряму (маршрутом космічного корабля): із середини (центру) у лівий верхній кут, потім у правий нижній тощо.

6. "Назви сусідів".Для цього використовується аркуш паперу, на якому розташовані хаотично зображення різних предметів.

Варіант 1:дорослий просить знайти зображення якогось предмета та визначити:

Що зображено праворуч від нього,
- що намальовано під ним,
- що знаходиться вгорі праворуч від заданого предмета, тощо.

Варіант 2:дорослий просить назвати або показати предмет(и), які(і) знаходяться:

У правому верхньому кутку,
- вздовж нижньої сторони листа,
- у центрі листа, тощо.

7. "Лабіринт".Дорослий дає дитині лист, на якому намальований лабіринт і стрілочною вказано початок шляху. Потім дитині пропонується допомогти знайти дорогу з лабіринту. .

8. "Я їду на машині".Перед дітьми аркуш паперу (А3) та маленька машинка. Діти, слухаючи інструкції дорослого, пересувають машину у потрібному напрямку. Наприклад, у правому нижньому кутку аркуша – гараж, звідти ми поїдемо по нижній стороні аркуша до школи. Вона знаходиться у лівому нижньому кутку, а після школи ми поїдемо до зоопарку, який знаходиться у правому верхньому кутку, і т.д.

9. «Прикрась ялинку».На аркуші намальовано ялинку, але всі кульки на ній білі. Потрібно розфарбувати кульки за інструкцією дорослого. «У центрі – синя куля, праворуч від неї – жовта, внизу – червона і т.п.»

10. «Клітина».Дітям пропонується обвести клітинку в будь-якому місці аркуша, потім обвести клітини через одну до кінця сторінки, вийшов рядок; обвести клітини через одну вниз остаточно сторінки, вийшов стовпчик. Спочатку діти діють за наслідуванням дорослому, потім по усній інструкції. Використовуйте в орнаментах різні елементи: крапки, палички (вертикальні, горизонтальні, діагональні – завдовжки одну клітинку). У складних візерунках діти вчаться визначати закономірність розташування малюнка (чергування елементів). Корисно привчати до малювання безперервних візерунків, не відриваючи руки (підготовка до листа).

11. "Графічний диктант".На аркуші паперу в клітинку діти відповідно до інструкції дорослого проводять лінії: «Одна клітина вправо, дві вниз, три вправо, дві вгору». Фігури диктантів спочатку мають бути простими, та був поступово ускладнюватися. Диктанти можна виконувати як правою рукою (якщо вона ведуча), так і лівою, а потім двома разом.

Графічні диктанти доцільно або малювати одночасно з дітьми на своєму аркуші, або пропонувати після малювання правильний зразок для порівняння. Порівняння та аналіз отриманого малюнка допоможуть розвитку у дітей критичності до результатів своєї діяльності та самоаналізу.

Для повнішого і глибоко засвоєння матеріалу в усіх іграх можна використовувати такий цікавий прийом - передати «вчительські» функції дитині, оскільки в результаті викладання найкраще навчається сам учитель.

Ще один варіант ускладнення роботи з цими іграми - це наступне «читання» візерунків, що вийшли. Дитині необхідно розповісти, де які фігури він розмістив або яким чином намалював візерунок, що вийшов.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Зегебарт Г.М. Не просто лабіринти. - М: Генезис,2011

2. Метліна Л.С. Математика в дитячому садку. М: Просвітництво, 1984

3. Моргачова І.М. Дитина в просторі. Підготовка дошкільнят із загальним недорозвиненням мови до навчання письма у вигляді розвитку просторових уявлень. Методичний посібник. – СПб.: «ДИТИНСТВО-ПРЕС», 2009

4. Сунцова А.В., Курдюкова С.В. Вивчаємо простір: ліво-право, верх-низ, близько-далеко. - М: Ексмо, 2010

5. Тригер Р.Д. Підготовка до навчання грамоти: Посібник для вчителя. - Смоленськ: Изд-во «Асоціація XXIвек», 1998

Тема:Орієнтування на аркуші паперу: угорі, внизу, праворуч, ліворуч, у середині аркуша.

Ціль:навчити орієнтуватися на площині листа.

Завдання:

Освітні:

Розміщувати об'єкти в заданій позиції на площині листа: вгорі, внизу, посередині, ліворуч, праворуч

Словесно позначати місце розташування об'єктів на площині листа та напрямки простору.

Корекційно-розвиваючі:

Розвивати вміння виділяти кути на аркуші паперу

Розвиток усного мовленняшляхом вимоги повних відповідей на питання вчителя.

Розвиток дрібної моторики за допомогою виконання практичної роботи.

Розвиток мислення за допомогою включення до уроку завдань на вміння знаходити закономірності.

Коригувати увагу, МіжособистіснІ стосунки.

Корекція загальної моторики через проведення фізкультхвилинки та зміни динамічних поз;

Корекція дрібної моторики через предметно-практичну діяльність;

Коригування мови через повні відповіді на запитання.

