План-конспект відкритого заняття у підготовчій групі з навчання грамоті «Пропозиція. Конспект з навчання грамоті у підготовчій групі «Космічна подорож

💖 Подобається?Поділися з друзями посиланням

Мета заняття:допомогти дошкільника освоїти програмний матеріал, зробити педагогічний процес емоційнішим, домагатися більшої активності дітей на занятті.

Завдання:

  • Закріплювати вміння дітей проводити звуковий аналіз слів із застосуванням правил написання голосних літер та визначенням ударного голосного звуку.
  • Закріплення навичок виділення потрібного звуку у слові.
  • Формувати вміння ділити слова склади.
  • Закріплювати вміння виділяти першу букву в слові та називати слова певної звукової структури.
  • Удосконалювати вміння дітей складати ланцюжок речень за схемами.
  • Формувати граматичний лад мови, розширювати словниковий запас.
  • Удосконалювати навички читання дітей.

Матеріали:конверт із листом; картинки; схема п'ятизвукового слова, фішки: червоні, сині, зелені, чорні; картки-схеми визначення складів у слові; картки з набором букв; вказівка.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Вихователь повідомляє дітям, що знайшла листа від Незнайки. Читає його дітям.

Вихователь:Незнайко пише, що потрапив до країни «Розумників і розумниць», де царює цариця Грамота. Цариця грамота запросила Незнайко пограти в мовленнєві ігри, але Незнайко відмовився грати з царицею, тому що він не знає що таке «мова» та «мовні ігри». На що цариця дуже розгнівалася і наказала ув'язнити Незнайка у високій вежі, але пообіцяла випустити його, якщо ми з вами допоможемо йому. Треба виконати завдання, які приготувала нам цариця Грамота. Ну що, ви згодні допомогти нашому другові Незнайку? (Відповіді дітей).
– Перш ніж ми почнемо виконувати завдання, давайте згадаємо, що таке «мова»? Із чого вона складається? (Мова – це слова, речення. Мова складається з речень. Пропозиції складаються зі слів. Слова складаються зі складів та літер. Склади складаються з літер та звуків).
– Для того, щоб нам правильно виконати всі завдання, давайте зробимо гімнастику для язичка. Язичок цікавий дивиться вгору, вниз, ліворуч і праворуч (Діти виконують рухи язичком 3-4 рази).А тепер проговоримо скоромовку «Як у гірки на пагорбі, жили тридцять три Єгорки» (Діти промовляють скоромовку тихо, голосно, швидко і повільно).

1 завдання:Звуковий аналіз слова

Вихователь:Розгляньте картинку і назвіть слова, що починаються на твердий звук -м- і м'який звук -м'- (Відповіді дітей).

– А тепер проведемо звуковий аналізслова, наприклад слово ведмедик. Згадайте, які звуки бувають? (Голосні та приголосні, тверді та м'які, дзвінкі та глухі, а також ударні).

М’– приголосний, м'який, дзвінкий звук, відзначаємо зеленою фішкою.
І
Ш
До– приголосний, твердий, глухий звук, відзначаємо синьою фішкою.
А- Голосний звук, відзначаємо червоною фішкою.
Який звук у цьому слові ударний? Звук -і-, поряд ставимо чорну фішку.

2 завдання:Яка літера «заблукала»? (Виправити помилку)



3 Завдання: Скільки складів у слові?

Вихователь:Потрібно зафарбувати стільки «цеглинок», скільки складів у цьому слові.

Фізкультхвилинка

4 завдання:Розшифруй слово

Вихователь:Потрібно вгадати, яке слово зашифроване. Малюнки підкажуть, які букви потрібно вписати у квадрати.

5 завдання:Склади пропозицію

Вихователь:Додаючи за одним словом, скласти ланцюжок речень за схемою.

6 завдання:Прочитай слово

Вихователь:І нарешті останнє завдання. У кожного з вас є ланцюжок з літер, треба ту літеру, яка написана правильно, обвести в гурток, а ту, яка не правильно – закреслити. Прочитайте отримане слово.

Вихователь:Молодці!

Звучить телефонний дзвінок, вихователь розмовляє, потім повідомляє дітям, що Незнайка на волі і пропонує дітям запросити його в дитячий садокщоб навчити його всьому чому навчилися самі.