Виховні:

Виховувати інтерес до російської культури.

Виховувати дисциплінованість, уміння слухати однокласників, дбайливе ставлення до роздавального матеріалу та до навчальним приладдям.

Виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.

Тип уроку:комбінований

Обладнання:ноутбук, набір для аплікації, лист із завданнями, набори геометричних фігур, іграшки машинки, малюнок «дерево настрою», зображення осінніх листочків.

Хід уроку

Підготовча частина

1. Організаційний момент.

Продзвенів дзвінок для Вас,

Усі зайшли спокійно до класу.

Устаньте все у парт красиво,

Привітайте чемно!

Не лінуйтеся - посміхніться,

І тихенько сідайте! (Діти сідають.)

2. НВП – «Дерево настрою».

Яка пора року?

Що відбувається з деревами восени?

Наше дерево настрою трохи засумувало.

Давай прикрасимо дерево – листочками та перевіримо, який у вас настрій. Червоний, жовтий та зелений – це гарний, радісний настрій, а коричневий – це сумний настрій.

І наприкінці уроку ми перевіримо ваш настрій. І подивимося, яким воно стало після уроку. Ви визначите свій настрій та прикрасите дерево листочками.

Основна частина.

1. Розмова у тому, що вивчали минулого уроці.

Минулого уроку ми вчилися орієнтуватися у класі.

Ось зараз і перевіримо, як ви навчилися орієнтуватися у класі. (Двері, вікно)

2. Повідомлення теми та цілей уроку.

Ми будемо вчитися орієнтуватися на аркуші паперу, щоб ви надалі могли визначати верх, низ, право, ліво та середину аркуша.

3. Актуалізація знань учнів.

Хлопці, сьогодні мені на телефон надійшло повідомлення від лісових мешканців.

– У густому лісі живуть звірі. У них є діти. І вирішили звірі

побудувати їм лісову школу. Зібралися вони на узліссі і стали

думати, де її поставити.

Заєць запропонував збудувати в лівому нижньому кутку.

Лисиця хотіла, щоб школа була у правому верхньому кутку, поряд зі своєю норою.

Ведмідь наполягав на тому, щоб збудували школу у верхньому лівому кутку,

Вовк просить збудувати в правому нижньому кутку.

У розмову втрутилася мишка. Вона сказала: "Школу потрібно побудувати в середині". Прислухалися звірі до поради миші та вирішили будувати школу на лісовій галявині посередині. Так усім зручно.

Давайте з вами перевіримо, чи правильно прислухалися звірі до поради мишки. Але для цього нам самим потрібно навчитися орієнтуватися на аркуші паперу.

4. Пояснення нової теми.

Навчання орієнтування на аркуші паперу.

Уявімо, що ми фокусники. Ми навчимося проводити на аркуші паперу невидимі лінії. Покладіть перед собою ось так аркуш паперу (показує вчитель).

Підніміть праву руку і покладіть на праву сторону листа, потім - ліву руку покладіть на ліву сторону як я. Складіть аркуш паперу навпіл, куточок до куточка. Переверніть аркуш паперу та ще раз складіть навпіл. Розгорніть аркуш паперу та що ви бачите (відповіді дітей).

Де лінії перетнулися – це середина аркуша. Покажіть середину аркуша.

Лист має краї. Я вам покажу. Це правий, а це лівий. Ближче до вас нижній, а далі від вас – верхній. Покажіть краї листа.

Подивіться, ще є кути, скільки їх, порахуємо.

Знайдіть праву сторону аркуша. На правій стороні – один і інший правий кут. Кут зверху листа - це правий верхній кут, а внизу листа - це правий нижній кут. Покажіть, як я спочатку верхній, а потім нижній кут. Знайдіть ліву сторону листа. На лівій стороні – один і інший лівий кут. Кут зверху листа - це лівий верхній кут, а внизу листа - це лівий нижній кут. Покажіть, як я спочатку верхній, а потім нижній кут

Повторюйте за мною назви та показуйте.

5. Фізкультхвилинка (ноутбук).

Перевіримо, чи правильно лісові жителі прислухалися до поради мишки? (Робота на дошці).

6. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Пальчикова гімнастика.

2. Викладання за інструкцією – картина.

Перед дітьми лежить аркуш паперу та у конверті роздатковий матеріал.

На аркуші потрібно викласти те, що я зараз скажу, а де викладати, ви
дізнаєтесь, якщо будете уважно слухати мене.

    Настала осінь. У небі світить сонечко. Розмістіть сонце у верхньому лівому кутку.

    Пливе на небі хмара. Розмістіть його у верхньому правому кутку.

    Раптом повіяв вітер. З дерев опадають листочки. Розмістіть дерево посередині листа.

    Червоний листочок розмістіть у нижньому лівому кутку.

    Жовтий листочок розмістіть у правому нижньому кутку.