Людмила Дзюба
Відкрите заняття з навчання грамоти підготовчій групі«Допоможемо звукам» Відео

Дорогі колеги!

Дякую всім, хто ознайомився з моєю попередньою публікацією ("Відкрите заняття «Навчання грамоті». Група підготовча. Частина 1"). Дякую за підтримку та за поради. А, як Ви зрозуміли, моя робота в "Частині 1" торкалася, скажімо так, "технічної" сторони забезпечення освітнього процесу. Тому і відеоролик був такий короткий, - тільки показати напрацювання і спитати пораду (зараз воно видалено з однією метою - не забирати Ваш час). У цій публікації (Частина 2) відео - 20 хвилин. Також я обіцяла, що якщо хтось виявить бажання – додам і текстовий файл заняття. Що із задоволенням і роблю.

Отже, відео-заняття:

Заняття з навчання грамоті у підготовчій групі

вихователя Дзюба Л. Ю. (для колективного перегляду).

Тема: «Допоможемо звукам»

Програмний зміст:

1 . Вчити називати слова із заданим звуком, ділити слова на склади, знаходити ударний склад.

2 . Складати пропозицію за схемами.

3 . Вчити розрізняти голосні, приголосні звуки.

4 . Закріплювати знання про слово-розрізнювальну роль звуку.

Демонстраційний матеріал: конверт від «Королеви звуків», конверти з частинами від ключа, схеми речень, «Ромашка» зі звуками.

Роздатковий матеріал: схеми речень, слова з пропущеними літерами.

Хід заняття:

Лунає стукіт у двері, вносять конверт з листом.

Вихователь: До нас прийшов лист, давайте його прочитаємо

Вихователь читає:

Здрастуйте, хлопці! Пише вам фея звуків. Усі ви знаєте, що таке звуки. Країна, де вони живуть, перебуває у книзі. Ця книга називається "Буквар". Її могла взяти кожна дитина - погортати, почитати, разом з вихователем виконати завдання. А тепер цю книгу разом із Мальвіною викрав Карабас-Барабас. Він посадив їх у комірчину і замкнув двері на ключ, а ключ зламав.

Діти, допоможіть, будь ласка, зібрати всі частини ключа і тоді ви звільните Мальвіну і повернете «Буквар» хлопцям. А для цього вам необхідно виконати всі завдання, які приготував Карабас – Барабас.

Завдання від Карабаса-Барабаса (перебувають у конверті і зачитуються вихователем під час заняття): Я приготував вам 6 конвертів із завданнями. У кожний конверт вкладено частину ключа. Якщо ви правильно виконаєте всі завдання, то зберете ключ і звільніть своїх друзів із ув'язнення.

Перше завдання від Карабаса-Барабаса:

- Які звуки називаються голосними? Які звуки називаються приголосними?

Діти: голосні звуки вимовляються з голосом

Вихователь: правильно, віконця в звукових будиночках, де живуть голосні звуки, позначаються червоним.

А (червоний В (синій

У стовпець) З стовпець)

Вихователь:Хлопці, у нас є перша частина ключа, залишилося зібрати ще 5 частин і виконати 5 завдань.

Друге завдання від Карабаса-Барабаса:а це завдання – складніше. Це завдання для уважних:

Послухайте та визначте, який звук часто зустрічається у вірші?

Барабан бадьорив баран

Бух! І лопнув барабан.

Діти: звук [Б]

Дятел дерево довбає,

День-деньській кору дробить

Дятел лікує древній дуб,

Добрий дятел дубу люб.

Діти: [Д]

Вихователь:Правильно, звук [Б] та [Д]. При проголошенні звуку губи стуляються і розмикаються, повітряний струмінь зустрічає перешкоду, голосові зв'язки (шийка) тремтить.

Характеристика: Звуки [Б] та [Д] – приголосні.

Наступне (3-тє) завдання від Карабаса- Дуже складне, давайте прочитаємо. (Читання складів).

Вихователь: Молодці хлопці, у нас є наступна частина ключа, залишилося зібрати ще 3 частини і, значить, виконати 3 завдання Давайте намагатимемося правильно виконувати завдання і врятуємо друзів.

Четверте завдання від Карабаса-Барабаса: Розділити слова на склади

Зображення на екрані: літак, годинник, будинок, білка, барабан.

Вихователь:Скільки складів у цьому слові? Діти показують схеми цих слів. (і т.д.)

Вихователь:Молодці! Я дивлюся, ви стомилися. Виходьте на килим!

Фізкультурна хвилина «Буратіно»:

Буратіно потягнувся,

Раз - нахилився,

Два – нахилився,

Три – нахилився.

Руки в сторони розвів,

Ключик, мабуть, не знайшов.

Щоб ключик нам дістати,

Потрібно на шкарпетки встати.

(Всі слова супроводжуються рухами)

Вихователь: Хлопці, у нас є четверта частина ключа, залишилося зібрати ще 2 частини і, значить, виконати ще два завдання

П'яте завдання від Карабаса-Барабаса: Складіть схему пропозиції щодо картинки. (Див. відео).

Вихователь: Хлопці, а Карабас-Барабас не очікував, що малюки бувають такими розумними, і що доведеться відпускати наших друзів Ми маємо п'яту частину ключа, залишилося виконати останнє завдання!

Останнє завдання Карабаса: Пробігла Шалунишка-гумка, і стерла фрагменти букв: Слова - машин_,ми_ка, _ети, лі_он, б_лка, м_лина, _латок, _іса, ко_, _іт. (Див. відео).

Вихователь:Тепер у нас є всі 6 частин. Давайте зберемо з них ключ.

(Діти складають ключ із частин).

Вихователь:Хлопці, заплющити очі. (Блискає хлопушка - заміна ключа на цілий). Ой, хлопці, відбулося чаклунство. Ключ став цілим!

Діти підходять до будиночка, на якому висить полотно з намальованим осередком. Піднімають полотно – під ним зображення замка. Діти відчиняють його. З будиночка виходить Мальвіна з абеткою та частуванням.

Мальвіна: Привіт, хлопці! Дякую, що виконали всі завдання та звільнили мене та Буквар. За це я пригощаю вас (роздає печиво у вигляді букв).

Вихователь(Підбиваючи підсумок): Що цікавого, нового ви дізналися? (Відповіді дітей).

Дорогі колеги. Чекаю на ваші коментарі. Дякую, що зайшли на цю сторінку та приділили свій час моїй роботі. З повагою – вихователь МАДОУ д/с №49 м. Калінінграда Дзюба Людмила Юріївна.

Заняття з навчання грамоти у підготовчій до школи групі.

Освітні цілі:

продовжувати вчити дітей проводити звуковий аналіз слів «Троянда» та «М'ясо» із застосуванням правил написання голосних літер та визначенням ударного голосного звуку.

Вчити називати слова за заданою моделлю.

Розвиваючі цілі:

розвивати зв'язне мовлення (монологічні та діалогічні форми);

закріплювати вміння відповідати на запитання поширеною пропозицією;

виробляти вміння самостійно робити висновки;

розвивати граматичний лад мови (закріплювати навичку узгодження прикметників із іменниками в роді, числі, відмінку);

розвиток фонематичного слуху, сприйняття, уваги, пам'яті, словесно-логічного мислення;

розвивати вміння називати слова на заданий звук.

Виховні цілі:

виховання навички самостійної діяльності;

виховувати в дітей віком вміння: працювати у колективі, терпляче вислуховувати питання педагогів, відповіді товаришів і поважати їхню думку;

виховувати почуття взаємовиручки та допомоги;

виховувати інтерес до заняття та любов до рідної мови.

Матеріал демонстраційний: червоні, сині, зелені, чорні фішки; каса з пройденими голосними літерами "а", "я"; літера «про»; вказівка.

Матеріал роздавальний: червоні, сині, зелені, чорні фішки; каса з пройденими голосними літерами "а", "я"; літера «про»; картка зі схемою (будиночки для звуків).

Хід заняття

I. Організаційний етап.

ІІ. Постановка навчальної задачі через ігрову мотивацію.

ІІІ. Основний етап.