    перевірте себе. Подивіться, як мало вийти.

Ось які гарні у нас вийшли картини.

Заключна частина.

Підсумок уроку.

Що ви сьогодні нового дізналися на уроці?

А що вам сподобалося на уроці?

Давайте дерево поповнимо листочками свого настрою. Виберіть той колір листочка, який відповідає вашому настрою наприкінці уроку.

Конспект відкритого заняттяз психомоторики

Тема: Орієнтування на аркуші паперу

Мета: вчити орієнтуватися на аркуші паперу

Завдання:

Розвивати вміння виділяти кути на аркуші паперу, дрібну моторикупальців, активний словник

Навчити вмінню рухатися у заданому напрямку

Коригувати увагу, міжособистісні стосунки

Виховувати повагу один до одного, ввічливість

Хід заняття

Організаційний момент

Здрастуйте, хлопці.

Хто згадає, чим ми займалися на минулому занятті? (Відповіді дітей)

Сьогодні ми вчитимемося орієнтуватися на аркуші паперу

Актуалізація знань учнів

Читання вірша У. Берестова з наступним розбором.

Стояв чоловік на роздоріжжі доріг

Де право, де ліво - зрозуміти він не міг.

Але раптом учень у голові почухав

Тією самою рукою, якою писав,

І м'ячик кидав, і сторінки гортав,

І ложку тримав, і підлогу підмітав,

"Перемога!" - пролунав тріумфальний крик:

Де право, де ліворуч дізнався учень.

Запитання:

1.Про що цей вірш?

2.Для чого потрібно знати, де яка сторона?

Пояснення нової теми

Згадаймо, де в нас права рука. Підніміть її.

Де у нас ліва рука. Підніміть її.

Чи знаєте ви, що позначають слова вгорі-внизу?

Педагог – психолог уточнює ці поняття:

Вгорі знаходяться ті предмети, які знаходяться у верхній частині, на висоті. Назвіть предмети на висоті.

Внизу знаходяться ті предмети, які знаходяться в нижній майже чого-небудь, під чим-небудь. Назвіть предмети внизу.

Чи знаєте ви, де знаходиться центр?

Центр - місце, однаково віддалене від країв, кінців, тобто. середина. Назвіть предмети, що знаходяться у центрі.

Перед вами білий аркуш паперу.

Лист має краї. Це правий, а це лівий. Ближче до вас – нижній, а далі від вас – верхній.

Подивіться, ще є кути, скільки їх, порахуємо.

Знайдіть праву сторону аркуша. На правій стороні – один і інший правий кут. Кут зверху листа - це правий верхній кут, а внизу листа - це правий нижній кут.

Знайдіть ліву сторону листа. На лівій стороні один і інший лівий кут. Кут зверху листа - це лівий верхній кут, а внизу листа - це лівий нижній кут.

Повторюємо назви та показуємо разом із дітьми.

Фізкультхвилинка

На дошці малюнок будиночка. Це будиночок не простий, він казковий, у ньому навчатимуться лісові звірі.

Я зараз розповім вам казку. Слухайте уважно та малюйте простим олівцем на своєму аркуші будиночок у тому місці, про яке йдеться у казці.

У густому лісі мешкають звірі. У них є діти. І вирішили звірі збудувати для них лісову школу. Зібралися вони на узліссі і почали думати, де її поставити.

Ведмеді запропонував збудувати в лівому нижньому кутку. Вовк хотів, щоб школи була у правому верхньому кутку. Лисиця наполягала на тому, щоб побудувати школу у верхньому лівому кутку, поряд зі своєю норою. Заєць просить збудувати в правому нижньому кутку. У розмову втрутилася мишка. Вона сказала: «Школу треба збудувати в центрі». Прислухалися звірі до поради миші та вирішили будувати школу на лісовій галявині посередині. Так усім зручно.

Молодці хлопці!

Закріплення вивченого матеріалу

Зараз ми подивимося як ви навчилися орієнтуватися на листочку і знаходити потрібне місце.

Завдання для самостійної роботи.

На аркуші потрібно викласти те, що я зараз скажу, а де викладати, ви дізнаєтесь, якщо уважно мене слухатимете.

Прийшла весна. Яскраво світить сонечко. Викладіть сонечко у лівому верхньому кутку.

З'явилися перші квіти. Викладіть квітку в нижньому лівому кутку.

Нас це тішить. Викладіть у верхньому правому кутку посмішку.

Прилетіли птахи. На середині листа викладіть пташку.

Зеленіє трава. Намалюйте її по нижньому краю

Плиють по небу хмари. Викладіть їх по верхньому краю листа.

Який кут залишився вільним? Там ми підписуємо малюнок.

Перевірте себе. Подивіться, як мало вийти.

Підсумок

Чим ми займалися на занятті?

Вам сподобалися ігри?

Оцінювання роботи класу та кожного учня.



Розповісти друзям