Гра "Хто більше?";

Ігрова вправа «Докінчи слово»;

Гра «Малюшки-коротуна»;

Ігрова вправа «Перетворення слів – чарівний ланцюжок»;

Словесна гра "Скажи правильно";

Гра «Назви братика»;

Гра «Дізнайся звук»;

Словесна гра «Заблукав звук»;

Гра «Хто уважний?»;

Проведення звукового аналізу слів «Троянда» та «М'ясо» із застосуванням правил написання голосних літер;

Гра «Виправи помилку»;

Гра "Назви слова".

IV. Останній етап.

Хід заняття

(Діти входять до групи, вітаються з гостями)

Вихователь: — Хлопці, скажіть, будь ласка, до якого ви ходите гурт? (Підготовчу групу)

— Отже, скоро ви станете школярами. Уявіть собі, що ви сьогодні не в групі, а в школі, в класі. До нас прийшли педагоги, щоб подивитися, як ви готові до школи. Покажемо гостям, що ми знаємо та вміємо?

(Телефонує дзвінок, діти стають у коло)

Вихователь:

— Хлопці, ви знаєте, що ми говоримо словами. І зараз ми покажемо, скільки багато слів ми знаємо. Пограємо у гру «Хто більше?». (Виховник із м'ячем стає в коло, кидаючи м'яч дитині називає будь-який звук, дитина повертає м'яч і називає слово, яке починається з цього звуку).

— Молодці, багато слів ви назвали. А зараз гра «Докінчи слово». (Виховник з м'ячем стає в коло, кидаючи м'яч дитині називає першу частину слова, дитина повертаючи м'яч називає другу частину або повністю слово: дрова, со-ва, чап-ля і т.д.)

— Чудово, а тепер гра «Малюшки-коротуна»:

Ми – малеча-коротунька.

Будемо раді, якщо ти

Поміркуєш і знайдеш

І почала і кінці.

(Борис, носоріг, пиріг, замет, водолій, зоопарк, пароль, паркан)

— Добре, а зараз гра «Перетворення слів – чарівний ланцюжок» (Вихованець з м'ячем стає в коло, кидаючи м'яч дитині називає слово, той змінює один звук і називає нове слово: будинок – том – кому – брухт – сом, крейда – сел – співав, жук – сук – цибуля)

— Молодці, і так гра «Скажи правильно» (погодження прикметника із іменником у роді, числі й відмінку).

— Хлопці, досі ми говорили про слова. Скажіть, із чого складаються слова? (Зі звуків)

- Якими бувають звуки? (Голосними та приголосними)

- А згодні звуки, які ми знаємо? (Тверді та м'які приголосні)

— Добре, граємо в гру «Назви братика» (Вихованець із м'ячем стає в коло, кидаючи м'яч дитині, називає твердий чи м'який приголосний звук, дитина, повертаючи м'яч, називає протилежний).

— Молодці, ви вже багато розповіли. А тепер покажіть як ви дізнаєтеся звук, гра «Дізнайся звук» (Вихованець називає слова, діти плескають у долоні, якщо почують звук р, з).

— А ви знаєте, що звуки можуть заблукати, гра «Заблукав звук»:

Закричав мисливець: Ой!

Двері (звірі) женуться за мною!»

Сидить на грядці міцно

Помаранчева кепка (ріпка).

Лежить ледар на розкладачку,

Гризет, хрустячи, гармати (сушіння).

Поет закінчив рядок,

Наприкінці поставив бочку (крапку).

— Чудово, ви чудово впоралися з грою. А зараз тихенько пройдіть за парти. (Діти проходять за столи)

— Викладіть перед собою червону, синю, зелену фішки зі своїх скриньок. Гра «Хто уважний?» (Виховник називає по одному звуку, діти піднімають ту фішку, якою він позначається. Протягом гри педагог запитує окремо дітей: «Чому ти підняв саме цю фішку?», дитина пояснює).

— Молодці, заберіть фішки. Посуньте до себе схему, проводимо звуковий аналіз слова «Троянда», а біля дошки розбирає слово Кирило. (Діти розбирають слово самостійно, а Кирило - зі зворотного боку дошки. Коли він закінчив і більша кількістьдітей, дошка розгортається, і Кирило пояснює, чому він становив саме цю модель слова).

- Перший звук у слові "Троянда" звук "р", твердий приголосний звук і позначається синьою фішкою. Другий звук у слові "Троянда" звук "о", голосний звук і позначається червоною фішкою. Третій звук у слові "Троянда" звук "з", твердий приголосний звук і позначається синьою фішкою. Четвертий звук у слові "Троянда" звук "а", голосний звук і позначається червоною фішкою.

— А ви, хлопці, перевірте, у вас така модель вийшла, перевірте і свого сусіда.

- Розумниця, правильно все зробив.

— Скільки звуків у слові «Троянда»? (4). Скільки приголосних звуків у слові «Троянда»? (2). Назвіть 1-й приголосний, 2-й приголосний («р», «з»). Який ударний голосний звук у слові «Роза»? (о). Якою фішкою позначається ударний голосний звук? (Чорний).

(вихователь пропонує дітям викласти під словом «Троянда» слово «М'ясо». Діти розбирають слово на місцях, а біля дошки вже перед ними розбирає дитина, пояснюючи кожну свою дію)

— Які однакові голосні звуки в словах «Троянда» та «М'ясо»? (О). Після яких приголосних звуків стоять звуки «про»? (Після твердих приголосних).

(Виховник показує дітям букву «о» і замінюють червоні фішки буквами «о»).

— Молодці, а зараз заберіть усі фішки в скриньку. Гра «Виправ помилку» (Вихованець виставляє на дошці синю фішку і за нею літери «а», «о», під ними викладає зелену фішку та літеру «я». Повторює з дітьми правила написання пройдених голосних літер. Потім пропонує закрити очі, переставляє місцями спочатку літери, потім фішки (діти знаходять і виправляють помилку.).

— Розумниці, виправили усі помилки. Тепер подивіться, яку модель викладаю на дошці: синя, червона, синя фішки. Гра "Назви слова". Назвіть слова, які можна прочитати за цією моделлю. Наприклад: кіт, цибуля, ... (том, будинок, кому, рот, ніс, сом, дим, мак, струм).

Молодці!

Підсумок: Чим ми сьогодні займалися на занятті? (Відповіді дітей)

— А як ви вважаєте, хто сьогодні більш активно брав участь у занятті, хто відзначився, хто добре працював? (Відповіді дітей) А зараз давайте поаплодуємо тим хлопцям, які добре займалися!

(Телефонує дзвінок, заняття закінчилося)

Конспект відкритого заняттяз навчання грамоти

для дітей старшого дошкільного віку

Тема: «Літера Я».

Цілі:

Закріплювати уявлення дітей про звук, букву, склад, слово;

Ознайомити з літерою Я;

Розвивати фонематичний слух;

Визначати позицію звуку у слові;

Формувати навичку друкування літери Я;

Виховувати доброзичливі стосунки між дітьми.

Демонстраційний матеріал:літери з каси букв, картинки із зображенням гномів, предметні картинки, картки зі словами, кубики Зайцева, плакат із зображенням букви Я та предметів, назви яких починаються з букви Я, піктограми.

Роздатковий матеріал:листи для самостійної роботи, олівці, сигнальні картки «твердість-м'якість»

Хід заняття.

I. Організаційний момент.

Педагог:- Здрастуйте, хлопці! Сьогодні я виявила у нашій групі мішечок. Хто його загубив? Дізнаємося, якщо слово прочитаємо.

Педагог викладає слово «ГНОМИ» кубиками Зайцева. Діти читають. На дошку виставляється картинка із зображенням гномів.

Що в цьому мішечку? Педагог показує, що у мішку лежать букви.

Діти:- Літери.

П.:- А може, звуки? Чим відрізняються звуки та літери?

Д.:Звуки говоримо і чуємо,

Букви бачимо ми та пишемо.

II. Повторення.

    Гра «Будинки голосних і приголосних».

Гноми дружно жили – були

Їли суп, компот варили.

Тільки раптом у лісовій глушині

Щось дивне знайшли.

Що ж це, подивіться,

Гномам нашим поясніть.

На дошці – 2 будиночки: червоний та синій.

П.:- У цих будиночках живуть букви. Які з них мешкають у червоному будинку?

Д.:- Голосні.

П.:- Що вони вміють?

Всі голосні дзвінко співають,

Словам співання надають.

А у синьому будинку?(Згодні.)

П.:А згодні вміють

Гарчати, стукати,

Свистіти, шипіти,

Але не хочеться співати їм.

Давайте, навчимо гномів розрізняти голосні та приголосні.

Діти по черзі дістають із мішечка букву, називають і ставлять на дошку у відповідний будиночок.

    Гра «У гості до приголосних».

П.:- У будиночку згодних дві кімнати: зелена та синя. Хто живе у цих кімнатах?

Д.:- У синій кімнаті тверді приголосні, а в зеленій - м'які.

П.: -Згодні дуже люблять приймати гостей. Допоможіть правильно провести тварину у потрібну кімнату. Я показую картинку, а ви називаєте її та визначаєте перший звук у слові. Якщо це твердий приголосний, то проводжаємо гостя до синю кімнату, а якщо м'який – у зелену. Вказуємо правильний шлях за допомогою сигнальних карток.

Педагог показує картинки: зебра, мишка, метелик, жабка, ведмідь, слон. Діти виділяють перший звук та показують синю або зелену картку.

    1. Нова тема.

1) Гра «Розшифруй та прочитай».

П.:Гноми в гості до нас прийшли,

Щось гноми принесли.

Що ж це таке?

Ми дізнаємось, якщо слово прочитаємо.

Педагог називає картинки, а діти повторюють лише перший склад, потім становлять слово «подарунок».

    Що то за подарунок?

Кругле, рум'яне з гілки дістану я.

На тарілку покладу, пригощайтеся - я скажу.

Д.: -Яблуко.

П.: -У слові «яблуко» перша літера – Я.

Виставляється плакат із літерою Я.

2) Подання букви Я.

Милується собою Я: «Я найкрасивіша!»

Ліворуч ніжку відвела і в словах танцювати пішла!

Звертаємо увагу на те, як пишеться ця літера (дивиться ліворуч).

П.:- Одному з наших гномиків так подобається літера Я, що він навіть ім'я собі вигадав на цю літеру! Прочитайте це ім'я.

Педагог викладає ім'я "Яша" кубиками Зайцева. Діти читають.

А ось Яша побачив ящірку і вирішив упіймати її, щоб пограти з нею. Допоможіть гному дістатися ящірки.

Гномик може пройти лише з картинок, назви яких починаються на букву Я.

Діти проводять маркером доріжку, з'єднуючи картинки: ящик-яйце-якір-яблука-ящірка.

П.:- Літера Я дивовижна, вона означає ціле слово.

Скаже про себе:

"Подивіться, це Я".

І про себе я можу сказати: Я – Євгенія Олександрівна. А ти хто? (Діти відповідають.)

Хлопці, скільки гномів до нас прийшли? (7)

Якщо кожен скаже: "Це я". Що вийде?

Вивішується плакат:

Діти розгадують ребус.

П.:- Що таке сім'я? Яка родина буває?

3) Читання складів із літерою Я.

П.:- Гноміки хочуть пограти з літерою Я. Давайте познайомимо їх із грою «Братики-сестринки».

Гра із кубиками Зайцева. Спочатку діти прочитують великий кубик (наприклад, МА), а потім маленький (МЯ) і будують вежу з двох кубиків. Далі прочитуються інші пари складів: ла – ля, на – ня.

А тепер додамо склади, і вийдуть слова: ля – поля, мене – ім'я, ня – лазня.

Фізкультхвилинка.

Наші гноми втомилися,

Довго літери вивчали,

І, напевно, друзі,

Відпочити і нам час.

Гра з м'ячем "Твердий-м'який".Діти стають у коло. Педагог кидає м'яч дитині і називає твердий приголосний звук (наприклад, «н»), а дитина кидає м'яч назад, вимовляючи м'який приголосний («нь»).

IV. Закріплення.

Гра «Заміни букву». На дошці розміщуються картки зі словами: фе н , р а д, м е год.

П.:- Ми зараз з вами станемо чарівниками, перетворюватимемо одне слово на інше.

Виділена літера змінюється на літеру Я:

фен – фея

радий – ряд

меч – м'яч

V. Самостійна робота.

Діти, постарайтеся виконати завдання акуратно, красиво. Ми подаруємо ваші роботи гномам. Вони радо продовжать вивчення букв.

VI. Підсумок.

Хлопці, які ви молодці! Ми сьогодні багато встигли:

Букву нову впізнали,

Зі словами пограли,

Гномів разом навчали,

І подарунки отримували,

А у всьому нам допомогла – літера Я.

На дошці – яблуня, на якій для кожної дитини прикріплено іменне яблучко (з червоного паперу). Кожен знаходить своє ім'я та забирає своє яблучко.

Література:

1. Бірюкова І.В. Знайомство із літерою Я.

2. Костильова Н.Ю. 200 цікавих вправ з літерами та звуками для дітей 5-6 років.

3. Бітно Г.М. Картки букв і складів з піктограм.

ПРОГРАМНИЙ ЗМІСТ:

ЗАКРІПЛЕННЯ ПРОЙДЕНОГО МАТЕРІАЛУ:
1. Закріпити уявлення дітей про слово, про речення.
2. Закріпити уявлення дітей про склад, як частини слова, вправляти у розрізнення кількості складів у слові, за кількістю голосних.
3. Розвивати вміння розпізнавати звук та букву.
4. Уточнювати уявлення про суттєві ознаки голосних та приголосних.
5. Узагальнити знання дітей про твердість та м'якість приголосних звуків.
6. Повторити правила написання ча - ща, чу - щу, жи - ши.
7. Продовжувати вчити дітей вигадувати та складати слова по окремій частині слова; тренувати дітей у читанні слів та тексту.
8. Формувати навички навчальної діяльності, розвивати пізнавальні інтереси
9. Виховувати стійку увагу, спостережливість та бажання навчатися у школі.
ОБЛАДНАННЯ:
- Таблиця складів;
- таблиця «звукові годинники»;
- Картки зі словами;
- картинки: кіт, автобус, тигр, яблуко, гусак, човен;
- Картки: сині та зелені;
- Картки: шафа, диван, вікно, стілець, лампа.

Хід заняття:

Вихователь:Діти, вчора я отримала величезного листа, вгадайте, хто його надіслав?
Д.:Незнайко!
В.:Так, це Незнайко. Він надіслав незвичайний лист, а лист із завданнями та питаннями, на які сам ніяк не може відповісти. І просить вас про допомогу. Я, сподіваюся, ми не відмовимо і намагатимемося виконати всі завдання, які надіслав нам Незнайко (на дошці портрет Незнайки та конверт із завданнями).

Завдання № 1. Знайдіть слово

В.:Хатинка, в якій мешкає сторож?
Д.:Сторожка!
В.:Прикраса у вухах?
Д.:Сергія!
В.:Тверда застібка на поясі?
Д.:Пряжка!
В.:Частина столу чи стільця?
Д.:Ніжка!
В.:Діти, що ми назвали?
Д.:Слова.
В.:Діти, давайте прочитаємо, що написано на дошці (читають). Що ми знову прочитали?
Д.:Слова.
В.:Добре. А зараз давайте подивимося, що ж написано на дошці: «Настала рання весна». Що ми прочитали?
Д.:Це речення.
В.:З чого складається наша пропозиція?
Д.:Пропозиція складається із слів.
В.:Скільки слів у реченні?
Д.:Три слова.
В.:Назвіть перше (друге, третє) слово (діти називають). Що ставитися наприкінці пропозиції.
Д.:Наприкінці пропозиції ставиться крапка.
В.:З якої літери писатимемо початок пропозиції?
Д.:Початок речення пишеться з великої літери.
В.:А тепер складемо схему нашої пропозиції.
В.:Ми з вами повторили: що слово, тільки називає якісь предмети, а пропозиція повідомляє про щось, висловлює думки.

Завдання № 2. «Робота зі складами».

1. Розподіл слів на склади.
В.:На що поділяються слова?
Д.:На склади.
В.:Що таке склад?
Д.:Частина слова, яка вимовляється одним поштовхом повітря.
В.:Скільки складів у слові:
«весна» - два склади;
"машина" - три склади;
«горобець» - три склади;
"жук" - один склад. (Молодці!)
2. Читання складів за таблицею.
В.:Діти, складіть як можна більше слівзі складами: ма, фа, ра (діти складають слова з вищесказаними складами).
3. Гра за таблицею «Хто в якому будиночку живе?»
В.:Діти, хто живе у першому, у другому, у третьому будиночку (діти відповідають за картинкою).
4. Гра «Звуковий годинник».
В.:Діти назвіть найдовше, коротке слово (діти називають). Діти поділіть ці слова на склади (діти ділять). Як переробити маленьке слово «цибуля», в довге?
Д.:Цибулина!
В.:А зараз діти, будьте уважнішими. Потрібно скласти нові слова, шляхом додавання нової мови.
Хлопці пили солодкий сікСклад пе додамо, став пісок А але прийшло, вже шкарпетка А якщо ку, читай шматок Зі складом ле, — прочитаємо — лісок Туди пішли ми на годинку.

Фізкультхвилинка.

А зараз все по порядку
Встанемо дружно на зарядку.
Руки в сторони - зігнули,
Вгору підняли — помахали.
Заховали їх за спину — озирнулися
Через праве плече, через ліве ще.
Дружно присіли, п'ятки зачепили.
На шкарпетки піднялися,
Руки опустили вниз.

Завдання №3. «Робота зі звуками».

1. Гра зі словом «лісок».
В.:Скільки складів у слові «лісок».
Д.:Два склади.
В.:З яких звуків складається перший склад?
Д.:Звуки "Л", "Е".
В.:З яких звуків складається другий склад?
Д.:Звуки "С", "О", "К".
2. Гра «Нади однаковий звук у словах».
В.:Булка, гілка, клітина, білка, кіт. Який однаковий звук чується у словах?
Д.:Звук "К".
В.:За таблицею «Звуковий годинник», знайдіть слово зі звуком «С» (діти називають). Діти, складіть слово, в якому перший звук був би "А".
Д.:Кавун, автобус, лелека і т.д.
В.:Діти, що таке звук?
Д.:Звук ми вимовляємо та чуємо.
В.:А як називається значок, яким ми позначаємо звук на листі?
Д.:Літера.
В.:А що таке буква?
Д.:Букву ми пишемо та чуємо, це значок звуку.
3. Гра «Хто уважніше».
В.:Діти відгадайте ім'я дівчинки за першими звуками назв предметів:
Кіт Гусак
Автобус Автобус
Тигр Човен
Яблуко Яблуко
Катя Галя
В.:Діти, які звуки бувають?
Д.:Голосні та приголосні.
В.:Хто розповість про голосні звуки.
Д-:

Повітря вільно йде через рот
Немає перешкод різних
Голос бере участь, голос завіт
Звук виходить голосний.
Голосні тягнуться у пісеньці дзвінкою
Можуть заплакати та закричати
Можуть у ліжечку баюкати дитину,
Але не хочуть свистіти і бурчати.

В.:Хто розповість про приголосні звуки.
д.:

А згодні… згодні
Шелестіти, шепотіти, скрипіти,
Навіть пирхати і шипіти,
Але не хочеться співати їм.
Сс - зміїний чути свист,
Шш — шарудить опалий лист,
Жж - джмелі в саду дзижчать,
Рр - мотори торохтять.

В.:Діти, а приголосні звуки які бувають?
Д.:Тверді та м'які.
В.:Які ж голосні звуки вказують на твердість приголосного?
Д.:"а", "о", "у", "и", "е".
В.:Які ж голосні звуки вказують на м'якість приголосного?
Д.:"я", "е", "ю", "і", "е".
Гра.
В.:Підняти синю картку, якщо перший звук твердий, зелений, якщо перший звук м'який. Приготувалися. Сад, Сеня, Карась, Рис, Намиста, Синій, Сядь, Суп.

Завдання № 4. "Зменшити всі предмети".

В.:Діти, уявіть, що ми знаходимося в країні гномів і нам треба зменшити всі ці предмети:
шафа - шафка;
диван - диван;
вікно - віконце;
стілець - стільчик;
лампа - лампочка.
В.:Сьогодні на занятті усі працювали активно, із завданнями впоралися, відповіли на всі запитання Незнайки.
Заняття закінчено.



Розповісти друзям